Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Promark 3 RTK


sor

Recommended Posts

Εχει ασχοληθει κανεις με το Promark3 RTK? Οποιος θελει μπορει να γραψει εδω πληροφοριες

 

X.

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω εχω ασχοληθεί με το PROMARK 3.

το απλό βέβαια (όχι το αναβαθμισμένο RTK) καθότι η αναβάθμιση σε RTK κοστίζει άνω των 3000 Ευρώ!!

 

Μπορείς να κάνεις αρκετά πράγματα. Με 2 έχεις ακρίβεια +-2 εκατοστών. Πολύ καλό, και φυσικά σαν RTK μπορείς πολλά περισσότερα. Ιδίως σε 1-2 χρόνια για τους επαγγελματίες θα μπορούν να έχουν REAL TIME ακρίβεια 2εκ. χωρίς 2 δέκτη (λήψη μετρήσεων 2ου δέκτη απο κινητό μέσω INTERNET, σύνδεση με PROMARK 3 μέσω Bluetooth), ενώ επίσης σύντομα θα είναι πιστεύω on line το σύστημα HEPOS του ΟΚΧΕ με δυνατότητα "κατεβάσματος" απο το internet "εικονικών" μετρήσεων ενός 2ου δέκτη GPS για επίλυση post-processing στο γραφείο.

Δεν έχω ακόμη την τύχη να το χρησιμοποιήσω σε σοβαρή χρήση (η υπηρεσία μου έχει 2 δέκτες), αλλά ακόμη και το 1 που χρησιμοποίησα είχε πολύ καλή ακρίβεια (κάτω του μέτρου)!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι!

Εδώ και 1+ χρόνο χρησιμοποιώ ζεύγος Promark 3 και το προηγούμενο καλοκαίρι το έκανα το σύστημα RTK (εισαγωγή software+modem). Μεγάλη σημασία έχει να ξεκαθαρίσεις για ποιές δουλειές το θέλεις το GPS.

Mε λίγα λόγια: Ταχύτατο και αξιόπιστο static για ίδρυση στάσεων <20Κμ, αποτύπωση χωρίς να περιμένεις συχρονισμούς (on the fly) 6sec στο σημείο, χωρίς να χάνει το σήμα του ακόμη και στα δύσκολα περιβάλλοντα (ξηλά δέντρα) σε βάση <20Κμ και το rtk πολύ καλό σε βάση <1,0Km που κάνει fixed σε μερικά δευτερόλεπτα, όμως εδώ θέλει πιο ανοιχτό ουρανό. Ειδικά για το stop & go, αποτύπωση δεν έχω χάσει ποτέ σήμα σε εκτός σχεδίου αποτυπώσεις και είμαι πολύ ευχαριστημένος διοτι δεν περιμένω, ούτε χρειάζομαι δεύτερο γνωστό σημείο και οι μετρήσεις μου είναι αξιόπιστες (μετά από ελέγχους που πραγματοποιώ στις αποτυπώσεις μου).Τολμώ να το συγκρίνω με κάποια διπλόσυχνα σε αυτού του είδους τις αποτυπώσεις.

Για την επιλογή φτηνού διπλόσυχνου προσοχή στο αν κάνει και πως post proccesing. Καλό το Rtk αλλά είμαι της γνώμης ότι σε κάποιες περιοχές χρείαζεται και η μέθοδος της εκ των υστέρων επίλυσης. Επείσης πρέπει να συγκρίνετε χρόνους static. Η άποψη μου πάντως είναι ότι πληρώνεις αυτό ακριβώς πέρνεις...

Link to comment
Share on other sites

γύρω στις 18000 χωρίς ΦΠΑ το ΗΙPER της TOPCON

εκ Κίνας και ποιο φθηνά.

 

εδώ ένας ευτυχής κάτοχος του... συστήνεται. ειναι ένα hiper pro χωρις να εχει ενεργοποιημένες όλες τις δυνατότητες... Και αν αποφασίσεις ότι τις χρειάζεσαι τα σκας και τις έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε βολεύει, η καλύτερη λύση είναι να μιλήσεις με τους ίδιους.

 

Θεσσαλονίκη http://www.geosense.gr

Αθήνα http://www.jgc.gr

 

Ζήτα μια επίδειξη του Promark3 και αποφάσισε μόνος σου. Μη ρωτάτε απλά πληροφορίες. Υπάρχει περίπτωση π.χ. να συμφωνήσουμε όλοι για το ποιο είναι το καλύτερο total station; Δεν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εσείς που δουλεύεται με gps έχετε παρατηρήσει σημαντικές αποκλίσεις στα υψόμετρα? μετρησα το ίδιο οικόπεδο με gps και με total station και τα αποτελέσματα είναι άλλ'αντάλλων. Με το όργανο πέφτω ακριβώς στις ισουψείς της ΓΥΣ και με το gps ακριβώς στα υψόμετρα του google. Παίζει να χω κάνει πατάτα? Σημειωτέον αυτά τα δύο διαφέρουν σημαντικά! Τι να εμπιστευθώ?? :cry:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις μπερδέψει το elipsoidal με το orthometric. Είναι επιλογή που τη βάζεις όταν σετάρεις το όργανο. Επισης πρέπει να φορτώσεις μοντέλο γεωειδούς (ΕGΜ96)....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.