Μετάβαση στο περιεχόμενο
giannis_eng

Εκκρεμότητες στα παραστατικά σε ολοκληρωμένη αίτηση

Recommended Posts

Έχεις κάποιο ce να μας δείξεις? Το fpc που αναφέρεις τι είναι?

Από ότι έχω ψάξει εγώ δεν βρήκα σε κανέναν να μπορεί να δώσει ce. Μου έφεραν διάφορα έντυπα αλλά τίποτα που να είναι αυτό που ζητάει το πρόγραμμα. Αυτό που βρήκα είναι για πχ ce για μία συγκεκριμένη τέντα, συγκεκριμένων διαστάσεων με συγκεκριμένους βραχίονες, συγκεκριμένο πανί, βίδες,  ούπα κτλ. Για αυτήν την τέντα έγινε  έλεγχος κ μετρήσεις κ δόθηκε ce.

Σε όλες τις περιπτώσεις όμως η τέντα προσαρμόζεται στις διαστάσεις των μπαλκονιών. Είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο για κάθε τέντα να γίνονται μετρήσεις κ να δίνεται πιστοποίηση.

Αν πάρεις μία έτοιμη τέντα από το leroy για παράδειγμα θα έχει ce. H συσκευασία της έχει μέχρι κ τις βίδες.

Εμείς όμως δεν μιλάμε για έτοιμα προϊόντα.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση

αυτό ποιός σου το είπε. Ο συλλογός τους το αναφέρει , αλλά δεν νομίζω ότι ισχύει. Δεν υποχρεούνται να έχουν CE ας αναφέρεται.

On 17/12/2018 at 12:57 ΜΜ, *olga* said:

Έχεις κάποιο ce να μας δείξεις? Το fpc που αναφέρεις τι είναι?

Το FPC είναι Factory Production Control. Πιστοποιημένος έλεγχος παραγωγής, δηλαδή.

Η υποχρέωση για πιστοποιητικό CE προκύπτει από το εναρμονισμένο πρότυπο για τις τέντες (ΕΝ 13561) που είναι σε εφαρμογή από το 2006. Αυτό σημαίνει ότι από τότε απαγορεύεται να πωλούνται τέντες στην Ελλάδα (και βέβαια σε όλη την Ευρώπη) που δεν φέρουν τη σήμανση CE.

Περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε στα δύο links που ακολουθούν:

http://domika-energeia.blogspot.com/2012/11/ce_20.html

http://www.entel.gr/

Ανεβάζω και ένα πιστοποιητικό CE για τέντες...

CE TENTES.jpg

ce.jpg

Edited by vagom
  • Upvote 1

Καλημέρα. 

Κι άλλο θέμα προέκυψε με τις τέντες. Στο έντυπο πρότασης παρεμβάσεων για τον υπολογισμό εμβαδού ζητάει εμβαδόν δομικού στοιχείου. Άρα βάζουμε τον τοίχο που σκιάζεται. Επομένως επι αυτού έχει υπολογιστεί και το κόστος. Ο προμηθευτής στο δελτίο αποστολής τι θα γράψει? Τα τ.μ. της τέντας που έβαλε και ας είναι λιγότερα από τον τοίχο?

έπρεπε στο εντυπο παρεμβασεων να υπολογισεις τα τ.μ που θα μπουν (περιπου), και όχι τον τοιχο επι υψος 3μ. Παντως αυτα τα τ.μ που μπήκαν θα κόψει ο τεντας , δεν μπορει παραπάνω και θα μειωθει ο προυπολογισμος.

On 19/12/2018 at 8:39 ΠΜ, vagom said:

Το FPC είναι Factory Production Control. Πιστοποιημένος έλεγχος παραγωγής, δηλαδή.

Η υποχρέωση για πιστοποιητικό CE προκύπτει από το εναρμονισμένο πρότυπο για τις τέντες (ΕΝ 13561) που είναι σε εφαρμογή από το 2006. Αυτό σημαίνει ότι από τότε απαγορεύεται να πωλούνται τέντες στην Ελλάδα (και βέβαια σε όλη την Ευρώπη) που δεν φέρουν τη σήμανση CE.

Περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε στα δύο links που ακολουθούν:

http://domika-energeia.blogspot.com/2012/11/ce_20.html

http://www.entel.gr/

Ανεβάζω και ένα πιστοποιητικό CE για τέντες...

CE TENTES.jpg

ce.jpg

Το πρώτο πιστοποιητικό μας λέει ότι το συγκεκριμένο κατάστημα μπορεί να δώσει ce. Το δεύτερο δίνει ce σε ένα προϊόν που το ονομάζει ανεξ. στήριξη. Τι είναι αυτό?

Το δεύτερο ce συνοδεύεται κ από άλλα έντυπα που περιγράφουν την τέντα? Βραχίονες, μέτρα πανιού κτλ.  Η κλάση 2 που λέει είναι αντίσταση σε ανεμοπίεση. Για να προκύψει αυτή η κλάση γίνονται μετρήσεις σε ένα συγκεκριμένο σύστημα τέντας κ βγαίνουν διάφορες  τιμές ώστε να καταταχθεί η τέντα στη σωστή κλάση.

Καλημέρα και καλή χρονιά.

Και αφού ξεπεράσαμε το θέμα με τα CE έχω πρόβλημα με τις αποδείξεις ταμειακής. Όσο και να τις σκουραίνω στο σκανάρισμα, έχουν σφραγίδα από πίσω και δεν βγαίνουν καθαρές και μου βγάζει συνέχεια εκκρεμότητα ότι πρέπει να είναι πιο ευκρινείς. SOS!!

