Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τοπογραφικος Χάρτης Νησιού


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Είμαι Νέο Μέλος.

Θα ήθελα να ρωτήσω που μπορώ να βρω επίσημο τοπογραφικό χάρτη ενός νησιού (Κυκλάδες).

Πρέπει να πάω δια ζώσης στο ΙΓΜΕ ή στη Γεωγραφική Υπηρεσία Στρατού?

Υπάρχει η δυνατότητα ηλεκτρονικού τοπογραφικού χάρτη? Είναι δωρεάν η διάθεση τους?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

oi χάρτες που κυκλοφορούν και στη πιάτσα έχουν κλίμακα. Το ΙΓΜΕ, νομίζω, έχει χάρτες κλίμακας 1: 50000 . Εσύ θέλεις χάρτη για γαιολογικά θέματα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Όταν λες επίσημο τοπογραφικό χάρτη τί εννοείς?

Φαντάζομαι πως εννοείς χάρτη Γεωγραφικής Υπηρεσίας Στρατού σε κλίμακα 1:50.000 οπότε πρέπει 

να τον παραγγείλεις απο τη ΓΥΣ www.gys.gr ή να πας επι τόπου εκεί.

Edited by Mitsubae
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι τον χάρτη προκειμένου να δω τοπογραφικό ανάγλυφο (ισουψεις κλπ) και κάποια παλιά τοπωνυμια κάποιων περιοχών του νησιού (που δε χρησιμοποιουνται πλεον) για να επιβεβαιώσω κάποια παλιά έγγραφα ιδιοκτησίας που έχω στα χέρια μου.

Επομένως, καταλαβαίνω πως πρέπει να παραγγείλω το χάρτη απο το site της ΓΥΣ και να πληρώσω το προιον.

Σωστά?

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το περιγράφεις, νομίζω πως χρειάζεσαι χάρτη κλίμακας 1:5000.

Ναι πας στη ΓΥΣ, εντοπίζεις την περιοχή και άρα το χάρτη, παραγγέλνεις, πληρώνεις περίπου 20 ευρώ για hard copy και σε κανα εικοσάλεπτο το έχεις στα χέρια σου.

Αν θέλεις, δώσε συντεταγμένες Χ Ψ σε ΕΓΣΑ (περίπου στην περιοχή που σε ενδιαφέρει) να σου πούμε ποιο χάρτη πρέπει να πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

αν έλεγες το νησί- χωριό θα μπορούσε κάποιος να σου δώσει χάρτη ΓΥΣ ακόμη και σε κλίμακα 1:5000.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζ ότι ο @nbr στο έθεσε καλά: Οι χάρτες 1:5000 περιέχουν σημαντική υψομετρική πληροφορία. Βέβαια, ανήκουν σε άλλο σύστημα από το ΕΓΣΑ87.

Link to comment
Share on other sites

Πέραν του ότι

- το νησί μπορεί να έχει περισσότερα από ένα πεντοχίλιαρα

- η περιοχή που σε ενδιαφέρει να "πέφτει" σε δύο (ή και περισσότερους) χάρτες 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.