Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέο τοπογραφικό σε πράξη εφαρμογής


alel

Recommended Posts

Καλησπέρα. Για πώληση οικοπέδου εντός σχεδίου με πράξη εφαρμογής και διανομής μου ζητήθηκε σύνταξη νέου τοπογραφικού διαγράμματος. Έχοντας το παλιό θεωρημένο σε tm3, μετατρέποντας με το πρόγραμμα coord.gr (έχοντας και το κτηματολόγιο που διαφέρει σε τμ και διαστάσεις απειροελάχιστα με την πράξη κτλ), πόσο σίγουρος είμαι για την ακρίβεια σε εγσα87. Σίγουρα θα γραφτούν ακριβώς στο τοπογραφικό οι παλιές συντεταγμένες αλλά δεν χρειάζεται στο νέο, μετατροπή σε εγσα και να ανεβεί κτηματολόγιο σύμφωνα με την σημερινά δεδομένα; Μήπως λόγω πράξης δεν χρειάζεται νέο ή απλά θεωρώ το νέο στην πολεοδομία μόνο με το σύστημα τμ3 του παλιού; ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  • Upvote 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, alel said:

Καλησπέρα. Για πώληση οικοπέδου εντός σχεδίου με πράξη εφαρμογής και διανομής μου ζητήθηκε σύνταξη νέου τοπογραφικού διαγράμματος. Έχοντας το παλιό θεωρημένο σε tm3, μετατρέποντας με το πρόγραμμα coord.gr (έχοντας και το κτηματολόγιο που διαφέρει σε τμ και διαστάσεις απειροελάχιστα με την πράξη κτλ), πόσο σίγουρος είμαι για την ακρίβεια σε εγσα87. Σίγουρα θα γραφτούν ακριβώς στο τοπογραφικό οι παλιές συντεταγμένες αλλά δεν χρειάζεται στο νέο, μετατροπή σε εγσα και να ανεβεί κτηματολόγιο σύμφωνα με την σημερινά δεδομένα; Μήπως λόγω πράξης δεν χρειάζεται νέο ή απλά θεωρώ το νέο στην πολεοδομία μόνο με το σύστημα τμ3 του παλιού; ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Το coords.gr βασίζεται στα λεγόμενα πολυώνυμα του ΟΚΧΕ, έκδοσης 1995. Η ακρίβεια τους σε πανελλήνια κλίμακα, είναι της τάξης των 10-15 εκ. Πρέπει να πας να μετρήσεις ξανά, να δεις την υφιστάμενη κατάσταση και να δώσεις ξανά συντεταγμένες στο ΕΓΣΑ87. Φυσικά, το τοπογραφικό σε ΤΜ3 είναι μία πολύ καλή βάση.

ΥΓ

Το coords.gr δεν είναι πανάκεια...Δείξε τεράστια προσοχή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, alel said:

Καλησπέρα. Για πώληση οικοπέδου εντός σχεδίου με πράξη εφαρμογής και διανομής μου ζητήθηκε σύνταξη νέου τοπογραφικού διαγράμματος. Έχοντας το παλιό θεωρημένο σε tm3, μετατρέποντας με το πρόγραμμα coord.gr (έχοντας και το κτηματολόγιο που διαφέρει σε τμ και διαστάσεις απειροελάχιστα με την πράξη κτλ), πόσο σίγουρος είμαι για την ακρίβεια σε εγσα87. Σίγουρα θα γραφτούν ακριβώς στο τοπογραφικό οι παλιές συντεταγμένες αλλά δεν χρειάζεται στο νέο, μετατροπή σε εγσα και να ανεβεί κτηματολόγιο σύμφωνα με την σημερινά δεδομένα; Μήπως λόγω πράξης δεν χρειάζεται νέο ή απλά θεωρώ το νέο στην πολεοδομία μόνο με το σύστημα τμ3 του παλιού; ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Έχω την εντύπωση πως θεωρείς το τοπογραφικό διάγραμμα ως πάρεργο...Αν δεν κανεις μετρήσεις και λύσις το σχέδιο πες μου σε παρακαλώ τί περιμένεις;

Είναι δυνατόν να βασίζεσαι στο coords.gr για να συντάξεις τοπογραφικό..;;;

Είναι δυνατό να αναρωτιέσαι για την ακρίβεια του μετασχηματισμού;

Υποτίθεται πως έκανες μαθήματα Γεωδασίας...