Επίσης ενώ έχω ανεβάσει CE για τα αλουμίνια μου έβγαλε αυτο:

Δαπάνες / Παραστατικά / Έξοδα

• Παραστατικά , ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : Παρακαλούμε αναρτήστε αντίγραφα πιστοποίησης/δήλωση συμμόρφωσης CE και αντίγραφα πιστοποίησης των ενεργειακών χαρακτηριστικών για τα κουφώματα. Παρακαλούμε αναρτήστε αντίγραφα πιστοποίησης/δήλωση συμμόρφωσης CE για τα εξώφυλλα/ρολλά κουφωμάτων.

Και τέλος ανέβασα Υ/Δ του ιδιοκτήτη για την κατάθεση της αμοιβής των δυο ΠΕΑ (μια Υ/Δ και για τα δύο) και μου βγάζει τώρα αυτό:

• ΚΑΤΑΘΕΣΗ 1ο ΠΕΑ , ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : Παρακαλούμε αναρτήστε υπεύθυνη δήλωση του ωφελούμενου στην οποία θα δηλώνει ότι η συγκεκριμένη συναλλαγή (αρ. συναλλαγής, τράπεζα, ημερομηνία) εκτελέστηκε για λογαριασμό του στο πλαίσιο της Καταβολής Ιδίων Κεφαλαίων για το Πρόγραμμα Εξοικονόμηση κατ’ Οίκον ΙΙ.

Και αυτό για τον αλουμινά που δε μου το είχε ζητήσει πρίν

• ΙΔΙΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΑΛΟΥΜΙΝΙΑ , ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : Παρακαλούμε αναρτήστε υπεύθυνη δήλωση του ωφελούμενου στην οποία θα δηλώνει ότι η συγκεκριμένη συναλλαγή (αρ. συναλλαγής, τράπεζα, ημερομηνία) εκτελέστηκε από τον ίδιο με κατάθεση μετρητών, στο πλαίσιο της Καταβολής Ιδίων Κεφαλαίων για το Πρόγραμμα Εξοικονόμηση κατ’ Οίκον ΙΙ.

Βοηθήστε όποιος ξέρει...

On 3/1/2019 at 11:54 ΠΜ, giannis_eng said:

Καλημέρα και καλή χρονιά.

Και αφού ξεπεράσαμε το θέμα με τα CE έχω πρόβλημα με τις αποδείξεις ταμειακής. Όσο και να τις σκουραίνω στο σκανάρισμα, έχουν σφραγίδα από πίσω και δεν βγαίνουν καθαρές και μου βγάζει συνέχεια εκκρεμότητα ότι πρέπει να είναι πιο ευκρινείς. SOS!!

Επίσης ενώ έχω ανεβάσει CE για τα αλουμίνια μου έβγαλε αυτο:

Δαπάνες / Παραστατικά / Έξοδα

• Παραστατικά , ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : Παρακαλούμε αναρτήστε αντίγραφα πιστοποίησης/δήλωση συμμόρφωσης CE και αντίγραφα πιστοποίησης των ενεργειακών χαρακτηριστικών για τα κουφώματα. Παρακαλούμε αναρτήστε αντίγραφα πιστοποίησης/δήλωση συμμόρφωσης CE για τα εξώφυλλα/ρολλά κουφωμάτων.

Και τέλος ανέβασα Υ/Δ του ιδιοκτήτη για την κατάθεση της αμοιβής των δυο ΠΕΑ (μια Υ/Δ και για τα δύο) και μου βγάζει τώρα αυτό:

• ΚΑΤΑΘΕΣΗ 1ο ΠΕΑ , ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : Παρακαλούμε αναρτήστε υπεύθυνη δήλωση του ωφελούμενου στην οποία θα δηλώνει ότι η συγκεκριμένη συναλλαγή (αρ. συναλλαγής, τράπεζα, ημερομηνία) εκτελέστηκε για λογαριασμό του στο πλαίσιο της Καταβολής Ιδίων Κεφαλαίων για το Πρόγραμμα Εξοικονόμηση κατ’ Οίκον ΙΙ.

Και αυτό για τον αλουμινά που δε μου το είχε ζητήσει πρίν

• ΙΔΙΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΑΛΟΥΜΙΝΙΑ , ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : Παρακαλούμε αναρτήστε υπεύθυνη δήλωση του ωφελούμενου στην οποία θα δηλώνει ότι η συγκεκριμένη συναλλαγή (αρ. συναλλαγής, τράπεζα, ημερομηνία) εκτελέστηκε από τον ίδιο με κατάθεση μετρητών, στο πλαίσιο της Καταβολής Ιδίων Κεφαλαίων για το Πρόγραμμα Εξοικονόμηση κατ’ Οίκον ΙΙ.

Βοηθήστε όποιος ξέρει...

Τελικά η εκκρεμότητα με το CE για την τέντα λύθηκε με την Υπεύθυνη δήλωση (ότι δεν απαιτείται CE)?

Όσον αφορά τα κουφώματα μήπως δεν ανέβασες τα αντίγραφα πιστοποιήσεις των ενεργειακών χαρακτηριστικών ( εκεί που αναγράφεται το Uw?) 

On 3/1/2019 at 11:54 ΠΜ, giannis_eng said:

Βοηθήστε όποιος ξέρει...

Σε τι να βοηθήσουμε ακριβώς?

Να σου φτιάξουμε εμείς τις υπεύθυνες δηλώσεις που σου ζητάνε???

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.