Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παραστατικά - Λοιπά Έξοδα


TomA

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οδηγός παράγραφος 7.1

Επιλέξιμα για το Πρόγραμμα είναι τα παραστατικά δαπανών επί πιστώσει, συμπεριλαμβανομένων των παραστατικών δαπανών αμοιβής συμβούλου έργου και εκπόνησης τεχνικών μελετών, καθώς και τα εξοφλημένα παραστατικά που αφορούν σε πληρωμή ενεργειακού επιθεωρητή, ασφαλιστικών εισφορών και καταβολή ιδίων κεφαλαίων,

 

Τι εννοεί ο ποιητής?

Σε περίπτωση ιδίων κεφαλαίων κόβεις 2 παραστατικά. Ένα εξοφλημένο και ένα επί πιστώσει?

Edited by qwert
Link to comment
Share on other sites

όχι, απλά το επιπλέον ποσο , π.χ αν έχεις αγορασει ηλιακο 1500Ε και φυσικα κόβεις ενα παραστατικο, τότε τα 400Ε από αυτο το παραστατικο τα εξοφλάς με ιδια κεφάλαια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @katrmp.

Αν είναι όντος έτσι τότε θα έπρεπε να έλεγε ο οδηγός: .......και καταβολή ίδιων κεφαλαίων που αφορούν υπερβάλλοντα ποσά σε σχέση με τα ανώτατα όρια του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας συνάδελφοι και χρόνια πολλά. 

Έχω μια απορία διαδικαστικής φύσης σχετικά με το νέο εξοικονομώ και συγκεκριμένα με την υλοποίηση εξωτερικής θερμομόνωσης στην κατοικία πελάτη μου. 

Είμαι πολιτικός μηχανικός με ΑΠΥ και δεν μπορώ να κόβω αποδείξεις λιανικής για πώληση προϊόντων και εξοπλισμών. Αυτό σημαίνει, σύμφωνα πάντα με τις προδιαγραφές του νέου εξοικονομώ, ότι δεν μπορώ να πουλήσω εγώ στον πελάτη μου το σύστημα της εξωτερικής θερμομόνωσης.

Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να κόψω μια ΑΠΥ στο τέλος των εργασιών, για την επίβλεψη του έργου και την τοποθέτηση του συστήματος. 

Ο πελάτης μου όμως, ο οποίος υλοποιεί το έργο με ίδιους πόρους, μου έχει μεταφέρει το σύνολο των χρημάτων στον λογαριασμό μου. Η ερώτηση είναι η εξής:

- Μπορώ εγώ με την σειρά μου να πληρώσω τον έμπορο-προμηθευτή του συστήματος και στα παραστατικά του-δελτία αποστολής αυτός να βάλει ως δικαιολογία τα στοιχεία του πελάτη μου? Δλδ να πληρώσω εγώ τον προμηθευτή αντί για τον πελάτη μου. 

- Μπορώ να του πουλήσω εγώ τα προϊόντα που ήδη έχω αγοράσει στο όνομά μου, με δελτίο αποστολής, όμως, στον τόπο του έργου? Έπειτα θα ενσωματώσω εργασία και πώληση προϊόντων σε ένα ΑΠΥ, όπως δλδ συνηθίζουμε σε κοινά οικοδομικά έργα. 

- Να επιστρέψω τα χρήματα που αντιστοιχούν στην προμήθεια στον πελάτη μου και αυτός με την σειρά του να πραγματοποιήσει εκ νέου την αγορά των υλικών? (τα υλικά βέβαια έχουν τοποθετηθεί). 

Παρακαλώ για τις απόψεις σας, εφόσον έχετε εμπειρία σε αυτό το θέμα και έχετε αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο. Προσπαθώ να επικοινωνήσω με το υπουργείο, αλλά δεν τα καταφέρνω και δεν έχω πάρει κάποια αξιόπιστη απάντηση από κάποιον συνάδελφο. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλή χρονιά.   

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι είσαι εσύ εργολάβος:
Θες τιμολόγιο προς ιδιώτη (διαφορετικό μπλοκάκι), να έχεις ΚΑΔ εργολάβου (στο 4. είναι) και μετά θες:
1) τιμολόγια και δελτία αποστολής προς εσένα, στο τόπο του κτιρίου
2) κόβεις πακέτο: προμήθεια, παραλαβή και τοποθέτηση (για ότι βάλεις στο κτίριο)

Αν είναι να το κάνει άλλος εργολάβος, ναι, του επιστρέφεις τα χρήματα και τα καταθέτει απ'ευθείας στον εργολάβο που θα επιλέξετε. Ταυτόχρονα όμως θα πρέπει τα δελτία αποστολής να είναι είτε στον πελάτη απ'ευθείας, είτε προς τον άλλο εργολάβο. Θα πρέπει να ακυρώσετε τα παλιά δελτία και να τα διορθώσουν ή οι πωλητές να "παραλάβουν" τα προϊόντα τους στο κτίριο και να τα "επαναπροωθήσουν" στον σωστό αποδέκτη.
Είναι λίγο μανούρα, αλλά πρέπει να τα κάνεις, για να μην σε κολλήσουν.

