Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδρύεται Πολυτεχνική Σχολή στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου


tectonator

Recommended Posts

Εδώ λένε πως δεν σε κάνει μηχανικό ένα πτυχίο μηχανικού (αναφερόμενοι στις βαριές σχολές μηχανικών) και συζητάς για πρόγραμμα σπουδών?Προσωπικά πιστεύω ότι η σχολή θα αποτελεί επιλογή περισσότερο για τον τίτλο "μηχανικός" πάρα για το περιεχόμενο, μιας και αυτά που αναφέρεις καλύπτονται από οικονομολόγους με σχετικά master.Επομένως, αν θες εγώ σε λέω μηχανικό αλλά όπως είπε και ο κύριος του οποίου το όνομα έχω πάρει για το profile μου, "δεν γίνεσαι κότα με το να βάζεις φτερά στον ποπό":P

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

'Ενα ερώτημα και δυο διαπιστώσεις :

Αλήθεια για τους πρώτους απόφοιτους που άλλαξε όπως λες traganeous το πρόγραμμα σπουδών που αυτοί έκαναν τι προβλέπεται ? Θα μπουν και αυτοί στο ΤΕΕ?

Η σχολή αυτή είναι κατά κύριο βαθμό οικονομική και το πρόγραμμα σπουδών αυτό δείχνει αναμφισβήτητα . Τώρα γιατί ο τίτλος σπουδών τους αναφέρει ως μηχανικούς αυτό είναι άλλο θέμα ...

Δεν νομίζω με τέτοιο αντικείμενο σπουδών να κινδυνεύει κανένας μηχανικός να χάσει δουλειά , μάλλον οι των οικονομικών πρέπει να θεωρούν πως υπάρχει και άλλη σχολή που διεκδικεί ποσοστό στην πίτα .

Link to comment
Share on other sites

Εμένα συγχωρέστε με, αλλά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι πάει να πει μηχανικός οικονομίας. Ποιος το εμπνεύστηκε αυτό ? Δηλαδή αυτό που μπορεί να κάνεις ένας μηχανικός οικονομίας και διοίκησης δεν μπορεί να το κάνει ένας οικονομολόγος που τέλειωσε διοίκηση επιχειρήσεων ? Ειλικρινά δυσκολεύομαι να κατανοήσω τι είναι όλες αυτές οι παράξενες ειδικότητες και οι ακόμα πιο παράξενοι όροι όπως "χρηματοοικονομική μηχανική". Η σχολή μπορεί να είναι πολύ καλή, σε τι διαφέρει επί της ουσίας (και όχι ως προς τις πομπώδης εκφράσεις), από μια σχολή οικονομίας και διοίκησης δεν καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ λένε πως δεν σε κάνει μηχανικό ένα πτυχίο μηχανικού (αναφερόμενοι στις βαριές σχολές μηχανικών)

Φιλικά

 

Πιστεύω ότι στο πολυτεχνείο (ή πολυτεχνική σχολή γενικότερα) μαθαίνεις πως να σκέφτεσαι, πως να αυτοσχεδιάζεις, πως να επιλύεις με τον οικονομικότερο τρόπο και στον μικρότερο δυνατό χρόνο.

Και σύμφωνα με τα λόγια του καθηγητή τεχνικής θερμοδυναμικής -με πτυχίο μηχανολόγου μηχανικού- "Αν δεν έχεις σχεδιάσει κάτι δικό σου, δεν είσαι μηχανικός". Λογικά την δουλειά την μαθαίνεις "έξω".

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ διαφωνώ λίγο με αυτή την άποψη. Δηλαδή στα πανεπιστήμια ή στα ΤΕΙ ή σε άλλες ειδικότητες δεν μαθαίνεις πως να σκέφτεσαι ? Τι βγαίνουν από κει ? ρομπότ ? ...Μόνο οι μηχανικοί έχουν το προνόμιο στις σχολές τους να διδάσκονται το "πως να σκέφτονται" ? Οι φιλόσοφοι δηλαδή δεν σκέφτονται ? οι συγγραφείς όχι ? οι ψυχολόγοι, οι γιατροί, οι νομικοί, οι οικονομολόγοι, οι φυσικοί, οι μαθηματικοί ? . Οι μηχανικοί απλά μαθαίνουν πως να σκέφτονται ως προς το επάγγελμά τους όπως όλοι οι πτυχιούχοι αλλά ας μην αυταπατόμαστε ότι έχουμε κάποιο ξεχωριστό "χάρισμα".

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος. Για ποιους μηχανικούς μιλάμε; Πλάκα κάνουμε; Αν η απονομή των επ. δικαιωμάτων ήταν σύμφωνα με το πρόγραμμα σπουδών, να πω την αλήθεια δε θα είχε κανείς πρόβλημα. Έλα όμως που η Ελλάδα έμεινε κολλημένη στη δεκαετία του 30, όπου τότε όλες κ όλες οι υπαρκτές ειδικότητες ήταν 7. Πως να χωρέσει ένας απόφοιτος αυτής της σχολής σε μία από αυτές τις ειδικότητες; Εμένα μου θυμίζει πολύ μούφα τύπου ΜΠΔ, μόνο στο χειρότερο... Πάμε για ακόμα περισσότερους "μηχανικούς", με τους μηχανικούς (εκτός εισαγωγικών) να κανιβαλίζονται...

