Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ Ν.4495/17] Κατασκευές που έγιναν μικρότερες από τις προβλεπόμενες της Ο.Α


Recommended Posts

@Pavlos33  @geoste Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Συμβολαιογραφική πράξη κατάτμησης δεν υπάρχει σίγουρα. Αν έγινε..έγινε στα λόγια κ ενδεχομένως πριν καν βγει η άδεια. Μπερδεμένες καταστάσεις στα χωριά όπου έλεγχος αμφιβάλλω αν υπήρχε.....Μπορώ να επικαλεστώ ότι έγινε λανθασμένη αποτύπωση οικοπέδου και σήμερα με νέα καταμέτρηση να μεταβιβαστεί το οικόπεδο με το κτήριο του να είναι νόμιμο (εφόσον δεν έχει αυθαιρεσίες και το οικόπεδο συνεχίζει να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο?)

Link to comment
Share on other sites

Ναι τη δασική έκταση την ανέφερα ως μια πιθανή περίπτωση όπου κάποτε να είχαν μεγαλύτερο οικόπεδο, να αναρτήθηκαν δασικοί χάρτες και τώρα αυτό που απομένει (εντός ορίων προ 23 και εκτός ανάρτησης) να είναι μικρότερο. Έχουν συμβεί σε πολλές περιπτώσεις. Σε πρώτη φάση ζήτησε πιστοποιητικό ιδιοκτησίας και βλέπουμε. Να υπόθέσω πρόσβαση στα συμβόλαια των όμορων δεν έχεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει θέμα δασικού ευτυχώς! Στην περιοχή τώρα τρέχει η κτηματογράφηφη. Τίτλο ιδιοκτησίας και πιστοποιητικό  ιδιοκτησίας δεν υπάρχουν. Για τους όμορους θα ψάξω να τους βρω κ να δω τι γίνεται. Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοούσα ποτέ ότι θα υπήρχε δασική έκταση εντός οικισμού. Οι οικισμοί βρίσκονται εκτός ανάρτησης. Απλά θα μπορούσε να υπάρξει ενδεχομένως μια εξήγηση (το έχω συναντήσει) να ήταν το οικόπεδο μεγαλύτερο, μέρος του οποίου να ενέπιπτε σε δασική έκταση και πλέον το "καθαρό" να είναι μικρότερο.  Έχεις δίκιο για το πιστοποιητικό. Ξεχάστηκα, αφού ήδη ανέφερες ότι δεν υπάρχει τίτλος. Δες μήπως κάτι βγει από τα συμβόλαια με τους όμορους. Πάντως, ακόμη και σήμερα να είχε δημιουργηθεί το οικόπεδο, αφού έχει επιφάνεια μεγαλύτερη του κανόνα (2.000 τμ) και υπάρχει πρόσωπο σε δρόμο, το οικόπεδο είναι άρτιο οπότε μάλλον δεν έχει την περίπτωση του παραρτήματος με κατάτμηση ώστε να βάλεις "οχι" στην Ο.Α.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Λοιπόν μπόρεσα κ είδα το συμβόλαιο του ομορου αυτού δηλαδή που συμπεριλαμβάνεται στο τοπογραφικό αδείας.Τα υπόλοιπα 800 τμ δηλαδή που ανήκουν στον ξάδερφο. Αυτός έχει αποδοχή κληρονομιάς όπου ο κληρονομούμενος πατέρας του του αφήνει οικόπεδο περί τα 800 τμ χωρίς τοπογραφικό αλλά από τα περιγραφόμενα σύνορα προκύπτει ότι είναι αυτό.Δεν αναφέρει ότι προήλθε από κατάτμηση κλπ....δεν έχω άλλη λύση παρά να αποτυπώσω την υπάρχουσα κατάσταση.το θέμα που μένει να λυθεί είναι το κατά πόσον το κτήριο παραμενει νόμιμο....αν το περιγράψω στην τεχνική έκθεση και επικαλεστώ λάθος αποτύπωση κατά την έκδοση της άδειας , δεδομένου ότι είναι και τώρα άρτιο και οικοδομήσιμο το οικόπεδο και εφόσον κατάτμηση δεν έχει γίνει συμβολαιογραφικά....ούτε καν άτυπη δεν προκύπτει βάσει και του ομορου συμβολαίου...τι λέτε γίνεται? Η να τα παρατήσω? Γιατί άντε να εξηγήσω στον πελάτη ότι το σπίτι του είναι αυθαίρετο...που μου ήρθε με τον φάκελο της άδειας παραμασχαλα..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που βάσει υφιστάμενης κατάστασης έχεις άρτιο κατά κανόνα και οικοδομήσιμο οικόπεδο, από άποψη αρτιότητας δεν σε ενδιαφέρει ο χρόνος δημιουργίας του. Μπορεί να δημιουργήθηκε και χθες. Αυτό που ενδιαφέρει τον υπολογισμό προστίμου είναι αν έγινε κατάτμηση ώστε να ληφθεί ο υπολογισμός χωρίς άδεια. Θεωρώ ότι με τις συγκεχυμένες "κοπτοραπτικές και σταυροβελονιές" γης τίποτα δεν μπορεί ούτε να αποδειχθεί ούτε να ξεκαθαριστεί. Η γνώμη μου είναι να αποτυπώσεις την υπάρχουσα κατάσταση στη δήλωση υπαγωγής, να δεις αν υπάρχουν υπερβάσεις δόμησης κάλυψης, Δ κλπ και να εισάγεις στο σύστημα και τα νέα και τα σχέδια της άδειας. Στην ΤΕ μπορείς να διατυπώσεις αυτό που λες, ότι υπήρξε νεότερη καταμέτρηση και εκ παραδρομής (ντάξει τώρα τι εκ παραδρομής 1000 τμ είναι άλλο θέμα) αλλά τουλάχιστον θα δώσεις μια "θεραπεία" στο ακίνητο γιατί άλλη λύση ποια μπορεί να είναι;

