Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099-Ν.4495/17] - Διάγραμμα κάλυψης για υπαγωγή στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

7 ώρες πριν, Arche said:

Είναι πολύ περίεργο, λίγες δημοσιεύσεις πριν μιλάς για πολύ διαφορετικό τοπογραφικό και όχι για ότι το οικόπεδο "με νεότερη καταμέτρηση, βρέθηκε" 40τμ μεγαλύτερο, το οποίο για ένα μεγάαλο οικόπεδο και με την ακρίβεια που σου δίνουν τα σύγχρονα μέσα θα μπορούσε κανείς να πει αναμενόμενο.

Που ακριβως ανεφερα για ΠΟΛΥ διαφορετικο τοπογραφικο;;;Απο την πρωτη στιγμη αναφερα οτι το οικοπεδο σημερα ειναι διαφορετικο καθως εχει μετρηθει 40 τμ μεγαλυτερο. Το γνωριζω οτι μπορει να ειναι αναμενομενο να υπαρξει η διαφορα αυτη με τα συγχρονα μεσα. Το θεμα ειναι οτι υπαρχει και δεν μπορω να την αγνοησω. Αν ειχες καποια αποψη στο πως θα ενεργησω θα το εκτιμουσα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κυμαίνομαι λίγο ακόμα αν θα σου απαντήσω το που λες, ένα αρκετά διαφορετικό τοπογραφικό διάγραμμα, να υποθέσω ότι λέμε ένα διαφορετικό οικόπεδο έτσι?

Δεν είναι? Ακόμα το λες νομίζω, μιλάς για μια διαφορά 40 μέτρων η οποία σε βεβαιώ ότι και για 600τμ οικόπεδο, είναι μεγάλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Arche said:

κυμαίνομαι λίγο ακόμα αν θα σου απαντήσω το που λες, ένα αρκετά διαφορετικό τοπογραφικό διάγραμμα, να υποθέσω ότι λέμε ένα διαφορετικό οικόπεδο έτσι?

Δεν είναι? Ακόμα το λες νομίζω, μιλάς για μια διαφορά 40 μέτρων η οποία σε βεβαιώ ότι και για 600τμ οικόπεδο, είναι μεγάλη διαφορά.

Συναδελφε συγγνωμη αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι λες. Παντως τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα,  το τωρινο τοπογραφικο δειχνει οτι το οικοπεδο σημερα ειναι 40 τμ μεγαλυτερο. Ειτε τη θεωρεις μεγαλη τη διαφορα ειτε μικρη, αυτη ειναι η κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε περίπτωση απώλειας του διαγράμματος κάλυψης σε πολυκατοικία:

α) Μέσω ανασύστασης φακέλου στην πολεοδόμια υποβάλλουμε  νεο διαγραμμα κάλυψης για όλη την οικοδομή και μετά επ'αυτού σημειώνουμε τις αυθαίρετες κατασκευές;

β) Ανευ ανασύστασης φακέλου ετοιμάζουμε για χρήση της δήλωσης Ν.4495/17 του συγκεκριμένου διαμερίσματος διάγραμμα κάλυψης για όλη την οικοδομή και μετά επ'αυτού σημειώνουμε τις αυθαίρετες κατασκευές;

γ) Κάτι άλλο;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα!

Εξετάζοντας το διάγραμμα κάλυψης της Ο.Α. στο οποίο θα σημειώσω τις μεταβολές που επήλθαν με τη δήλωση αυθαιρέτου, βρήκα τον εξής υπολογισμό για το εμβαδόν του ημιυπαίθριου χώρου (ο οποίος βρίσκεται έξω απ' το περίγραμμα του κυρίως κτιρίου) όσον αφορά την κάλυψη:    3,00 x 6,50 = 10,80τ.μ.   Ο ίδιος υπολογισμός επαναλαμβάνεται και στην κάτοψη του ισογείου της Ο.Α.

Από όσο μπορώ να γνωρίζω (είμαι νέα μηχανικός) το εμβαδόν του ημιυπαίθριου χώρου μετρά όλο στον υπολογισμό της κάλυψης.

Μήπως υπάρχει κάποιος συντελεστής ή κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Edited by Amelia
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, ChristinaK said:

Γεια!τι διαστάσεις έχει στην κάτοψη?

Καλησπέρα Χριστίνα!

Αυτές που αναφέρονται στο προηγούμενο μήνυμα 3,00x6,50 (μετά την αφαίρεση της λιθοδομής 0,50μ - με τη λιθοδομή 3,50x7,50μ).

Edited by Amelia
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, Amelia said:

Καλησπέρα Χριστίνα!

Αυτές που αναφέρονται στο προηγούμενο μήνυμα 3,00x6,50 (μετά την αφαίρεση της λιθοδομής 0,50μ).

Ο Η/Χ μετράει κανονικά στην κάλυψη.Δεν έχω εικόνα όμως και δεν μπορώ να συμπεράνω.Μήπως έχεις Η/Χ και εξώστη μαζί στο 3×6.50?λες κάπου ότι προεξέχει του περιγρ/τος του κτιρίου...δεν έχω απάντηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, ChristinaK said:

Ο Η/Χ μετράει κανονικά στην κάλυψη.Δεν έχω εικόνα όμως και δεν μπορώ να συμπεράνω.Μήπως έχεις Η/Χ και εξώστη μαζί στο 3×6.50?λες κάπου ότι προεξέχει του περιγρ/τος του κτιρίου...δεν έχω απάντηση.

Στο σχέδιο αναφέρεται ως σκεπαστή βεράντα, αλλά στους υπολογισμούς ως "Εημιυπαίθριου = 3,00x6,50μ=10,80τ.μ.", τόσο στο διάγραμμα κάλυψης όσο και στην κάτοψη του ισογείου. Εξώστης δεν υπάρχει και δεν γίνεται κάποια ανάλυση στο πως έχει βγει το 10,80τ.μ. Το μόνο ότι και στα δύο σχέδια αναφέρεται ο ίδιος υπολογισμός: στη μεν Κάτοψη για των υπολογισμό των εμβαδών του ορόφου και στο δε Διάγραμμα Κάλυψης για τον υπολογισμό της κάλυψης.

Δες, κάτοψη και πλάγια όψη, αν βοηθά,

κάτοψη - τομή.jpg

Edited by Amelia
Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, ChristinaK said:

Ο Η/Χ μετράει κανονικά στην κάλυψη.Δεν έχω εικόνα όμως και δεν μπορώ να συμπεράνω.Μήπως έχεις Η/Χ και εξώστη μαζί στο 3×6.50?λες κάπου ότι προεξέχει του περιγρ/τος του κτιρίου...δεν έχω απάντηση.

Μήπως να το αγνοήσω δεδομένου ότι αφενός οι διαστάσεις του ημιυπαίθριου και στα δύο εγκεκριμένα σχέδια της Ο.Α. (κάτοψη και διάγραμμα κάλυψης) είναι σωστές

και αφετέρου η κάλυψη ήταν (και είναι) κάτω του 50% της επιτρεπόμενης;

Edited by Amelia
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.