Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γενικές αρχές λειτουργίας αντλίας θερμότητας σε ενδοδαπέδια


Giotis T

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, στη συνέχεια των θεμάτων-αποριών που προσπαθώ να αποσαφηνίσω, θα ήθελα από καποιον πιο ειδικό να μάθω ποια η διαφορά στους όρους "entering water" και "leaving water" για το σύστημα της αντλίας μου.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, VirusX2 said:

Entering Water = Εισερχόμενο Νερό

Leaving Water = Εξερχόμενο Νερό

Ναι, μεταφραστικά προφανώς έτσι είναι, αλλά θα ήθελα να ξέρω τι σημαίνουν.

Πχ όταν μιλούμε για το νερό προσαγωγής, είναι το entering?

Και το leaving, από που εξέρχεται;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, VirusX2 said:

Όσον αφορά την αντλία, το νερό προσαγωγής είναι το leaving water, δηλαδή αυτό που εξέρχεται της αντλίας.

Άρα το entering είναι αυτό που από την ενδοδαπέδια επιστρέφει στην αντλία...

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να δω αν μπορώ να προσαρμόσω μια πιο "φιλική" για το προφιλ μου καμπύλη αντισταθμισης...

Έχω σαφώς κατανοήσει πως είναι θέμα μελέτης σπιτιού, απωλειών και χειρισμού γενικότερα από ειδικό μηχανικό, κλπ, κλπ

Παρά ταύτα πιστεύω πως ο κάτοικος του σπιτιού μπορεί πιο άμεσα και καθημερινά να κάνει μετρήσεις και ίσως να προβεί σε ρυθμίσεις που ταιριάζουν ακόμη καλύτερα στο προσωπικό του προφίλ.

Υπάρχουν κάποιες αδρές οδηγίες ώστε κάποιος να πειραματιστεί σχετικά και να κάνει ένα καλύτερο "fine tunning" με ασφάλεια;

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινήστε με  5οC έξω - 40οC leaving water temp.   /   20oC έξω - 25οC leaving water temp.

(Κάτω από 5οC έξω - σταθερά 40οC leaving water temp)

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, antloukidis said:

Ξεκινήστε με  5οC έξω - 40οC leaving water temp.   /   20oC έξω - 25οC leaving water temp.

(Κάτω από 5οC έξω - σταθερά 40οC leaving water temp)

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Giotis T said:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω...

... να ρωτήσω κάτι συμπληρωματικό, πριν ξεκινήσω: στην περίπτωση που η προαναφερόμενη ρύθμιση δε φέρει το επιθμητό αποτέλεσμα, πχ μιας μέσης επιθυμητής θερμοκρασίας 21-22 βαθμών μέσα στο σπίτι...

Ποια παράμετρο θα μεταβάλω ακολούθως; Υποθέτω πως θα αυξήσω τους 40 βαθμούς των νερών  προσαγωγής σε 45 βαθμούς (σε εξωτερική θερμοκρασία 5 βαθμών); Κι αν ναι, η όποια αύξηση αυτή θα γίνεται ανά πχ πέντε βαθμούς θερμοκρασίας ή ανά ένα βαθμό, κοκ;

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.