Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραστατικά - Λοιπά Έξοδα


Recommended Posts

Καλησπέρα, 

στο στάδιο (7) όπου έχουν ολοκληρωθεί οι παρεμβάσεις και ανεβάζω όλα τα απαραίτητα παραστατικά - λοιπά έξοδα, στη Καταχώρηση Δαπανών μου βγάζει το εξής μήνυμα : 

Προσοχή: Δεν έχει καλυφθεί κατά 100% το απαιτούμενο ποσό ιδίων κεφαλαίων βάσει παραστατικών, βάσει των ποσών που καταχωρήθηκαν στα καταβληθέντα ίδια κεφάλαια

Ο πελάτης μου έχει καταθέσει στον προμηθευτή την συμμετοχή του. Για πιο λόγο μου βγάζει αυτό το μήνυμα?

Μήπως οφείλεται στο ότι το τελικό ποσό των παρεμβάσεων (9.000) είναι πιο μικρό από το αρχικό επιλέξιμο κόστος παρεμβάσεων βάσει υπαγωγής (12.000) και με αυτό το τρόπο το 50 % που είναι η συμμετοχή του πελάτη μου (4.500) φαίνεται ελλειπή (το σύστημα να θέλει να δει 6.000 ιδία κεφάλαια) ?

Edited by TomA
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα! Αφού περαστούν τα παραστατικά, το σύστημα αυτόματα βγάζει το ποσό των ιδίων κεφαλαίων. Τσέκαρέ το διότι μπορεί να υπάρχει και μία μικρή ακόμη και σε δεκαδικά. Επίσης, εννοείται ότι τα ποσά προσαρμόζονται βάση των τελικών τιμολογίων και ότι εκεί υπολογίζονται τα ίδια κεφάλαια κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

@Maria, τσέκαρε εάν έχεις κάποια ολοκληρωμένη υπόθεση, που έχεις στείλει δηλαδή ήδη για έλεγχο, εννοείται με αυτοχρηματοδότηση και θα δεις ότι ενώ την έχεις στείλει ήδη σωστά, πλέον σου εμφανίζει το παραπάνω μήνυμα στο πεδίο "Παραστατικά - Λοιπά Έξοδα".

Στην αρχή εμφάνιζαν αυτόματα το ποσό των ιδίων κεφαλαίων, ανάλογα με το παραστατικό του καθενός. Μετά το άλλαξαν και βάζουμε χειροκίνητα το ποσό αυτό. Κάπου εκεί λοιπόν το σύστημα πρέπει να έχει μπερδευτεί και να βγάζει το παραπάνω μήνυμα, ενώ όλα έχουν γίνει σωστά.

Στις δικές μου περιπτώσεις τουλάχιστον, αυτό έχω παρατηρήσει σε όσες είχα στείλει για έλεγχο πριν γίνει η παραπάνω αλλαγή (όταν δηλαδή έμπαιναν αυτόματα τα ποσά των προκαταβολών)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @tsx!

Μία έχω ολοκληρώσει έως τώρα και δεν μου βγάζει το μήνυμα πλέον. Επειδή όμως το έβγαλε αφού είχα περάσει παραστατικά και ίδια κεφάλαια, το έβγαζε και παρατήρησα ότι όντως η διαφορά ήταν 1,01€ στο σύνολο και αντιστοιχούσαν σε 0,50€ στον ένα προμηθευτή υπόλοιπο και 0,51€ στον άλλο :) Οπότε υπήρχαν δύο λύσεις:

1) είτε ο ωφελούμενος να κάνει και αυτές τις μικρές κινήσεις και να είμαστε ουσιαστικά και τυπικά σωστοί (το οποίο και πρότεινα και τελικά έγινε ανεβάζοντας και αυτές τις 2 κινήσεις στο σύστημα και διορθώνοντας τα ίδια κεφάλαια χειροκίνητα ώστε να είναι πλέον ακριβή και σωστά),

2) είτε να διόρθωνα απλά χειροκίνητα την τιμή στα ίδια κεφάλαια και να ήλπιζα απλά να μην το δουν σε έλεγχο στις κινήσεις. 

Μπορεί το ποσό να ήταν ελάχιστο έως μηδαμινό αλλά γιατί να ρισκάρω μία ενδεχόμενη καθυστέρηση για 1,01€? 

(Εννοείται δεν μπορώ να αποκλείσω το ενδεχόμενο να είναι όντως bug.)

