Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χάραξη σκάλας


gekozy

Recommended Posts

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να ρωτήσω εαν μπορώ να βρώ κάπου στο internet τομές απο κυκλικές σκάλες γιατί έχω να κάνω ένα τέτοιο σχέδιο σε μια εργασία, την έχω κάνει την τομή(οριζόντια) αλλά οπτικά κάτι δεν που πηγαίνει καλά!!Εχω ψάξει στο google αλλά δεν μπορώ να βρώ κάτι!:(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε μια ματιά εδώ ή και εδώ.

 

Δεν αναφέρονται αποκλειστικά σε κυκλικές σκάλες αλλά αναλύουν τη μεθοδολογία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
Το πρόγραμμα δεν το έχω πλέον .Εληξε η δοκιμαστικη περίοδος .

 

Φίλε mastorakos, μήπως βρήκες πουθενά ξανά το πρόγραμμα ολοκληρωμένο, ή μήπως έχεις βρει κανένα άλλο πρόγραμμα σχεδιασμού σκάλας γιατί ψάχνω να βρω ένα καλό και πρακτικό πρόγραμμα για σκάλες;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

θέλω να σχεδιάσω μία κάτοψη σκάλας 90 ("Γ") με μεταρρύθμιση. Έχω διαβάσει τα βήματα αλλά μου φαίνεται ότι για να τα καταλάβεις πρέπει ήδη να ξέρεις να το σχεδιάζεις. Υπάρχει κάποια μεθοδολογία for dummies ; Η μεθοδολογία π.χ. του "Θέματα Οικοδομικής-Εκδόσεις Συμμετρία" ορίζει μία διαδικασία αλλά π.χ. αναφέρει κάποια σημεία που ο συντάκτης μπορεί μεν να γνωρίζει τι λέει αλλά δε μας λέει κι εμάς. 

Link to comment
Share on other sites

1. Σχεδιάζουμε την κάτοψη της σκάλας

2. Μοιράζουμε στην γραμμή αναβάσεως τα σκαλιά

3. Ορίζουμε πόσα σκαλιά θα είναι "στριφτά"

4. Ορίζουμε πιο σκαλί θα έχει το μικρότερο πλάτος στην εσωτερική πλευρά της στροφής δηλ. με την μεγαλύτερη γωνία μεταξύ των 2 ακμών του σκαλιού

5. Στο παράδειγμα (πάνω αριστερά στη σελίδα) τα τελευταία ευθύγραμμα σκαλιά είναι το 2 και το 11 (αυτά ορίζουν και την γωνία των 90 μοιρών)

6 Το σκαλί με την μεγαλύτερη γωνία είναι το 6 (με την διαγράμμιση) και είναι τοποθετημένο ακριβώς στην γωνία

7. Η συνολική γωνία της στροφής είναι 90 μοίρες και μοιράζεται με τον αριθμό των "στριφτών" σκαλιών έτσι ώστε οι γωνίες των σκαλιών 2 και 6 να αυξάνονται κατά ένα όμοιο μέγεθος και από 7 έως 10 να μειώνονται πάλι κατά το ίδιο μέγεθος.

 

Το μοίρασμα γίνεται υπολογιστικά όπως φαίνεται στην από κάτω ταμπέλα

Stufe= Σκαλί, βαθμίδα Teil= τμήμα (Teile= Τμήματα)  folglich= έπεται (άρα) zus.= συνολικά

 

 

post-31607-0-70940100-1394918151_thumb.jpg

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Συνάδελφοι,

 

σας ευχαριστώ και τους δύο.

Φίλε Galeos το είχα βρει αυτό που ανέβασες και από τα Ελληνικά που βρήκα ήταν το καλύτερο. Ωστόσο, η προσέγγιση του Γερμανού είναι σαφώς ευκολότερη. Genau so, mein Freund Georg Coco. Vielen Dank !

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.