Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Από ηλεκτρονικό έλεγχο 50.000 αυθαίρετα – Ξεκινά στις αρχές του 2019 και αφορά ρυθμισμένα κτίσματα σε όλη τη χώρα


Engineer

Recommended Posts

Θα ελέγξουν μόνο τα αυθαίρετα; Γιατί καλό θα ήταν να ελέγξουν και τις βεβαιώσεις μηχανικού, ακόμα και σε περίπτωση μη αυθαιρεσιών.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το θέμα μας είναι φυσικά το να υπάρξει δίκαιη αντιμετώπιση αλλά και να λυθούν τα προβλήματα που θα προκύψουν. Το να μιλάνε απλώς για ελέγχους και πάταξη της αυθαίρετης δόμησης τα έχουμε ξανακούσει. Πως ακριβώς θα ελέγξουν δηλώσεις αυθαιρέτων όταν 3 νόμοι από το 2011 μέχρι το 2017 είναι γεμάτοι ασάφειες και ακόμη και μεταξύ μας πολλές φορές δεν συμφωνούμε για μια ενιαία αντιμετώπιση σε ένα ζήτημα;

Θα βάλουν τους ελεγκτές δόμησης να κάνουν τι ακριβώς; Να ελέγξουν για παράδειγμα την πληρότητα φακέλου;

Δε νομίζω ότι ο λόγος ύπαρξης των ελεγκτών είναι αυτός. Συμφωνώ και θίγομαι και ο ίδιος από δηλώσεις της πλάκας οι οποίες δημιούργησαν αθέμιτο ανταγωνισμό. Νομίζω ότι σε αυτό συμφωνούμε όλοι. Όμως τίνος δουλειά ήταν ο έλεγχος;

Του ιδιώτη μηχανικού ή της διοίκησης του κράτους; 

Μήπως όντως έχει δίκιο ο συνάδελφος παραπάνω και βλέπουμε μόνο το τυράκι και όχι τη φάκα που έχουν στήσει για να πάνε χιλιάδες νέοι συνάδελφοι για ένα μεροκάματο που στο τέλος μπορεί να το πληρώσουν χρυσάφι στα δικαστήρια από αντιδικίες τόσο μεταξύ μηχανικών όσο και ιδιοκτητών;

 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Παύλο γιατί μπαίνεις σε αυτό το τρυπάκι της αθώωσης όλων με τη δικαιολογία "ας τους βρει το κράτος" ? Δεν υπάρχει μεγαλύτερο πλυντήριο από αυτό. Το κακό κράτος και οι καλοί ιδιώτες. Ρε καταλαβαίνετε ότι γίνονται όργια εκεί έξω και δεν ασχολείται κανείς ? Υπάρχουν άπειρες δηλώσεις χωρίς δικαιολογητικά. Υπάρχουν δηλώσεις που δηλώνουν κτίρια με αναλυτικό.

Είναι δυνατόν το κράτος να ελέγξει εκατοντάδες χιλιάδες δηλώσεις αυθαιρέτων ? Κανένα κράτος του κόσμου δεν μπορεί να το κάνει. Μια χαρά είναι ο θεσμός των ελεγκτών δόμησης και ναι να ελεγχθεί και πληρότητα. Αλλιώς θα είμαστε μπανανία και ο καθένας θα κάνει ό,τι γουστάρει. Ας μπλέξουν δικηγόροι και ίδιοκτήτες. Μόνο έτσι μαθαίνει ο άλλος και μπαίνει μία τάξη.

