Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος υπόγειος χώρος εκτός περιγράμματος υπάρχοντος ισόγειου κτηρίου


Recommended Posts

Ρώτησα και μια υπάλληλο στην Πολεοδομία, γιατί και εμένα μου φάνηκε λογικό ότι αν έχω περίσσεια κάλυψης και καλύπτω τη φύτευση θα μπορούσα να επεκτείνω το υπόγειο χωρίς το 1μ κάτω. Όμως μου είπε ότι σε κάθε περίπτωση επέκτασης του υπογείου είμαι υποχρεωμένη να τηρήσω τα παραπάνω, αλλιώς θα μου το μετρήσει στην κάλυψη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ας το μετρήσει στην κάλυψη , αυτό είναι και το σωστό κατά εμένα . Στη δόμηση όμως σε καμία περίπτωση . Ούτε είμαι υποχρεωμένη να μειώσω το ύψος κατα 1,00μ .

Link to comment
Share on other sites

Αστη να λέει..... δεν θα στο μετρήσει πουθενά, λέει λαλακίες, πέσ της να σου δείξει την εγκύκλιο που το λέει.

Δεν υπάρχει τέτοια εγκύκλιος.

Μην λέμε λαλακίες... το γκαράζ βγαίνει αν οι όροι δόμησης της περιοχής το επιτρέπουν, (σημείωση: όπου δεν επιτρέπεται το αναφέρουν ρητά οι όροι δόμησης..) για να βγεί πρέπει υποχρεωτικά να έχεις το 40% της κάλυψης του κτιρίου χώρο υπογείου γκαράζ. Διαφορετικά απαγορευεται να βγεί και Myri ξαναδιάβασε την εγκύκλιο, η κάτοψη του κτιρίου πρέπει το 40% της να χρησιμοποιείται ως γκαράζ, τα 30μ δεν πιάνονται, γιατί είναι εκτός κάλυψης.

 

Επίσης 2 πράγματα ακόμη...

1. Δεν είστε υποχρεωμένοι να χαμηλώσετε την πλάκα οροφής της επέκτασης του υπογείου εφόσον η φύτευση βγαίνει. Αν δεν βγαίνει... είστε, ψάξτε να βρείτε την σχετική εγκύκλιο κι αν αυριο δεν είμαι τόσο πηγμένος θα σας την βρώ εγώ.

Επίσης, ναι μεν δεν απαιτείται (εφόσον βγαίνει η φυτευση... ) να χαμηλώσετε την οροφή της πλάκας αλλά πρέπει να θυμάστε σε κάθε περίπτωση ότι η οροφή της πλάκας δεν πρέπει να εξέχει πουθενά ανω του 1.50 μ απο το φυσικό έδαφος.

-

Highlander

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορείς υπό προυποθέσεις

 

ο μόνος που μπορεί να απαγορέυει είναι η νομοθεσία και όχι η πολεοδομία

οριζεται ρητώς στο ΦΕΚ με τους όρους δόμησης;

 

Ευχαριστώ πολύ, έμαθα τελικά ότι υπάρχει ΦΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Myri ξαναδιάβασε την εγκύκλιο, η κάτοψη του κτιρίου πρέπει το 40% της να χρησιμοποιείται ως γκαράζ, τα 30μ δεν πιάνονται, γιατί είναι εκτός κάλυψης.

δε διαφωνούμε κάπου :)

 

μια περίπτωση τα 30 τμ για μανουβρες

 

άλλη περίπτωση το 40% της να χρησιμοποιείται ως γκαράζ

 

και άλλη μια να κάνεις και τα 2

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Σε περίπτωση που θέλω να επεκτείνω το υπόγειο για χώρο στάθμευσης, χωρίς να πληρώ το 40% που αναφέρεται στο άρθρο 3, μπορεί να γίνει?

Δεν με ενοχλεί αν το τμήμα αυτό θα μετρήσει στην κάλυψη.

Ή θα μετρήσει και στη Δόμηση?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα, γίνεται με κάποιο τρόπο (ίσως παίζοντας με τις λέξεις π.χ. να τις ονομάσω αλλιώς ή να μην τις κλείσω με πόρτα) να έχω αποθήκες σε υπόγειο στην εκτός περιγράμματος περιοχή;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.