Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Από ηλεκτρονικό έλεγχο 50.000 αυθαίρετα – Ξεκινά στις αρχές του 2019 και αφορά ρυθμισμένα κτίσματα σε όλη τη χώρα


Engineer

Recommended Posts

On 15/11/2018 at 8:23 ΜΜ, Anton_civeng said:

Αυτή η "οδηγία" που έχω αναφέρει  παραπάνω είναι προφανώς συμβατή με το αρ. 25.8 του ν. 4178/13 για τον έλεγχο των δηλώσεων που λέει:

".....δύναται να ελέγχει δειγματοληπτικά ποσοστό τουλάχιστον 5% των δηλώσεων που υποβλήθηκαν, προκειμένου να διαπιστωθεί αν τα στοιχεία των δηλώσεων, που αφορούν την περιγραφή της κατασκευής, το εμβαδόν και τη χρήση της, είναι αληθή και ακριβή. Σε περίπτωση διαπίστωσης, από τα στοιχεία που διαθέτει η Υπηρεσία Δόμησης, ότι οι αυθαίρετες κατασκευές εμπίπτουν στις περιπτώσεις του άρθρου 2 του παρόντος ανακαλείται η δήλωση."

Ο ν.4178/13 όμως ΔΕΝ έχει καταργηθεί όπως ο ν.4014/11 ως αντισυνταγματικός....

και συνεπώς τίθεται ένα θέμα για το αν είναι συμβατό  οι δηλώσεις του ν.4178 να ελεγχθούν όχι με το κατά τον νόμον αυτόν αρ. 25,   αλλά με το  αρ.108 του επομένου ν.4495/17 που όμως ελέγχει :

  "....το σύνολο των στοιχείων που υποβλήθηκαν για την υπαγωγή και έχουν αναρτηθεί στο πληροφοριακό σύστημα."

Υπάρχει αρκετή διαφορά εδώ ......

Αντώνη, καλημερα

και βεβαια υπαρχει διαφορά

Και υπερισχυει ο 4495  ως νεος νομος,  οχι ως τροποποιηση του 4178. [τροποποιηση του 4495 ειναι ο 4546]

 

*** Τα άρθρα 1 έως και 30,εκτός από την παράγραφο 9 του άρθρου 30, καθώς και τα άρθρα 38 και 39 του παρόντος νόμου 4178,

ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΑΝ με το άρθρο 125 παρ.6 Ν.4495/2017,ΦΕΚ Α 167/3.11.2017.

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σου Δημήτρη,

Αντιγράφοντας από το ΦΕΚ το αρ. 125.6 του ν.4495/17 :

6. Καταργούνται η παρ. 2 του άρθρου 34 του ν. 4315/
2014 (Α΄ 269) και τα άρθρα 1 έως και 30, εκτός από την
παράγραφο 9 του άρθρου 30
, καθώς και 38 και 39 του
ν. 4178/2013.

φαίνεται και πάλι ότι θα πρέπει κανείς τελικά να ρίξει τα χαρτιά ή να ρωτήσει τον θολόμυαλο "ποιητή"  για να ξεθολώσει και να μπορέσει να καταλήξει στο τι εννοεί !....      Θεωρώ ότι  αν το διαβάσει κανείς όπως το έχω ξεχωρίσει, εισπράττει  τότε  ότι από τον ν.4178 καταργούνται ΜΟΝΟΝ τα 38 και 39 άρθρα. 

Μόνον όμως αν ανατρέξει κανείς εννοιολογικά σε όλα τα καταργούμενα άρθρα στους δύο νόμους 4315/14 και 4178/13 και μετά από ...λογικές διεργασίες  μπορεί να καταλήξει σε αυτό που λες και που βεβαίως μετά από την σχετική αναδρομή που έκανα  συμφωνώ μαζί σου...... 

Φτάνω όμως να πω: 

" Κι αυτά ακόμη από μεταφρασμένα των Βρυξελλών  μας ήρθαν έτσι ...???" :o

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 16/11/2018 at 9:56 ΜΜ, Alsterwasser said:

πόσο άδικο έχεις σε αυτό....ξέρουν και παραξέρουν τι κάνουν οι ιδιοκτήτες πλην ελαχίστων εξαιρέσεων...

Μου έτυχαν πολλές τέτοιες περιπτώσεις που ζήτησαν στην ψύχρα να χαμηλώσω τα πρόστιμα για να πάρω τη δουλειά....γιατί ο άλλος έτσι κάνει και είναι και πιο οικονομικός.....

"άκου θέλεις και αμοιβή αποτύπωσης!?!?!"

Οκ δεκτό αυτό που αναφέρεις. Αυθαίρετο δεν έχω ούτε είμαι πλεγμένος με τέτοια. Το παράδειγμα που σκέφτομαι εγώ είναι οτι π.χ. έχτισα κάποτε αυθαίρετο και απευθύνομαι τώρα σε μηχανικό για τακτοποίηση και να πληρώσω το πρόστιμο, αν δεν πιέσω τον μηχανικό και αυτός κάνει οτι είναι να κάνει για να πάρει την δουλειά και να μειώσει το πρόστιμο τότε δεν φταίω εγώ. Θα μου πεις, κανένας μηχανικός δεν πρόκειται να ρισκάρει και να γίνει παράτυπος με δική του θέληση εκτός αν τον πιέσει ο πελάτης, εγώ απλά αναφέρω περιπτώσεις. Υπάρχουν και περιπτώσεις που ο μηχανικός θα κοιτάξει να κάνει παρατυπίες για να μειώσει και να πάρει την δουλειά, δεν είναι όλοι έντιμοι επαγγελματίες και αυτό είναι γνωστό, δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση να σε πιέσει ο πελάτης για να κάνεις τα στραβά μάτια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.