Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΑΔΕΙΟΔΟΤΗΣΗΣ


xaralampos

Recommended Posts

Καλησπέρα σας παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος από όλους σας έχει απάντηση στο παρακάτω ερώτημα:

Στις περιπτώσεις έργων που βρίσκονται στον πίνακα της ΚΥΑ 1958/12 όπως ισχύει και βάση κατάταξης είναι χαμηλότερα της Β' κατηγορίας

παίρνετε Απαλλαγή από τα κατά τόπους Τμήματα Περιβάλλοντος και Υδροοικονομίας ή υπάρχει κάποιο έγγραφο, διευκρινιστική ή κάτι άλλο 

από όπου να προκύπτει ότι δεν χρειάζεται απαλλαγή; Έχω περίπτωση γεώτρησης, δεξαμενής και αγωγούς μεταφοράς νερού, που το κάθε ένα 

ξεχωριστά είναι <Β κατηγορίας και συνεπώς το έργο απαλλάσσεται, αλλά το Δασαρχείο για να προχωρήσει την διαδικασία Έγκρισης Επέμβασης

μου ζητάει να πάρω απαλλαγή από το Περιβάλλον.

Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο;

Υ.Γ. Το ρωτάω γιατί θέλω να αποφύγω την γραφειοκρατεία και άλλη μία (ανούσια κατ΄εμέ) βεβαίωση. 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να υπάρχει μια τεχνική περιγραφή προς την υπηρεσία που καταθέτεις (π.χ. το Δασαρχείο) που να περιγράφεται η κατάταξη και η μη απαίτηση για ΠΠΔ. Εάν το Δασαρχείο εκτός από αυτή την τεχνική περιγραφή σου, σου ζητάει να πάρεις και βεβαίωση απαλλαγής από το τμήμα Περιβάλλοντος τότε πρέπει να το κάνεις, τυπικό είναι...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Imar, αλλά αυτό ακριβώς που περιγράφεις θέλω (εάν υπάρχει κάποιο έγγραφο) να αποφύγω. Αλλά μάλλον δεν υπάρχει, οπότε εάν το Δασαρχείο δεν καλύπτεται με την Τεχνική Περιγραφή θα πηγαίνω Περιβάλλον...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ερωτημα. ποια έργα απαλλασονται απο κατάθεση ΠΠΔ,  συγκεκριμένα.... για συγκροτημα με 4 μικρες ενοικιαζόμενες μονοκατοικιες, απαιτειται κατάθεση ΠΠΔ; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.