Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
Sign in to follow this  
HK_est

Υφιστάμενο διώροφο κτίριο προ του '55

Recommended Posts

Kαλησπέρα,

Προ του '55 διώροφη κατασκευή(στο ισόγειο κατάστημα και στον όροφο κατοικία) μέσα σε οικισμό προ '23 καλύπτει 100% το οικόπεδο επιφάνειας 35τ.μ.(υπάρχουσα δόμηση περίπου 70τ.μ.) Ο πελάτης θέλει να γίνουν εργασίες αντικατάστασης στέγης, ίσως αντικατάσταση πλάκας του ορόφου, κ.α. Επίσης είχε εκδοθεί ο.α. το 2006 για αντικατάσταση πατώματος και στέγης χωρίς να την υλοποιήσουν ποτέ οι ιδιoκτήτες και η οποία έληξε (δεν έκαναν παράταση ισχύος ποτέ). Εκτός από την πρόσοψη, το υπάρχον κτίριο εφάπτεται (δεν έχω διαπιστώσει ακόμα αν υπάρχει μεσοτοιχία...) με τα κτίρια των διπλανών οικοπέδων και στις τρεις άλλες του πλευρές. Επηρεάζει κάτι αυτό τις εργασίες που μπορούν να εγκριθούν;

Αρχικά σκεφτόμουν την κατεδάφιση αλλά φαντάζομαι θα χάσω από την κάλυψη σωστά; Μπορώ να βγάλω άδεια για εργασίες αντικατάστασης στέγης, επισκευή πλάκας κτλ? Με δεδομένο ότι είναι προ '55 πριν την έγκριση θα πρέπει να περάσει από Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής;

Γενικά είναι η πρώτη μου δουλειά και χρειάζομαι τα φώτα σας...

Share this post


Link to post
Share on other sites

έχω τη γνώμη ότι περνάς από Σ.Α 

πρώτο λόγω άρθρου 6 παρ 8 και της

8.      Αίτηση για κατεδάφιση, επισκευή ή προσθήκη σε κατασκευή που έχει ανεγερθεί προ του έτους 1955 ή κατά την κρίση της Υπηρεσίας Δόμησης, του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής ή του Γενικού Γραμματέα της οικείας Αποκεντρωμένης Διοίκησης ή άλλης αρμόδιας υπηρεσίας μπορεί να χαρακτηριστεί ως διατηρητέα, παραπέμπεται στο οικείο Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής.

Η παραπομπή αυτή είναι υποχρεωτική και για μεταγενέστερες του έτους 1955 κατασκευές που βρίσκονται σε (παραδοσιακό) προστατευόμενο οικισμό, (παραδοσιακό) προστατευόμενο τμήμα πόλης, ιστορικό τόπο, αρχαιολογικό χώρο και περιοχή ιδιαιτέρου φυσικού κάλλους.

http://ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=mvpnbCb66%2bE%3d&tabid=777&language=el-GR

και δεύτερον λόγω άρθρου 7 παρ ι) τουΝ 4495/17

ι) Για κάθε περίπτωση που προβλέπεται από άλλες γενικές ή ειδικές διατάξεις η γνωμοδότηση του Σ.Α..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.