Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Thanosp6

Recommended Posts

Καλημέρα, πρόσφατα ξεθαψα το ισόγειο του σπιτιού μου που ήταν θαμμένο στο χώμα και έκανα τοιχιο αντιστηριξης (καλουπωμενο από μια μεριά). Από την μια πλευρά, το σπίτι και το τοιχιο ήταν σε κοντινή απόσταση και έτσι σκέφτηκα να κάνω μια αποθήκη. Λίγο μετά την ολοκλήρωση του έργου έπεσαν οι πρώτες βροχές (και τα πρώτα χιόνια) και τώρα βλέπω πως βάζει νερά μεσα (ευτυχώς δεν έβαλα πράγματα ακόμα). Τι μπορώ να κάνω για να μην βάζει (ή έστω να βάζει λιγοτερα)νερά;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι από τις περιπτώσεις που μπορούν να απαντηθούν εξ αποστάσεως

Απευθύνσου σε μηχανικό(θα έπρεπε να το είχες κάνει πριν την κατασκευή) ώστε, μετά από αυτοψία, να σου πει επακριβώς τι πρέπει να γίνει

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, tetris said:

Δεν είναι από τις περιπτώσεις που μπορούν να απαντηθούν εξ αποστάσεως

Απευθύνσου σε μηχανικό(θα έπρεπε να το είχες κάνει πριν την κατασκευή) ώστε, μετά από αυτοψία, να σου πει επακριβώς τι πρέπει να γίνει

Ξέρω τι πρεπει να γίνει( πρεπει να σκάψω 3,5 μέτρα βάθος επί 10μ μήκος) ώστε να κάνω στραγγιστικο πίσω απο το τοιχίο κάτι που είναι πολύ δύσκολο να γίνει. Μήπως έχεις κάποια άλλη λύση πχ κάποιο στεγανωτικο ταρατσων η κάτι άλλο. Εγώ σκέφτομαι να κάνω πίσω από το τοιχίο ένα τσιμεντένιο αυλάκι, θα βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Η στεγάνωση από μέσα δεν προσφέρει τίποτε. Το εξωτερικό αυλάκι είναι μερική λύση. Το σωστό είναι αυτό που ανέφερες (εκσκαφή και εξωτερική στεγάνωση)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν υλικά, που λένε ότι κάνουν στεγάνωση υπογείων με βάψιμο από μέσα, όπως το Aquamat.

Το έχω δοκιμάσει βάφοντας από έξω με πολύ καλό αποτέλεσμα.

Από μέσα δεν το έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.