Η ΤΕΡΑΣΤΙΑ φάκα είναι ο αθέμιτος ανταγωνισμός και αυτή μας έχει καταστρέψει. Όχι το κράτος. Αν ΔΕΝ ήθελε ο παραπάνω συνάδελφος να γίνει εισπράκτορας του κράτους ας μην έκανε τακτοποιήσεις εξαρχής. Όχι να κάνει τακτοποιήσεις όπως να ναι ....για να τα παίρνει το κράτος και μετά να λέει μην ελέγχετε συνάδελφοι μου, μην σας βάζει το κράτος σε αυτό το λούκι και καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Νικ συμφωνώ ως προς το άδικο του ότι υπάρχουν πολλοί που δημιουργούν αθέμιτο ανταγωνισμό και το αναφέρω κάθε φορά. Φυσικά και θίγομαι προσωπικά από τέτοιες δηλώσεις, όπως και εσύ και πολλοί ακόμη συνάδελφοι. Φυσικά και εξοργίζομαι κάθε φορά που τα βλέπω.

Διαφωνώ όμως ως προς το ρόλο του μηχανικού και δεν είναι δουλειά του και επιστημονικό αντικείμενο τού να συνεισφέρει σε κάτι τέτοιο και να μπει στο τρυπάκι των καταγγελιών.  Ο έλεγχος για να είναι αξιόπιστος προϋποθέτει αντικειμενικά και κοινώς αποδεκτά κριτήρια ελέγχου, όπως και όλα εκείνα τα εργαλεία που θα τον ολοκληρώσουν και θα τον καταστήσουν αδιάβλητο. Όταν δημιουργούνται ασαφείς νόμοι, όταν λείπουν όπως αναφέρει ένας συνάδελφος παραπάνω, οι αεροφωτογραφίες που ο ίδιος ο νόμος ορίζει, πες μου τι θα πάει να κάνει ειδικά ένας νέος συνάδελφος που μόλις τώρα ξεκινάει την καριέρα του και λόγω αναδουλειάς το παιδί πήγε και έγινε ελεγκτής δόμησης για να βγάλει ένα μεροκάματο. Αυτό το παιδί τι έλεγχο θα μπορέσει να κάνει μέσα σε αυτό το χάος; 

10 χρόνια εδώ στο φόρουμ και δε συμφωνούμε σε βασικά ζητήματα αυθαιρετονόμων. Η ασάφεια θα δημιουργήσει, είτε από ανασφάλεια είτε από δόλο, κατάχρηση ιδιότητας. Στους ελέγχους αδειών δόμησης τα κριτήρια είναι σαφή, η νομοθεσία που διέπει τα έργα δεν είναι προσεγγιστική  και το έργο είναι καινούργιο, αλλά και πάλι έχουμε ζητήματα. Όμως σίγουρα δεν έχουμε τα ίδια που θα προκύψουν σε ελέγχους δηλώσεων λόγω της προχειρότητας και του σκοπού των δηλώσεων αυθαιρέτων, ο οποίος ήταν καθαρά εισπρακτικός ντυμένος με το πέπλο της δήθεν πολεοδομικής νομιμότητας και της προστασίας του περιβαλλοντικού αποτυπώματος και κάτι τέτοιες ευφάνταστες μπούρδες.

Δεν διαφωνώ γενικώς στους ελέγχους, όταν τα κριτήρια είναι αυτά που πρέπει να είναι για να διασφαλιστεί η αντικειμενικότητα. Αν λοιπόν υπάρξει νόμος σαφής, εργαλεία (όπως πχ αεροφωτογραφίες, χαρτογραφικά υπόβαθρα, διαδραστικοί χάρτες κλπ) ώστε όλοι κλικάροντας να βλέπουμε τα ίδια πράγματα, να βλέπουμε την ίδια χάραξη αιγιαλού-παραλίας, τον ίδιο δασικό χάρτη (όπως έγινε σε περιοχές της χώρας) κλπ, τα ίδια οριοθετημένα ρέματα, τότε μάλλον δεν θα χρειάζεται να πάει κανείς ελεγκτής δόμησης πουθενά. Ο έλεγχος θα γίνεται απλά μέσα από ένα γραφείο.

Καταγγελίες και λοιπά συναφή δεν θεωρώ (προσωπική γνώμη εκφράζοντας)  ότι αφορούν το μηχανικό.

