Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

een6gk

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι, είμαι σε διαδικασία αγοράς και εγκατάστασης ηλεκτρομαγνήτη στην κεντρική πόρτα διαμερίσματος.

Καθώς θεωρώ ότι εγκαθιστώντας μια πόρτα ασφαλείας ακόμα και με πολύ καλή κλειδαριά με όλα τα παρελκόμενα (καταπέλτη - defender - μη αντιγράψημο κλειδί) ουσιαστικά δεν καταφέρνεις να καθυστερήσεις – αποτρέψεις τον κλέφτη καθώς για όλες οι κλειδαριές μετά από 6-7 μήνες οι επιτήδειοι διαθέτουν αντίγραφα κλειδιά. Επιπροσθέτως το κόστος είναι πολύ μεγαλύτερο σε σχέση με τον ηλεκτρομαγνήτη.

Σε συζητήσεις που είχα με φίλους κλειδαράδες μου είπαν ότι η μοναδική λύση που θα αποτρέψει τον κλεφτή είναι η εγκατάσταση ηλεκτρομαγνήτη σε υπάρχουσα πόρτα.

Λαμβάνοντας υπόψη ότι το κόστος του δεν ξεπερνά τα 250 ευρώ το θεωρώ  μια πολύ καλή λύση (εγκατάσταση θα την κάνω εγώ). Το σετ θα περιλαμβάνει ηλεκτρομαγνήτη εξωτερικό keypad με προστασία ip 68 & antivandal το οποίο μπορεί να λειτουργεί με συνδυασμό (από το key pad) αλλά και με RF id κάρτα για απευθείας άνοιγμα του ηλεκτρομαγνήτη.

Έχω βρει κάποια κομμάτια να πάρω από εξωτερικό, καθώς Ελλάδα χρεώνουν πολύ ακριβά, αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας εάν έχει κάποιος εγκαταστήσει κάτι παρόμοιο.

 

Link to comment
Share on other sites

Να εχετε υποψη οτι πρεπει να παρετε καλης ποιοτητας διοτι οι φτηνοι ανοιγουν πανευκολα με σπρωξιμο.Ειναι για εσωτερικη πορτα διαμερισματος πολυκατοικιας?

Προφανως μιλαμε για τις παλιες ξυλινες πορτες?

Link to comment
Share on other sites

On 20/11/2018 at 9:56 ΠΜ, vasilimertzani said:

Να εχετε υποψη οτι πρεπει να παρετε καλης ποιοτητας διοτι οι φτηνοι ανοιγουν πανευκολα με σπρωξιμο.Ειναι για εσωτερικη πορτα διαμερισματος πολυκατοικιας?

Προφανως μιλαμε για τις παλιες ξυλινες πορτες?

Αφορά πόρτα διαμερίσματος αλλά σε μονοκατοικία ... συνεπώς είναι εξωτερική πόρτα ...  από το site που σκέφτομαι να τις πάρω έχω δει ότι έχει καλές κριτικές ... τι να πω … δεν μπορώ να γνωρίζω τι ποιότητα είναι ... για να πω την αλήθεια έχω ψάξει για κάποια καλή ποιότητα αλλά δεν έχω βρει αντιπροσωπίες σε Ευρώπη παρά μόνο Αμερική και δεν μπορώ να μπλέξω με τελωνεία κλπ λόγο κόστους - διαδικασίας.

Η λύση αυτή θα εφαρμοστεί σε μια παλαιά ξύλινη πόρτα σε μια αλουμινένια  (5-ετίας) και σε μια σχετικά παλαιά πόρτα ασφαλείας.

Εννοείται εάν γνωρίζεται κάποια καλή μάρκα θα ήθελα να μου την πείτε ώστε να την κοιτάξω, δεν έχω παραγγείλει ακόμα.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να βάλετε το site για να δούμε τεχνικά στοιχεία.

Αν ο κλέφτης κατεβάσει την ασφάλεια στο ρολόι της ΔΕΗ.....μπάινει μέσα ανενόχλητος??? Υπάρχει μπαταρία??? Πόσο διαρκεί χωρίς ρεύμα???

Link to comment
Share on other sites

On 11/18/2018 at 8:44 PM, een6gk said:

... δεν καταφέρνεις να καθυστερήσεις – αποτρέψεις τον κλέφτη καθώς για όλες οι κλειδαριές μετά από 6-7 μήνες οι επιτήδειοι διαθέτουν αντίγραφα ...

νομίζω ότι δεν είναι σωστό ή τουλάχιστον ο κανόνας. Δεν είναι όλες οι κλειδαριές ίδιες, το ίδιο και οι διαρρήκτες.

Κάτι υπάρχει στο site για πόρτες ασφαλείας, το ψάχνω.
Στους ηλεκτρομαγνήτες προσοχή στην εγκατάσταση, δεν φτάνει μόνον να δουλεύουν αλλά να έχουν και αντοχή και να είναι κρυμμένοι καλά.
Ωραία τα ηλεκτρονικά και RFID etc. αλλά και γιαυτά ισχύει ότι και για τις κανονικές κλειδαριές. Θα συμβούλευα να μην βασίζεσαι μόνον στα ηλεκτρονικά.