Πα΄ρε όπως εγώ το βιβλίο : Γεωμετρική Γεωδαισία και Δίτυα του Α. Φωτίου 2007 για να μάθεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας γινει με coords, dimamp, 

να εχουμε και μεις οι ΑΤΜ δουλεια οταν θα μαλωνουν  οι διπλανοι ή οταν θα παει για αδεια και δε θα βγαινει το κτηριο, θα βγαλει κ ο στατικος κανα 2 σιδερα που περισευουν κ ολα καλα

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

Έχω και τα σημεία σε εγσα απο μέτρηση της κατάστασης αλλά μιλάμε για πράξη εφαρμογής. Το πεζοδρόμιο που έχει εισχωρήσει στο οικόπεδο 10 πόντους κτλ κτλ θα δημιουργήσει θέμα και μιλάμε για διανομή και πράξη εφαρμογής που τα πράγματα είναι πολύ συγκεκριμένα. 

Edited by alel
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ συγκεκριμενα παντως με το coords δεν το λες.

προτεινω να πας στην υπηρεσια και να παρεις ολα τα στοιχεια της μελετης (απο τριγωνομετρικα μελετης εως και τεχνικη εκθεση επιλυσης). Αφου τα εχεις στα χερια σου εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε με την εφαρμογη. Καλο θα ηταν παντως να αποτυπωσεις τα βαθρα της μελετης, να βρεις το βιβλιο του Φωτιου ωστε να εχουμε μια πιο ευκολη συννενοηση στη συνεχεια

ΥΓ

δεν χρειαζεται να εισαι παλιος για να γνωριζεις τα βασικα

Edited by jojo
το υστερογραφο
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, alel said:

Ήρεμα παιδιά, μαθαίνουμε δεν είμαστε όλοι παλιοί. Έχω και τα σημεία σε εγσα απο μέτρηση της κατάστασης αλλά μιλάμε για πράξη εφαρμογής. Το πεζοδρόμιο που έχει εισχωρήσει στο οικόπεδο 10 πόντους κτλ κτλ θα δημιουργήσει θέμα και μιλάμε για διανομή και πράξη εφαρμογής που τα πράγματα είναι πολύ συγκεκριμένα. 

Το να εμφανίζεις το coords.gr σαν λύση του προβλήματος μετασχηματισμού, δημιουργεί πολλά ερωτήματα. Πως θα σου φαινόταν να παίρναμε εμείς το SAP και να βγάζαμε με ένα κουμπί στατικά; Δεν θα ένιωθες τουλάχιστον προσβεβλημένος;

Έτσι κι εσύ, όταν αναφέρεσαι σε σοβαρή εργασία όπως η πράκη εφαρμογής οφείλεις: α. Να έχεις μελετήσει ενδελεχώς τί εστί το πρόβλημα β. Να μην βασίζεσαι σε εργαλεία που είμαι σίγουρος ότι δεν ξέρεις πως βγαίνουν.

Δεν έχει να κάνει με το παλιός-νέος (το σιχαίνομαι αυτό), αλλά με το βάρος που δίνεις σε μία δουλειά που για πολύ κόσμο σημαίνει ψωμί.

Αν θες να ασχοληθείς σοβαρά με το αντικείμενο, πάρε το βιβλίο του Α. Φωτίου όπου στο 10ο κεφάλαιο έχει ωραία παραδειγματάκια επιλυμένα, για να καταλάβεις.