ΥΓ. Τα παραπάνω τα λέω όχι γιατί δεν είμαι εξοργισμένος το ίδιο με σένα και παραπάνω ίσως, για ότι έχει συμβεί τα τελευταία χρόνια, αλλά γιατί πιστεύω ότι μας οδηγούν σε ένα μονοπάτι επικίνδυνο για τη δουλειά μας.

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1) Εγώ δεν είμαι εξοργισμένος και απογοητευμένος. Μάλλον δεν έχεις καταλάβει το μέγεθος του προβλήματος του αθέμιτου ανταγωνισμού και νομίζεις ότι γράφω τώρα για να υπάρχει απλά ισονομία, δικαιοσύνη κτλ. Το επάγγελμα έχει καταστραφεί! Δεν μπορούμε να δουλέψουμε.

2) Υπερβάλεις.  Δεν μιλάμε για τις ασάφειες και το τόνισα 100 φορές. 

- Δηλώσεις χωρίς κανένα υποβληθέν δικαιολογητικό του 4178 ή του 4014.

- Δηλώσεις με λάθος παλαιότητα. (Το ότι δεν υπάρχουν αεροφωτογραφίες του 2011 τι σχέση έχει ? Υπάρχει και το google και υπάρχει το υποβαθρο του κτημ/γιου του 2010 και τέλος πάντων όταν δεν βρίσκει κάποιος κάτι δεν κάνει ό,τι γουστάρει).

- Δηλώσεις με λάθος τιμή ζώνης π.χ. από ΔΕΗ κάτι αστείες ή απλά λάθος.

- Δηλώσεις που είναι σε δασικές εκτάσεις ή εξ αδιαιρέτου χωρίς συναίνεση.

- Δηλώσεις με τελείως λάθος υπολογισμό προστίμου (όχι χαζομάρες τύπου είναι δεν είναι κατηγορία 3, σοφίτα, υπέρβαση ύψους κτλ). Μιλάμε ότι δηλώνονται σπίτια με αναλυτικό. Βάζουν ότι έχουν άδεια χωρίς να έχουν. Δεν ελέγχουν καν Δ.Κ. για ποσοστά υπάρβασης και βάζουν πάντα τα μικρότερα κ.τ.λ. 

- Καλά....για απαίτηση στατικής επάρκειας, τοπογραφικά του κ...λου με ΕΓΣΑ ότι να ναι  δεν το συζητάω.

Για όλα τα παραπάνω και οι νόμοι είναι σαφέστατοι και εργαλεία υπάρχουν. Νομίζω και εγώ σαφέστατος και οι γενικολογίες το μόνο που προσφέρουν είναι να βράζουμε όλοι στο ίδιο καζάνι. 

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά μην αφήνουμε στο απυρόβλητο και τους ιδιοκτήτες που κοίταξαν να κάνουν τη δουλειά τους φθηνά και οικονομικά με τον αεριτζή συνάδερφο που τους έβγαζε χαμηλότερα πρόστιμα.

Έλεγχος λοιπόν διότι με το καλό προκοπή δεν είδαμε ως κλάδος.

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

To σύγχρονο ευρωπαϊκό μας κράτος, αφού μας έβαλε να γίνουμε κακής κοπής λογιστές

τώρα μας καλεί να γίνουμε κακής κοπής χωροφύλακες.

Συμφωνώ με Παύλο γενικά στο ποιος ελέγχει τι.

Σίγουρα κυκλοφορούν ακόμη και σήμερα μετά από τόσα χρόνια ¨συνάδερφοι" που από επιλογή

κάνουν ότι γουστάρουν στις ρυθμίσεις. Στα π@π@ρια τους τι λέει ο νόμος τι λέει η εγκύκλιος κλπ κλπ.

Αλλά ρε μάγκες δε θα βρω εγώ το πρόβλημα η ο άλλος συνάδερφος.

Έχω δει κατά καιρούς δηλώσεις και γενικά αντιμετωπίσεις θεμάτων που με κάναν να πω από τι ρδελαμπού

χάνω δουλειές. Αλλά μάγκες εγώ ούτε το κράτος είμαι, ούτε μπάτσος θα γίνω. 

