Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παραστατικά - Λοιπά Έξοδα


TomA

Recommended Posts

Καλημέρα σας, ο πελάτης μου αγόρασε μόνο τα κλιματιστικά από τον προμηθευτή χωρίς να αγοράσει την εγκατάσταση, θα έχει θέμα; (την έκανε μόνος τους)

Ευχαριστώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έπιασα γραμμή με την υποστήριξη για το μήνυμα και μου είπαν να στείλω email να το δουν χειροκίνητα. Γενικά είναι λίγο ζόρι να πιάσεις γραμμή.

@AlexisnΑν ο πελάτης σου έχει δραστηριότητα σχετική, ως ατομική επιχείρηση, ρώτα μήπως αντί για παραστατικά, ανεβάσει υπ.δήλ. για αυτό και ότι έκανε την εγκατάσταση. Καλό θα ήταν να ανεβάσει και αποδεικτικό με το σχετικό ΚΑΔ. Αν η επιχείρησή του έχει διαφορετικό ΑΦΜ, (τυχόν, ΙΚΕ, ΟΕ, κλπ κλπ), ας δηλώσει την εταιρία του ανάδοχο του εαυτού του (και να κάνει και την σχετική τραπεζική συναλλαγή προς το IBAN της εταιρίας του.
Καλό θα είναι να ρωτήσεις (καλύτερα με email) πώς να το διαχειριστείς και να ανεβάσεις την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @Alexisn! Μπορεί να ανεβάσει τιμολόγιο μόνο με υλικά για μία παρέμβαση, χωρίς δηλαδή έργασία. Δεν μπορεί να κάνει το αντίθετο, δηλαδή να ανεβάσει τιμολόγιο εργασίας για κάποια παρέμβαση χωρίς υλικά. Αν θέλει να μην χάσει βέβαια την επιδότηση μπορεί να κόει τιμολόγιο ο ίδιος (είναι επιβεβαιωμένο και από το Υπουργείο ότι ο ωφελούμενος μπορεί να είναι και ανάδοχος/προμηθευτής του έργου) αρκεί βέβαια να είναι επαγγελματίας. Αν όχι, εννοείται ανεβάζει μόνο το τιμολόγιο των υλικών.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Αντιμετωπίζω πρόβλημα κ εγώ με την καταχώρηση των στοιχείων..

Βλέπω ότι στην καρτέλα "Καταχώρηση δαπανών" κάτω κάτω στον πίνακα "Στάδιο Υλοποίησης" το κόστος παραστατικών και το επιλέξιμο κόστος δεν είναι το ίδιο. Με βάση το επιλέξιμο κόστος υπολογίζεται η επιχορήγηση κ μετά αφαιρείται από το κόστος παραστατικών κ βγαινει το ποσό που καλείται να πληρώσει ο πελάτης μου... Ως αποτέλεσμα το σύνολο που πλήρωσε ως ίδια κεφάλαια ο πελάτης μου δεν ταιριάζει με αυτό που βγάζει το σύστημά ότι πρέπει να πληρώσει.. Τι κάνω?

Επίσης είχα δηλώσει αρχικά ότι θα εκπονηθούν μελέτες που τελικά δεν έγιναν γιατι δε χρειάστηκαν τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα @elazaria!

Τα ιδια κεφαλαια υπολογιζονται με βαση το τελικο κοστος των παρεμβασεων και οχι το αρχικο επιλεξιμο οποτε αν π.χ. ο ωφελουμενος εχει πληρωσει παραπανω τοτε απλα του επιστρεφουν οι προμηθευτες τη διαφορα. 

Για τις μελετες δεν εχεις προβλημα. Απλα δεν δηλωνεις ποσα στις μελετες ή δηλωνεις μηδενικο (σε περιπτωση που σε "υποχρεωνει" η πλατφορμα).