Ουσιαστικά πρέπει να επιλεγούν οι τελικοί προμηθευτές, ανάδοχοι και αποδέκτες και να γίνουν οι σχετικές επιστροφές και επαναπαραδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, jedi.Yannis said:

Αν είναι είσαι εσύ εργολάβος:
Θες τιμολόγιο προς ιδιώτη (διαφορετικό μπλοκάκι), να έχεις ΚΑΔ εργολάβου (στο 4. είναι) και μετά θες:
1) τιμολόγια και δελτία αποστολής προς εσένα, στο τόπο του κτιρίου
2) κόβεις πακέτο: προμήθεια, παραλαβή και τοποθέτηση (για ότι βάλεις στο κτίριο)

Αν είναι να το κάνει άλλος εργολάβος, ναι, του επιστρέφεις τα χρήματα και τα καταθέτει απ'ευθείας στον εργολάβο που θα επιλέξετε. Ταυτόχρονα όμως θα πρέπει τα δελτία αποστολής να είναι είτε στον πελάτη απ'ευθείας, είτε προς τον άλλο εργολάβο. Θα πρέπει να ακυρώσετε τα παλιά δελτία και να τα διορθώσουν ή οι πωλητές να "παραλάβουν" τα προϊόντα τους στο κτίριο και να τα "επαναπροωθήσουν" στον σωστό αποδέκτη.
Είναι λίγο μανούρα, αλλά πρέπει να τα κάνεις, για να μην σε κολλήσουν.

Ουσιαστικά πρέπει να επιλεγούν οι τελικοί προμηθευτές, ανάδοχοι και αποδέκτες και να γίνουν οι σχετικές επιστροφές και επαναπαραδόσεις.

Καταλαβαίνω από τις αναρτήσεις σας ότι έχετε γνώση του αντικειμένου. Να ρωτήσω την άποψη σας...

 σε εξωτερική θερμομόνωση με επίχρισμα, θα μπορούσαμε για το μονωτικό υλικό να κοπεί παραστατικό προς τον ιδιοκτήτη, ενώ τα αλλά υλικά, πλέγμα, βύσματα, επιχρίσματα κλπ να κοπούν σε παραστατικό προς τον εργολάβο; 

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε, αλλά γιατί να το κάνεις; Θα πρέπει μετά ο εργολάβος να κόψει αντίστοιχο τιμολόγιο για εργασία + τα μισά υλικά. Πιο πολλά χαρτιά. Πιο βολικό είναι να πάρει όλα τα υλικά ο εργολάβος, ως ανάδοχος και να κόψει ενιαίο τιμολόγιο για υλικά + εργασία.

 

Δική μου απορία: Συναντώ το ίδιο μύνημα, όπου ότι δεν έχουν καταβληθεί τα ίδια κεφάλαια 100%. Έχουν ανέβει τα αντίγραφα των πληρωμών που έχει κάνει ο πελάτης (όλα μέσω τράπεζας) και έχουν κοπεί και ανέβει και τα τιμολόγια κλπ. Στην καρτέλα ίδια κεφάλαια, τα κουτάκια είναι κενά και ακόμα και αν πληκτρολογήσω τα ποσά που έχουν μεταφερθεί, δεν τα παίρνει... στην αποθήκευση σβήνει και μένει κενό.

Επίσης δεν μου έχει "τικ"  σε Β-ΠΕΑ και IBAN ωφελουμένου, ενώ τα έχω βάλει και είναι και κατηγορία Β το Β-ΠΕΑ.

Είναι κάτι άλλο που ίσως παραβλέπω;

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν, jedi.Yannis said:

Θα μπορούσε, αλλά γιατί να το κάνεις; Θα πρέπει μετά ο εργολάβος να κόψει αντίστοιχο τιμολόγιο για εργασία + τα μισά υλικά. Πιο πολλά χαρτιά. Πιο βολικό είναι να πάρει όλα τα υλικά ο εργολάβος, ως ανάδοχος και να κόψει ενιαίο τιμολόγιο για υλικά + εργασία.

 

Δική μου απορία: Συναντώ το ίδιο μύνημα, όπου ότι δεν έχουν καταβληθεί τα ίδια κεφάλαια 100%. Έχουν ανέβει τα αντίγραφα των πληρωμών που έχει κάνει ο πελάτης (όλα μέσω τράπεζας) και έχουν κοπεί και ανέβει και τα τιμολόγια κλπ. Στην καρτέλα ίδια κεφάλαια, τα κουτάκια είναι κενά και ακόμα και αν πληκτρολογήσω τα ποσά που έχουν μεταφερθεί, δεν τα παίρνει... στην αποθήκευση σβήνει και μένει κενό.

Επίσης δεν μου έχει "τικ"  σε Β-ΠΕΑ και IBAN ωφελουμένου, ενώ τα έχω βάλει και είναι και κατηγορία Β το Β-ΠΕΑ.

Είναι κάτι άλλο που ίσως παραβλέπω;

Το τικ σε B-ΠΕΑ θα σου το κάνει όταν ολοκληρώσεις την διαδικασία (στο στάδιο 08α) Τικ στο IBAN επίσης θα γίνει αργότερα.

Όσον αφορά αυτό με τα ίδια κεφάλαια είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Τελικά κάποια στιγμή αφού ανέβασα όλα τα δικαιολογητικά και ήταν η μόνη εκκρεμότητα που είχα τα πήρε τα ποσά. Ίσως είναι κάποιο πρόβλημα του συστήματος. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

 

Τελικά δεν κατάλαβα τι ακριβώς πρέπει να κάνουμε όταν μας βγάζει το μήνυμα για την κάλυψη των ιδίων κεφαλαίων. Στη δική μου περίπτωση μου βγάζει διαφορά 4,5 και δεν προκύπτει από κάπου. Στην πραγματικότητα δεν υπάρχει καθόλου κάλυψη από ίδια κεφάλαια. Και η αίτηση επίσης είναι με δάνειο. Τι πρέπει να κάνω? Στη γραμμή επικοινωνίας εννοείται πως δε μπορώ να πιάσω γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.