Εφόσον υπάρχει κράτος οφείλει να έχει και τον κατάλληλο ελεγκτικό μηχανισμό. Μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι

ακόμη και συνάδερφοι με ΑΜ 140000 και μετά δλδ μηχανικοί με εμπειρία 1-2 χρόνια  έτρεξαν να γίνουν ελεγκτές δόμησης...

Δλδ κάπου πάει λάθος το όλο ζήτημα...Ίσως φταίνε οι αφραγκίες, ίσως ο ξεπεσμός του επαγγέλματος ή ίσως

πιάνει τόπο η παπάτζα στα κανάλια των εκάστοτε κυβερνόντων.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό γίνεται ακριβώς, το κράτος δημιουργεί τον δικό του ελεγκτικό μηχανισμό, τους ελεγκτές δόμησης. Απλώς δεν θα τους προσλάβει ως Δ.Υ., θα είναι ιδιώτες. Ούτως η άλλως αυτός ο ελεγκτικός μηχανισμός, από μηχανικούς δεν θα αποτελείτο αναγκαστικά?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nik said:

1) Εγώ δεν είμαι εξοργισμένος και απογοητευμένος. Μάλλον δεν έχεις καταλάβει το μέγεθος του προβλήματος του αθέμιτου ανταγωνισμού και νομίζεις ότι γράφω τώρα για να υπάρχει απλά ισονομία, δικαιοσύνη κτλ. Το επάγγελμα έχει καταστραφεί! Δεν μπορούμε να δουλέψουμε.

2) Υπερβάλεις.  Δεν μιλάμε για τις ασάφειες και το τόνισα 100 φορές. 

- Δηλώσεις χωρίς κανένα υποβληθέν δικαιολογητικό του 4178 ή του 4014.

- Δηλώσεις με λάθος παλαιότητα. (Το ότι δεν υπάρχουν αεροφωτογραφίες του 2011 τι σχέση έχει ? Υπάρχει και το google και υπάρχει το υποβαθρο του κτημ/γιου του 2010 και τέλος πάντων όταν δεν βρίσκει κάποιος κάτι δεν κάνει ό,τι γουστάρει).

- Δηλώσεις με λάθος τιμή ζώνης π.χ. από ΔΕΗ κάτι αστείες ή απλά λάθος.

- Δηλώσεις που είναι σε δασικές εκτάσεις ή εξ αδιαιρέτου χωρίς συναίνεση.

- Δηλώσεις με τελείως λάθος υπολογισμό προστίμου (όχι χαζομάρες τύπου είναι δεν είναι κατηγορία 3, σοφίτα, υπέρβαση ύψους κτλ). Μιλάμε ότι δηλώνονται σπίτια με αναλυτικό. Βάζουν ότι έχουν άδεια χωρίς να έχουν. Δεν ελέγχουν καν Δ.Κ. για ποσοστά υπάρβασης και βάζουν πάντα τα μικρότερα κ.τ.λ. 

- Καλά....για απαίτηση στατικής επάρκειας, τοπογραφικά του κ...λου με ΕΓΣΑ ότι να ναι  δεν το συζητάω.

Για όλα τα παραπάνω και οι νόμοι είναι σαφέστατοι και εργαλεία υπάρχουν. Νομίζω και εγώ σαφέστατος και οι γενικολογίες το μόνο που προσφέρουν είναι να βράζουμε όλοι στο ίδιο καζάνι. 

Παρε +1 μονο στο κομμάτι ποιος θα ελέγξει και με τι θα ελέγξει (χαλια νομοθεσία) προβληματιζομαι  .Το βασικότερο ηταν οι Α/Φ αν βγουν(θααα κανουν διαγωνισμο) όπως είπε η συμβουλος του υπουργου ,και γινουν οι συγκρισεις σε ολες τις δηλώσεις με παλαιοτητα 83 και πίσω αλλα και 2011 και μετα (εκει θα γινει το σωσε ),σε μια ημεριδα για της e-αδειες τοτε θα κλάψει πολύ κόσμος

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.