Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Promark 3 RTK


sor

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 5 months later...

Θα ήθελα μια γνώμη, κατά προτίμηση από κάποιον που έχει ή δουλεύει το PM3 RTK, σε σχέση με τη λειτουργία του σε RTK. Κατά τη λειτουργία αυτή, βλέπω στην οθόνη μου πραγματικές συντεταγμένες? Με ενδιαφέρει για το αν μπορώ να κάνω χάραξη χρησιμοποιώντας το. Έχω ακούσει πολλές και διάφορες απόψεις επί του θέματος και ήθελα από κάποιον που το έχει δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς ποιά σχέση υπάρχει μεταξύ της ισχύος του UHF (σε watt) και της απόστασης επικοινωνίας ? Ενοείται βέβαια οτι δεν θα υπάρχουν εμπόδια (βουνά κ.λ.π.)

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι ότι δεν υπάρχει καμία σχέση που να συνδέει αυτά τα μεγέθη από μόνα τους. Maik, να μερικοί από τους παράγοντες που υπεισέρχοντα:

1) dB κεραίας πομπού

2) dB κεραίας δέκτη

3) πρωτόκολλο που χρησιμοποιείται

4) Διαμόρφωση που χρησιμοποιείται

5) Ευκρίνεια σήματος πομπού

6) Ευαισθησία δέκτη

...και πολλοί άλλοι.

 

Κάτι που πρέπει να ξέρει το Forum.

Εάν ένας πομπός UHF που λειτουργεί σε συνδιασμό με συγκεκριμένο δέκτη UHF και με συγκεκριμένες κεραίες με ισχύ πχ 1W, έχει δραστική εμβέλεια 7km, τότε εάν στον ίδιο πομπό αυξηθεί η ισχύ εκπομπής στα 2W, η εμβέλεια θα γίνει 9-10km και όχι 14....

Link to comment
Share on other sites

να πω κι εγώ πως αντιμετωπίζω το θέμα "κεραία UHF" σε μεγάλες πλευρές,

 

προτιμώ να στήνω τη βάση στη μια άκρη της υπόψη έκτασης και να χρησιμοποιώ κεραία για τη βάση κατευθυνόμενης δέσμης yaggi (μοιάζει με της τηλεόρασης) όσο πιο ψηλά από το έδαφος γίνεται. Με τη μέθοδο αυτή σταμάτησα να χρειάζομαι booster (παντόφλα, στην καθομιλουμένη).

 

Αν δεν είναι εφικτό να πάω τη βάση στην άκρη, είτε βάζω κάποιον βοηθό να στρέφει την κεραία εκεί που είμαι ή αλλάζω σε ground-plane κεραία.

 

Θυμηθείτε, ο παράγοντας "κεραία" είναι το α και το ω του RTK.

Link to comment
Share on other sites

@nismo : Σ' ευχαριστώ εισαι πολύ κατατοπιστικός . Ηθελα αυτές τις διευκρινίσεις γιατί πολλοί πωλητές RTK GPS λένε " Σου δίνω UHF 8 W , το 1W εκπέμπει στα 5 ΚΜ , οπότε καταλαβαίνεις ... " αντίθετα οσοι εχουνε UHF 1W λένε " το UHF ειναι 1W , οπότε δεν χρειάζεσαι αδεια απο υπουργείο κ.λ.π."

Θα μας τρελάνουνε τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι το νόμιμο όριο για UHF στην Ευρωπαϊκή Ένωση είναι το 1W. Σε πολλά GPS ΡΤΚ το UHF modem τους είναι 1W και δίνουν εμβέλεια RΤΚ 10 km.

 

Ξέρω πως πωλούν modem με 30 W (τηγάνισμα εγκέφαλου) με αντίστοιχου μεγέθους μπαταρίες (αυτοκινήτου), για ποιο GPS σε έχουν πει 8 W;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.