Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099-Ν.4495/17] - Διάγραμμα κάλυψης για υπαγωγή στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

Μια τελευταία ερώτηση (δύο)-χρονολογία άδειας?και στην σειρά του ελέγχου,δηλαδή  συνολική πραγματοποιούμενη κάλυψη=.......<........(επιτρεπόμενη) τι γράφει?μήπως είναι οριακά?

 

Ά!γράφαμε μαζί😀άρα είχε περιθώριο κάλυψης..δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο τότε εγώ, παρά το πιο απλό-ότι έγινε λάθος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

9 λεπτά πριν, ChristinaK said:

Ά!γράφαμε μαζί😀άρα είχε περιθώριο κάλυψης..δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο τότε εγώ, παρά το πιο απλό-ότι έγινε λάθος

Ναι, γράφαμε μαζί 🙂

Θα το αγνοήσω λοιπόν. Η κάλυψη συνολικά έχει διαφορά ~1τ.μ. από την Ο.Α. και δεν την έλαβα υπόψη μου στη δήλωση του αυθαιρέτου.

Στους υπολογισμούς μου όμως έλαβα υπόψη μου τις διαστάσεις του ημιυπαίθριου όπως φαίνονται στα εγκεκριμένα σχέδια και όχι το αποτέλεσμα αυτού του υπολογισμού που συζητάμε.

Απλά αυτό που με προβληματίζει είναι που ο ίδιος υπολογισμός αναφέρεται δύο φορές.

Τέλοσπάντων,

Χριστίνα σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου και για τη βοήθεια!

Καλή συνέχεια σε ότι κάνεις!!

Edited by Amelia
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Amelia said:

Στους υπολογισμούς μου όμως έλαβα υπόψη μου τις διαστάσεις του ημιυπαίθριου όπως φαίνονται στα εγκεκριμένα σχέδια και όχι το αποτέλεσμα αυτού του υπολογισμού που συζητάμε.

Σωστά!δεν σε βοήθησα για να είμαστε ειλικρινείς και λυπάμαι γι αυτό.Ίσως υπάρξει και κάποια άλλη ιδέα.Καλή δύναμη!😀

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, ChristinaK said:

Σωστά!δεν σε βοήθησα για να είμαστε ειλικρινείς και λυπάμαι γι αυτό.Ίσως υπάρξει και κάποια άλλη ιδέα.Καλή δύναμη!😀

Με βοήθησες!! Κατ' αρχάς δύο μυαλά σκέπτονται καλύτερα από ένα και αφετέρου μου έδειξες ότι δεν υπάρχει προφανής λόγος που αυτός ο πολλαπλασιασμός μπορεί να δίνει αυτό το αποτέλεσμα. Ξέρεις τι βάρος μου πήρες;

Σε ευχαριστώ και πάλι Χριστίνα!!

🙂

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα. Στο διάγραμμα κάλυψης αυθαιρέτου υπολογίζουμε όγκους; Έχω μια περίπτωση βιομηχανίας με αρκετές αυθαίρετες κατασκευές, με δύσκολες συνθήκες αποτύπωσης. Για να υπολογίσω όγκους θα πρέπει να αποτυπώσω τις όψεις, αρκετά δύσκολο γιατί δεν υπάρχει εύκολη πρόσβαση σε όλες τις πλευρές των ακινήτων. Το σύστημα ζητάει κατόψεις, τομές. Αν ήθελε έλεγχο όγκου στο δ.κ. δε θα έπρεπε να ζητάει κ τις όψεις; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Ο νόμος δεν αναφέρεται πουθενά σε υπολογισμό όγκων και το διάγραμμα κάλυψης που απαιτείται στα αυθαίρετα κακώς ονομάζεται διάγραμμα κάλυψης γιατί δεν περιέχει όγκους,φυτεύσεις, ακαλύπτους κλπ.Αυτό που χρειάζεται είναι να καταγραφούν οι υπερβάσεις δόμησης , κάλυψης ,ύψους για να φανεί ο υπολογισμός των ποσοστών των συντελεστών (<50%,50-100 κλπ) κ αντίστοιχα για τα άλλα δύο μεγέθη,καθώς και ο υπολογισμός για την επιλογή κατηγορίας (4 ή 5 ) κλπB)

Edited by Pavlos33
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι ο Νομοθέτης είχε στο μυαλό του ότι σε προϋπάρχον διάγραμμα κάλυψης θα συμπληρώνονται περαιτέρω μόνο οι απαραίτητες πληροφορίες που απαιτούνται για τη σύνταξη των ΦΚ.