Edited by Maria Electrical Engineer
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβγαλα άκρη για αυτό. Όταν έβαζα το ποσό του ενός προμηθευτή και το αποθήκευα πριν φτιάξω και τους υπόλοιπους το έσβηνε, γιατί (υποθέτω) έλεγχε το άθροισμα των ίδιων κεφαλαίων (άσχετα αν είχα βάλει το σωστό ποσό στο συγκεκριμένο προμηθευτή). Όταν τα συμπλήρωσα όλα τα ποσά, και το αποθήκευσα στο τέλος, το πήρε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 26/1/2019 at 7:33 ΠΜ, Maria Electrical Engineer said:

Καλημερα @elazaria!

Τα ιδια κεφαλαια υπολογιζονται με βαση το τελικο κοστος των παρεμβασεων και οχι το αρχικο επιλεξιμο οποτε αν π.χ. ο ωφελουμενος εχει πληρωσει παραπανω τοτε απλα του επιστρεφουν οι προμηθευτες τη διαφορα. 

Για τις μελετες δεν εχεις προβλημα. Απλα δεν δηλωνεις ποσα στις μελετες ή δηλωνεις μηδενικο (σε περιπτωση που σε "υποχρεωνει" η πλατφορμα).

Καλησπέρα! Τελικά μετά από εξονυχιστικό έλεγχο του πίνακα με τις παρεμβασεις και τα κόστη, είχα επιλέξει λάθος κατηγορία σε μία από αυτές και τα άλλαζε όλα! Το διόρθωσα και τώρα είναι οκ. Ο προβληματισμός μου παραμένει στην καρτέλα που καταχωρούμε τις αμοιβές. Είχα δηλώσει αρχικά ότι θα χρειαστούμε μελέτες κ τελικά δεν χρειάστηκαν.. Μου βγάζει με κόκκινο τα κουτάκια στο κόστος Μελετών και σε όλη τη σειρά που ζητάει ΑΦΜ μελετητή κλπ. Δοκιμασα να βάλω 0,00 αλλά πάλι δεν το παίρνει. Επίσης σβήνονται και όλα τα δικά μου όποτε πατάω αποθήκευση..

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, elazaria said:

Καλησπέρα! Τελικά μετά από εξονυχιστικό έλεγχο του πίνακα με τις παρεμβασεις και τα κόστη, είχα επιλέξει λάθος κατηγορία σε μία από αυτές και τα άλλαζε όλα! Το διόρθωσα και τώρα είναι οκ. Ο προβληματισμός μου παραμένει στην καρτέλα που καταχωρούμε τις αμοιβές. Είχα δηλώσει αρχικά ότι θα χρειαστούμε μελέτες κ τελικά δεν χρειάστηκαν.. Μου βγάζει με κόκκινο τα κουτάκια στο κόστος Μελετών και σε όλη τη σειρά που ζητάει ΑΦΜ μελετητή κλπ. Δοκιμασα να βάλω 0,00 αλλά πάλι δεν το παίρνει. Επίσης σβήνονται και όλα τα δικά μου όποτε πατάω αποθήκευση..

Ξαναδοκιμασα χωρίς να βάλω τίποτα σε όλη τη σειρά και το πήρε! :roll: Τελος καλό όλα καλα! :razz:

Link to comment
Share on other sites

Στην καταχώρηση των παραστατικών, στο πεδίο που καταχώρουμε τις ποσότητες, ποια βάζουμε;

για παράδειγμα για θερμομόνωση στέγης 75 μ2

έχω ένα παραστατικό για ασφαλτόπανο 80 μ2, (λόγω αλληλοκαλύψεων)

ένα άλλο για 60 μ2 Dow και ένα τρίτο για αλλά 15μ2 Dow. 

Για το καθε παραστατικό καταχωρώ την ποσότητα που γράφει  ή την επιφάνεια της στέγης 75μ2; 

Link to comment
Share on other sites

Μου είχαν πει τηλεφωνικά ότι στις ποσότητες βάζουμε την επιφάνεια του δομικού στοιχείου και δηλώνεις τον αριθμό ενός από τα παραστατικά που αφορούν τον κάθε ανάδοχο (αν αυτός έχει πολλά). Θα τα δουν όλα από τα σκαναρισμένα στοιχεία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.