Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099-Ν.4495/17] - Διάγραμμα κάλυψης για υπαγωγή στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θέλω να ρυθμίσω τις αυθαιρεσίες στις οριζόντιες του α ορόφου και υπογείου σε ενα ακίνητο για τα οποία βγηκε άδεια του 2000 και μετέπειτα το 2004 έβγαλε άδεια η κόρη για προσθήκη ορόφου. Τα σχέδια που θα χρησιμοποιήσω θα ναι αυτά της αρχικής άδειας κατοψη τομη και διάγραμμα κάλυψης?

Με τις αυθαιρεσίες κοινόχρηστους όπως της απόληξη κλιμακοστάσιο τι κάνω? Μπορεί να τις δηλώσει η μανα μονο?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αδεια το 2000 [από την μητερα] για....

εγινε συσταση

δοθηκε στην κορη ο "αερας"

αυτη εχτισε με αδεια του  2004.

Εκανε συσταση ΟΙ

αρα καθε ΟΙ τακτοποιει τα δικα της, όπως ειναι στην αδεια.

Στο δωμα τι εκανε, ποιος, πότε, ποιος το δηλωνει στο Ε9;

[και γιατι να το δηλωσει η μανα;;;;...]

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα,

τακτοποιώ μια οικοδομή-κάθετη ιδιοκτησία εντός σχεδίου με οικοδομική άδεια.

Το διάγραμμα κάλυψης της Ο.Α. αναφέρει και την υφιστάμενη δόμηση των υπολοίπων καθέτων (6 στο σύνολο).

Ήθελα να ρωτήσω αν θα αναφέρω μόνο τα στοιχεία της δικής μου κάθετης με τις υπερβάσεις ή χρειάζεται αναφορά του συνόλου της δόμησης; Γενικά στις περιπτώσεις καθετων ιδιοκτησιών πως χειρίζεστε το Δ.Κ.;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Kαλησπέρα,

θέλω να κάνω τακτοποίηση αυθαιρεσιών σε βιοτεχνία  του βιοτεχνικού πάρκου.

Στο αρχείο πολεοδομίας βρήκα όλα τα σχέδια εκτός του διαγράμματος κάλυψης. Έψαξα στην εταιρεία στην Αθήνα που είχε κάνει τη μελέτη στο ίδιο το βιοτεχνικό πάρκο, αλλά τίποτα. Συνάδελφοι που έκαναν ρύθμιση ανέβασαν "ότι να ναι" στο σύστημα και το ονομάτισαν διάγραμμα κάλυψης.

Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Μονόδρομος η "ανασύσταση του φακέλλου" της ΟΑ, αν βρεθεί αυτός που θα πληρώσει....

 

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήματα μου δημιουργούνται:

1. Είχε διάγραμμα κάλυψης η άδεια?

2. Μπορεί να γίνει τακτοποίηση αυθαιρέτων ενώ ήδη έχει γίνει ρύθμιση αυθαιρέτων??

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα,

σε οικοδομή έχω αλλαγή διάταξης υπογείου, όπου βγαίνει εκτός περιγράμματος οικοδομής, οπότε σαν αυθαιρεσία μετράει υπέρβαση δόμησης και καλύψης, με μειωτικό συντελεστή 50%.

Όταν κάνω το νέο διάγραμμα κάλυψης για Αναθεώρηση αδείας στο ποσοστό κάλυψης θα υπολογίσω και αυτά τα τμ του υπογείου σωστά? το ότι παίρνει μειωτικό συντελεστή, δεν παίζει κάπου ρόλο, είναι απλά για το πρόστιμο, σαν κάλυψη το υπολογίζω κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, patty said:

....

Όταν κάνω το νέο διάγραμμα κάλυψης για Αναθεώρηση αδείας στο ποσοστό κάλυψης θα υπολογίσω και αυτά τα τμ του υπογείου σωστά? ....

σωστά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.