Το λέω διότι η συγκεκριμένη απαίτηση είναι στο Άρθ-99.στ).αα) που αφορά την περίπτωση ύπαρξης ΟΑ.

Αν ο Μηχανικός δεν έχει το ΔΚ στη διάθεσή του δεν ξέρω ακριβώς τι πρέπει να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Είναι περίπτωση βιομηχανίας που έχει τρία κτίρια με οικοδομική άδεια κ καμιά 15αρια κατασκευές χωρίς...Σήμερα είναι 20 ενοποιημένα αγροτεμάχια. Τα ΔΚ των προηγούμενων αδειών αφορούν μόνο τις περιοχές γύρω από τα νομίμως υφιστάμενα κτίσματα κ όχι όλο το γήπεδο. Οπότε θα κάνω νέο διάγραμμα κάλυψης για όλο το γήπεδο για να μπορέσω να δείξω όλες τις αυθαίρετες κατασκευές. Θα ανεβάσω κ τα παλιά όμως, τελείως ενημερωτικά, δε θα σημειώσω κάτι σε αυτά. Θα τα μεταφέρω όλα στο νέο ΔΚ. Απλά ο προβληματισμός μου με τους όγκους είναι ότι ενώ κ εγώ θεωρώ οτι δε χρειάζεται, ο ιδιοκτήτης έχει σκοπό μετά την τακτοποίηση, μελλοντικά να βγάλει άδεια για νέες κατασκευές. Τότε στο ΔΔ που θα χρειαστεί, δε θα πρέπει να φαίνονται οι όγκοι από όλες τις κατασκευές, για να γίνει ο έλεγχος του όγκου; δλδ ο Μηχανικός που θα το αναλάβει δε θα μπορεί να ανατρέξει στη ρύθμιση για τον όγκο, θα πρέπει να τους υπολογίσει από την αρχή, με αποτύπωση όψεων κλπ. Θα βρεθώ εκτεθειμένη γιατί δεν υπολόγισα τους όγκους; αν ήταν κάτι απλό δε θα με πείραζε να κάνω περαιτέρω σχέδια (όψεις) κ υπολογισμούς.  Σας ευχαριστώ κ πάλι! 

 

Πρόσθεσε τονισμό όπου χρειάζεται στο κείμενο της δημοσίευσής σου.  Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by maryts27
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, maryts27 said:

που θα το αναλαβει δε θα μπορεί να ανατρέξει στη ρυθμιση για τον ογκο, θα πρέπει να τους υπολογίσει από την αρχή, με αποτύπωση οψεων κλπ. Θα βρεθώ εκτεθειμένη γιατί δεν υπολογισα τους όγκους;

Δεν είσαι υποχρεωμένη να το κάνεις για την ρύθμιση..πρόκειται για άλλη εργασία (οικ.άδεια) για την οποία θα υπάρχει άλλος μηχανικός (ή και εσύ ) με άλλη αμοιβή!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας!

Έχω περίπτωση ισόγειας κατοικίας με υπόγειο με άδεια ως εκτός σχεδίου, ενώ σήμερα έχει εγκριθεί η πολεοδομική μελέτη χωρίς να έχει κυρωθεί η πράξη εφραμογής, άρα δηλώνεται ως εντός σχεδίου. Το τελικό οικόπεδο δεν έχει ορισθεί ακόμα (εισφορά σε γη κτλ) οπότε τι μορφής ΔΚ μπορώ να κάνω? Εγώ σκεφτόμουν να βάλω αυτό της άδειας, να σημειώσω πάνω τις αυθαιρεσίες και να κάνω ένα υπόμνημα που να περιγράφω την τωρινή κατάσταση και τις αυθαιρεσίες χωρίς υπολογισμούς επιτρεπόμενων καθως δεν γίνεται χωρίς εμβαδόν οικοπέδου. Σημειώνεται ότι δεν τίθεται θέμα υπέρβασης επιτρεπόμενων μεγεθών. 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.