Πάντως, αν δεν το κατάλαβες, ο τρόπος αναφοράς σου σε ένα ζήτημα καθαρά τοπογραφικό, χτύπησε άσχημα στο κοινό.

Να είσαι καλά και ελ΄πιζω να συγκεντρώσεις απορίες ώστε να τις συζητήσουμε, αλλά όχι στο επίπεδο "πατάω το κουμπί και βγαίνει η χοντρή"

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Το οικοππεδο φυσικα και εχει μετρηθει με leica gs18 και φυσικα εχω παρει και τις συντεταγμενες απο το κτηματολογιο. Φυσικα η μετατροπη στο τοπογραφικο δεν θα γινει απο ενα διαδικτυακο προγραμμα. και απλα ηθελα να εχω μια αρχικη βαση για να προχωρησω με το τοπογραφικο και μια ΑΡΧΙΚΗ μετατροπη γιατι δεν ειχα τη δυνατοτητα να χρησιμοποιησω καποιο προγραμμα μιας και δεν εχω προβει σε αγορα. Οι συντεταγμενες του κτηματολογιου συμφωνουν με την πραγματικοτητα που μετρησα και θα γινει αναφορα στο τοπογραφικο οι συντεταγμενης της πραξης οιπως μ, ειπαν στην ΥΔΟΜ.

YΓ Μιας και δεν το ξεκαθαρισα οταν εκανα το θεμα (εσφαλμενη η διατυπωση μου αλλα χειροτερη η επιθεση), πως πρεπει να μετατρεψω τις συντεταγμενες ωστε να εχω το μικροτερο δυνατο σφαλμα.

ΥΓ2 Τα 10 εκατοστα που "εφαγε" ο δημος με το πεζοδρομιο πως αντιμετωπιζονται;

Edited by alel
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εχει απαντηθει η ερωτηση σου:

Το μικροτερο δυνατο σφαλμα θα το εχεις μετα απο καλη εφαρμογη της διοικητικης πραξεις, λαμβανοντας υποψιν ΟΛΑ τα στοιχεια της διοικητικης πραξεις και της μελετης, δηλαδη τα οικοπεδα, τα ΟΤ, τα τριγωνομετρικα της μελετης και αν υπαρχουν οι στασεις τις μελετης, μεχρι κ η αποτυπωση της μελετης, εφοσον μπορεις να μιλησεις με τον μελετητη. 

Απο την στιγμη που δεν εχεις εφαρμοσει την πραξη εφαρμογης με ακριβεια, πως γνωριζεις περι 10 εκατοστων?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με jojo

Τα 10 εκατοστά μου χτυπάνε ύποπτα. Οσμίζομαι ότι μπορεί να μην έχεις εφαρμόσει σωστά την παλαιά πράξη εφαρμογής.

1. Λογικά η πράξη εφαρμογής θα έγινε σε κλίμακα 1:500 και μικρότερη. Αν προσπάθησες να ψηφιοποιήσεις την ΠΕ, τότε θα χάσεις "μανίσια" 10 εκατοστά

2. Αν έχεις τα στοιχεία της μελέτης, στάσεις, πλευρές οικοπέδων και ΟΤ, εφάρμοσε τα αρχικά στο σύστημα της ΠΕ (ΤΜ3). Για την ίδια περιοχή έχεις αποτυπώσι (η πρέπει να έχεις αποτυπώσει) σε ΕΓΣΑ87 τα χαρακτηριστικά σημεία (ιδιοκτησίες, πεζοδρόμια, στύλους ΔΕΗ, περιφράξεις). Τότε φέρνεις το σχέδιο ΕΓΣΑ87 στην ΤΜ3 (στο καντ σου) και βλέπεις την κατάσταση.

Τα 10 εκ. είναι πολλά για σφάλμα αποτύπωσης της ΠΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.