Link to comment
Share on other sites

@GeorgeS

Νομίζω ότι έγινε παρεξήγηση. Το λέω με την έννοια ότι τίποτα μέσα στην σχολή δεν σε ετοιμάζει για την επαγγελματική σου ζωή πλήρως. Και ότι η εμπειρία είναι ο καλύτερος δάσκαλος στα έργα. Με την ίδια λογική εμπιστεύεσαι ένα χειρούργο με χρόνια εμπειρίας, έναν νομικό που έχει λιώσει στις αίθουσες κοκ. Δεν τέθηκε από μέρους μου θέμα ανωτερότητας σε σχέση με άλλες ειδικότητες και ιδρύματα.

 

Και για να λέμε την αλήθεια, εσείς ποιον θα εμπιστευόσασταν για να σας φτιάξει το σπίτι, έναν πολιτικό μηχανικό που μόλις αποφοίτησε ή έναν απόφοιτο δομικών έργων με 20 χρόνια εμπειρία? Αυτά για να ξεκαθαρίσω την θέση μου και να κλείσει το off-topic.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου mred-akias,

 

Το σχόλιο μου δεν ήταν προσωπικό. Και βεβαίως συμφωνώ με όσα λες στο μήνυμα σου. Απλά, άδραξα την ευκαιρία διότι πολύ συχνά ακούω αυτό το "μαθαίνουμε να σκεφτόμαστε" το οποίο, αν θες την γνώμη μου, χρησιμοποιείται μερικές φορές (οχι πάντα) και ως άλλοθι και για την ασχετοσύνη μερικών. π.χ. "δεν έχω διδαχθεί ποτέ αυτά τα μαθήματα και δεν ξέρω τίποτα αλλά επειδή έχω μάθει πως να σκέφτομαι ας αποκτήσω τώρα αυτοδίκαιο όλα τα επ. δικαιώματα αυτής της σχολής" :D .. Βεβαίως όμως, όπως πολύ σωστά επισημαίνεις, ο τρόπος σκέψης είναι σημαντικός αλλά αυτό νομίζω τελικά ότι λίγο πολύ το μαθαίνουν όλοι όσοι σπουδάζουν σε όποια σχολή. Άλλος περισσότερο, άλλος λιγότερο και σίγουρα δεν είναι προνόμιο των μηχανικών μόνο. Καμία διαφωνία λοιπόν :).

 

Τώρα για την εν λόγω σχολή, προσωπικά νομίζω ότι είναι προφανές πως είναι μια καθαρά οικονομική σχολή και συνεχίζω να μην κατανοώ ποια η ουσιώδης διαφορά από τις αμιγώς οικονομικές σχολές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Είμαι απόφοιτος της σχολής που τόσο κατηγορήθηκε από εσάς. Νομίζω ότι η αντίδρασή σας είναι λογική κι αναμενόμενη (τουλάχιστον από εμένα) και είμαι σίγουρος ότι πολλοί από εσάς δεν γνώριζαν καν την ύπαρξη της συγκεκριμένης ειδικότητας, άρα και τη χρησιμότητά της. Σε πολλά από αυτά που είπατε ίσως να είχατε δίκιο, σίγουρα δεν είχατε απόλυτο άδικο.

 

Είναι προφανείς οι διαφορές της σχολής μας με οποιαδήποτε άλλη οικονομική σχολή.

 

Δεν είμαστε απλοί οικονομολόγοι, είμαστε οικονομολόγοι – managers με μηχανικό υπόβαθρο.

 

Τι μπορεί να σημαίνει αυτό?

 

(Θα προτιμήσω να σας παραθέσω μικρά παραδείγματα παρά κουραστικές θεωρίες που εξηγούν τι είναι ο μηχανικός οικονομίας και διοίκησης)

 

Για παράδειγμα είμαστε θέση να καταλάβουμε τη διαφορά ανάμεσα στο τσιμέντο και στο μπετόν, είμαστε σε θέση να ξέρουμε ότι το μπετόν μετριέται σε κυβικά κι όχι σε κιλά, να γνωρίζουμε τι είναι αεραγωγός προσαγωγής και τι επιστροφής κι άλλες πολλές τέτοιες μικρές λεπτομέρειες που κάνουν εσάς τους μηχανικούς να γελούν ενάντια στους οικονομολόγους – διοικητικούς της εκάστοτε εταιρείας. (τα παραδείγματα είναι ενδεικτικά, θα μπορούσα να σας γράψω κι αρκετά άλλα).

 

Γνωρίζουμε το αντικείμενο του πολιτικού μηχανικού, του μηχανολόγου, του ηλεκτρολόγου κι όλων γενικά των μηχανικών. Άρα σε σχέση με τους υπόλοιπους οικονομολόγους – managers διαθέτουμε τις απαραίτητες γνώσεις για να το κοστολογήσουμε, να το διαχειριστούμε και να το οργανώσουμε.

 

Σίγουρα δεν είμαστε σε θέση να αντικαταστήσουμε κανέναν από τους κλασσικούς μηχανικούς. Δεν ξέρουμε να χτίζουμε σπίτια και να κάνουμε μελέτες ΗΜ εγκαταστάσεων, αλλά έχουμε μάθει να καταλαβαίνουμε και να επεξεργαζόμαστε αυτά που κάνετε εσείς.

 

Τέλος δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιος μηχανικός μπορεί να αποκαλεί μια σχολή έτσι απλά μούφα. Πως μπορεί να πετάει τις σπουδές μου στα σκουπίδια, πως μπορεί να με αποκαλεί πελάτη. (Τουλάχιστον στην περίπτωσή μου, είχα την επιλογή να μπω και πολιτικός μηχανικός στο ΕΜΠ, προτίμησα αυτό που σπούδασα).

 

Φιλικά,

 

Βασίλης

 

Η άποψη μου είναι προσωπική και και σε καμια περιπτωση δεν δεσμευει το τμήμα μου.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.