Μάλλον νομιμοποίηση βάσει νέου τοπογραφικού και νέου δ. κάλυψης. Σύνθετη και χρονοβόρα λύση χωρίς ουσιαστικό όφελος. Η ΥΔΟΜ θα του ζητούσε νόμιμο τίτλο για να βάλει την άδεια μέσα. Αυτός αναγκαστικά θα έπρεπε να τον αποκτήσει (δικαστική απόφαση, πώληση ποσοστού σε συγγενικό πρόσωπο κλπ)

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, tastopo said:

.... Αποτύπωσα λοιπόν και είδα οι το κτήριο δεν φέρει αυθαιρεσίες σύμφωνα με την εκδοθείσα αδεία. Το οικόπεδο όμως μου προέκυψε πολύ μικρότερο..... Δηλαδή, στο τοπογραφικό της αδείας (εκδόθηκε κατά το 1980) ...

 

9 ώρες πριν, tastopo said:

...Τίτλο ιδιοκτησίας και πιστοποιητικό  ιδιοκτησίας δεν υπάρχουν. ...

 

36 λεπτά πριν, tastopo said:

... Γιατί άντε να εξηγήσω στον πελάτη ότι το σπίτι του είναι αυθαίρετο...που μου ήρθε με τον φάκελο της άδειας παραμασχαλα..

Εμένα αυτό που βρίσκω ιδιαίτερα παράξενο έως και σπάνιο είναι κτήριο με άδεια του 1980 μέχρι και σήμερα δεν έκανε καμία πολεοδομική υπέρβαση, Δόμησης Κάλυψης Όγκου….

Αν ισχύει να τον βάλουμε στα βραβεία Γκίνες. 8-)

 

Τώρα πως δεν βρίσκουν τίτλους αλλά το 1980 βγήκε άδεια και στον φάκελο αρχείου της ΥΔΟΜ αν τον ψάξεις και τον βρεις θα έχει μέσα και αντίγραφο του συμβολαίου ιδιοκτησίας τότε…. Και πως βγήκε άδεια χωρίς ιδιοκτησιακά δικαιώματα κι αυτό κάποια βράβευση θα θέλει.

 

Κατά τα άλλα, δεν σε απασχολεί να εξηγήσεις ή να δικαιολογηθείς στον πελάτη σου για τις όποιες αυθαιρεσίες υπάρχουν …. Η πλειοψηφία των αυθαιρετούχουν είναι με άδεια όχι άνευ….

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ! @Pavlos33 Eυχαριστώ πολύ ....προς τα κει προσανατολίζομαι κι εγω! @Didonis εύλογες οι απορίες σου συνάδελφε! Να πω πως εκτός από το σπίτι έχει και κάτι λοιπές παραβάσεις αλλά εκείνες είναι ξεκάθαρες και δεν τις ανέφερα... όσον αφορά στο γκίνες πράγματι πρέπει να μπει ο συγκεκριμένος! Στην περιοχή οι περισσότερες άδειες εκείνης της εποχής  δείχνουν μονοκατοικία με υπόγειο και στην πράξη έχουν φτιάξει ωραιότατα διόροφα...Απορώ με τις αυτοψίες τι γινόταν....χωριό οικοδόμων...έβγαζαν μια άδεια να υπάρχει κι έπειτα εξαντλούσαν τη φαντασία και την τέχνη τους...Γιαυτό σου λέω... ο κυριούλης τυπικότατος με την άδειά του...για το σπίτι... Τίτλος δεν υπάρχει . Είναι ξεκάθαρο. Υποθέτω στην άδεια θα κατέθεσαν καμία ΥΔ ότι είναι δικό τους το οικόπεδο...μέχρι εκεί...Και καλούμαστε εμείς να διορθώσουμε προβλήματα αιώνων .. Να στε καλά συνάδελφοι! Θα πάω και μια βόλτα στην πολεοδομία να δω τι θα μου πουν και θα ενημερώσω!Καλή συνέχεια 

Link to comment
Share on other sites

Στην Πολεοδομία όταν πήρες το φάκελο της άδειας, υπήρχε κάτι μέσα; Πχ μήπως το πέρασαν τότε με βεβαίωση Δημάρχου ότι το τάδε οικόπεδο υπάρχει από τότε κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.