Φιλικά :) 

 

Link to comment
Share on other sites

@Maria, το φιλικά εννοείται πάντα :-)

Έχω μερικές ολοκληρωμένες περιπτώσεις, όχι μία και δύο, που οι καταθέσεις ιδίων κεφαλαίων είναι σε έναν προμηθευτή και στρόγγυλα ποσά, οπότε σίγουρα δεν υπολείπεται κάποιο ποσό. Παρόλα αυτά μου εμφανίζει το συγκεκριμένο μήνυμα σε όλες, εκτός από την τελευταία που ανέβασα πριν μία εβδομάδα.

Λογικά είναι bug και δεν με ανησυχεί, αλλά θα δείξει στην πορεία με σιγουριά.

Edit:
Σε ολοκληρωμένο στις 9/11 (και σε όλα τα προηγούμενα) βγάζει το μήνυμα. Σε 2 ολοκληρωμένες στις 13/11 & 15/11 δεν το βγάζει. Κάπου εκεί ανάμεσα έγινε η ζημιά :-)

Edited by tsx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 26/11/2018 at 1:20 ΜΜ, tsx said:

 

μπορείτε να μου δώσετε ένα παραδειγμα πως να κοπούν και τι να γραφουν τα παραστατικα - τιμολογια των προμηθευτων και των μηχανικων για το εξοικονομω2

Link to comment
Share on other sites

Έχω τις εξής περιπτώσεις για παραστατικά:

1) προμήθεια υλικών θερμομόνωσης με πολλαπλά δελτία αποστολής/τιμολόγια γιατί πέρναμε τα υλικά τμηματικά και αναγκαστικά κόβονταν τα σχετικά παραστατικά.
      α) Επιμερίζω τυχαία / κατ' αναλογία ποσού τα τ.μ. μόνωσης στα τιμολόγια;
      β) βάζω όλα τα τ.μ. της μόνωσης και αναφέρω όλα τα παραστατικά, με την τελευταία ημερομηνία;
      γ) είχαν σταλεί μερικά παραπάνω υλικά και έγινε σχετική επιστροφή με παραστατικό. Βάζω αρνητική τιμή ποσού σε αυτό;

2) στις υπόλοιπες παρεμβάσεις έχω έναν υπερεργολάβο. Αναφέρω το ίδιο παραστατικό σε περισσότερες της μίας σειρές και επιμερίζω τις δαπάνες;

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/11/2018 at 7:54 ΜΜ, TomA said:

Καλησπέρα, 

στο στάδιο (7) όπου έχουν ολοκληρωθεί οι παρεμβάσεις και ανεβάζω όλα τα απαραίτητα παραστατικά - λοιπά έξοδα, στη Καταχώρηση Δαπανών μου βγάζει το εξής μήνυμα : 

Προσοχή: Δεν έχει καλυφθεί κατά 100% το απαιτούμενο ποσό ιδίων κεφαλαίων βάσει παραστατικών, βάσει των ποσών που καταχωρήθηκαν στα καταβληθέντα ίδια κεφάλαια

Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα. Έχω περίπτωση όπου έχω ανεβάσει όλα τα παραστατικά στο σύστημα, τα οποία φυσικά αφορούν στο τελικό ποσό. Τα ίδια κεφάλαια που μπαίνουν ?! Μπαίνουν αυτόματα και πως ??

Link to comment
Share on other sites

On 14/12/2018 at 7:37 ΜΜ, nik said:

Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα. Έχω περίπτωση όπου έχω ανεβάσει όλα τα παραστατικά στο σύστημα, τα οποία φυσικά αφορούν στο τελικό ποσό. Τα ίδια κεφάλαια που μπαίνουν ?! Μπαίνουν αυτόματα και πως ??

Απαντήθηκε σε άλλη ενότητα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτήσω κάτι ,

πές ότι έχουμε ηλιακό 1100Ε, και ο πελάτης τον αγόρασε 1500 και έκοψε για 1500Ε.

1. πρέπει με ιδια κεφάλαια να πληρώσει τα 400 σωστα?

2. αφού έχει ξεπεράσει τα 1100Ε, αν δεν κόψει τίποτα για να τον τοποθετήσει,και τον τοποθετησει μόνος του, και άρα δεν θα υπάρχει Υ.Δ για εργασιά, αλλά μόνο προμηθεια. Αυτο πειράζει ή απαιτείται πάντα να υπάρχει και για τοποθετηση?

3. αν το παραστατικο γράφει προμήθεια, μεταφορα και τοποθέτηση, ηλιακού τάδε ..... με πανέλα τάδε ....κλπ. Εχει μέσα την λέξη<<μεταφορά>> υπάρχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.