Αφού μένεις σε μονοκατοικία υποθέτω ότι θα έχεις βάλει κάγκελα σε φωταγωγούς, σκάλα ταράτσας(?), μπαλκόνι, παραθυράκι μπάνιου, πίσω πόρτα και όπου αλλού χρειάζεται.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

cdvi,honeywell αλλα μονο ο μαγνητης θα εχει 250€.Εχουν και πιστοποιηση καποιοι σε grade.

Αφου εχεις φιλους κλειδαραδες ,μπορουν να σε βοηθθησουν να προσαρμοσεις μια κουτιαστη ηλεκτρικη κλειδαρια.Πιστευω ειναι το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, antloukidis said:

Μπορείτε να βάλετε το site για να δούμε τεχνικά στοιχεία.

Αν ο κλέφτης κατεβάσει την ασφάλεια στο ρολόι της ΔΕΗ.....μπάινει μέσα ανενόχλητος??? Υπάρχει μπαταρία??? Πόσο διαρκεί χωρίς ρεύμα???

Ευχαρίστως να βάλω τα site αλλά δεν ξέρω εάν επιτρέπετε καθώς μπορεί να θεωρηθεί διαφήμιση ...

Υπάρχει δυνατότητα για εναλλακτική πηγή ρεύματος (δηλ. μπαταρία) η οποία κατά το ελάχιστο κρατάει για μια ώρα.

Μετά την μια ώρα η πόρτα θα ανοίξει εάν είναι ξεκλείδωτη.

Όπως είπα και από την αρχή ο σκοπός είναι να τους καθυστερήσω-αποτρέψω ώστε να πάνε αλλού.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, vasilimertzani said:

cdvi,honeywell αλλα μονο ο μαγνητης θα εχει 250€.Εχουν και πιστοποιηση καποιοι σε grade.

Αφου εχεις φιλους κλειδαραδες ,μπορουν να σε βοηθθησουν να προσαρμοσεις μια κουτιαστη ηλεκτρικη κλειδαρια.Πιστευω ειναι το καλυτερο.

την πρώτη (cdvi) την βρήκα και εγώ μετά από ψάξιμο και περιμένω απάντηση για κόστος εξοπλισμού

η δεύτερη (honeywell ) δεν έχω βρει να έχει κατάστημα στην Ευρώπη ώστε να μην πληρώσω τελωνεία κλπ

επίσης έχω βρει και την RGL αλλά δεν μπορώ να βρω reviews για αυτή συνεπώς δεν γνωρίζω την ποιότητα της.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, AMHxaNos said:

νομίζω ότι δεν είναι σωστό ή τουλάχιστον ο κανόνας. Δεν είναι όλες οι κλειδαριές ίδιες, το ίδιο και οι διαρρήκτες.

Κάτι υπάρχει στο site για πόρτες ασφαλείας, το ψάχνω.
Στους ηλεκτρομαγνήτες προσοχή στην εγκατάσταση, δεν φτάνει μόνον να δουλεύουν αλλά να έχουν και αντοχή και να είναι κρυμμένοι καλά.
Ωραία τα ηλεκτρονικά και RFID etc. αλλά και γιαυτά ισχύει ότι και για τις κανονικές κλειδαριές. Θα συμβούλευα να μην βασίζεσαι μόνον στα ηλεκτρονικά.

Αφού μένεις σε μονοκατοικία υποθέτω ότι θα έχεις βάλει κάγκελα σε φωταγωγούς, σκάλα ταράτσας(?), μπαλκόνι, παραθυράκι μπάνιου, πίσω πόρτα και όπου αλλού χρειάζεται.

Συμφωνώ για τις κλειδαριές αλλά οι διαρρήκτες πλέον έχουν πολύ εμπειρία και τα ανοίγουν όλα ...

Ο ηλεκτρομαγνήτης θα είναι από την μέσα μεριά συνεπώς ότι και να κάνει από έξω (π.χ να χαλάσει τις βίδες που τον στηρίζουν στην πόρτα) δεν θα έχει διαφορά καθώς θα είναι σταθερός από μέσα και αφού θα είναι ενεργός ο μαγνήτης δεν θα μπορεί να φύγει από την θέση του.

Όπως και να έχει δεν θα βασίζομαι μόνο στα ηλεκτρονικά καθώς έχω πάρει και ασφάλειες για τις πόρτες-παράθυρα.

Σχετικά με τα κάγκελά δυστυχώς την πάτησα είδη γιατί μπήκαν από παράθυρο κουζίνας το οποίο είχε κάγκελα τα οποία έκοψαν με λοστό ή κάτι παρόμοιο ...

Το κακό είναι ότι θα κάνω ότι είναι να κάνω κατόπιν εορτής … αφού το ένα από τα τρία σπίτια το έκλεψαν και τα πήρα όλα από μέσα … αλλά καθώς ξέρω ότι εάν μπουν μια φορά θα μπουν ξανά πρέπει να κάνω κάτι για αυτό …

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και τις πληροφορίες ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.