Μετάβαση στο περιεχόμενο
giannis_eng

Εκκρεμότητες στα παραστατικά σε ολοκληρωμένη αίτηση

Recommended Posts

Καλημέρα. έχω στείλει όλα τα παραστατικά σε για ένα εξ οικονομώ στις 17/10. Από τότε ούτε φωνή ούτε ακρόαση.Είναι σε κατάσταση 8α.

Εσάς μέσα σε πόσο καιρό σας ειδοποίησαν για παρατηρήσεις?

Έχω στείλει και email, αλλά απάντηση γιοκ.

Ευχαριστώ

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση

On 26/11/2018 at 9:29 ΠΜ, Maria Electrical Engineer said:

Καλημέρα! Για τα ίδια κεφάλαια δεν είναι bug! Δείτε την απάντησή μου στο αντίστοιχο θέμα. Για τις τέντες απαιτείται πιστοποίηση (αν κρίνω και από το προηγούμενο εξοικονομώ). Απλά ζήτησέ το από τον τεντά, δεν είναι δικό σου θέμα.

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να βάλεις ένα link για την απάντηση που λες? δε μπορώ να την εντοπίσω.

ευχαριστώ

8 ώρες πριν, eirtap said:

Καλημέρα. έχω στείλει όλα τα παραστατικά σε για ένα εξ οικονομώ στις 17/10. Από τότε ούτε φωνή ούτε ακρόαση.Είναι σε κατάσταση 8α.

Εσάς μέσα σε πόσο καιρό σας ειδοποίησαν για παρατηρήσεις?

Έχω στείλει και email, αλλά απάντηση γιοκ.

Ευχαριστώ

Kαλησπέρα! Υπάρχουν  και χειρότερα!  Έχω καταθέσει στις 20/9 και ούτε φωνή ούτε ακρόαση. κατάσταση 8α. περίπτωση ιδίων κεφαλαίων

Έχω βέβαια και περίπτωση που ανέβασα δικαιολογητικά στις 13/11 και ήρθαν εκκρεμότητες στις 9/12  περίπτωση δανείου

31 λεπτά πριν, lamgar said:

Kαλησπέρα! Υπάρχουν  και χειρότερα!  Έχω καταθέσει στις 20/9 και ούτε φωνή ούτε ακρόαση. κατάσταση 8α. περίπτωση ιδίων κεφαλαίων

Έχω βέβαια και περίπτωση που ανέβασα δικαιολογητικά στις 13/11 και ήρθαν εκκρεμότητες στις 9/12  περίπτωση δανείου

Καλησπέρα. Μια ερώτηση: ποιος ηταν ο επιλέξιμος προϋπολογισμός παρεμβασεων των ιδιων κεφαλαίων και ποιος ο του δανείου;

Προς ενημέρωση

Παρατηρήσεις από έλεγχο

Αρνητικά αποτελέσματα ελέγχου Τελικής Εκταμίευσης για την αίτηση με κωδικό  ..................

Γενικό Σχόλιο Αξιολόγησης

• Κατόπιν διενέργειας ελέγχου και σύμφωνα με τα οριζόμενα στον Οδηγό του Προγράμματος, παρακαλούμε να αναρτήσετε τα ζητούμενα δικαιολογητικά στην αίτησή σας.

Δικαιολογητικά Ωφελούμενου

• ΕΓΚΡΙΣΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΜΙΚΡΗΣ ΚΛΙΜΑΚΑΣ , ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : Παρακαλούμε αναρτήστε την τεχνική έκθεση που συνοδεύει την άδεια.

Δαπάνες / Παραστατικά / Έξοδα

• Παραστατικά , ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : Παρακαλούμε αναρτήστε Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/1986 του ωφελούμενου και του Ενεργειακού Επιθεωρητή για την ταυτοποίηση της διεύθυνσης (πλήρης διεύθυνση και ΤΚ).-------Παρακαλούμε αναρτήστε τη δανειακή σύμβαση

Δαπάνες / Παραστατικά / Έξοδα : Ψηφιοποιημένα Παραστατικά

• Ά_ΑΠΥ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ , ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : Παρακαλούμε αναρτήστε υπεύθυνη δήλωση του ωφελούμενου στην οποία θα δηλώνει ότι η συγκεκριμένη συναλλαγή (αρ. συναλλαγής, τράπεζα, ημερομηνία) εκτελέστηκε για λογαριασμό του στο πλαίσιο της Εξόφλησης Α΄ ΠΕΑ για το Πρόγραμμα Εξοικονόμηση κατ’ Οίκον ΙΙ.
  • ΄Β_ΑΠΥ ΕΝΡΓΕΙΑΚΗΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ , ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : Παρακαλούμε αναρτήστε υπεύθυνη δήλωση του ωφελούμενου στην οποία θα δηλώνει ότι η συγκεκριμένη συναλλαγή (αρ. συναλλαγής, τράπεζα, ημερομηνία) εκτελέστηκε για λογαριασμό του στο πλαίσιο της Καταβολής Εξόφλησης Β΄ΠΕΑ για το Πρόγραμμα Εξοικονόμηση κατ’ Οίκον ΙΙ.
  • ΑΠΥ_ΕΓΚΡΙΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΜΙΚΡΗΣ ΜΙΚΛΑΜΑΣ , ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : Παρακαλούμε αναρτήστε, Υπεύθυνη δήλωση ν.1599/86 του εκδότη του παραστατικού (θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής) στην οποία θα αναφέρεται το ποσοστό (%) που αναλογεί στο καθεστώς ΦΠΑ της έδρας του.

Δαπάνες / Παραστατικά / Έξοδα : Καταβληθέντα Ίδια Κεφάλαια

• 1)01-062272 / 999035332 , ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : • Από τον έλεγχο των παραστατικών καταβολής των Ιδίων Κεφαλαίων που έχετε επισυνάψει, υπολείπονται 0,03 Ευρώ. Παρακαλώ όπως προχωρήσετε στην καταβολή του ποσού των 0.03. Ευρώ προς τους Προμηθευτές / Αναδόχους και την επισύναψη του σχετικού παραστατικού.
  • Upvote 5

18 ώρες πριν, dryianni said:

Καλησπέρα. Μια ερώτηση: ποιος ηταν ο επιλέξιμος προϋπολογισμός παρεμβασεων των ιδιων κεφαλαίων και ποιος ο του δανείου;

Στην περίπτωση των μετρητών  ο επιλέξιμος προϋπολογισμός ήταν: 8.300 (70% ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ)

Στην περίπτωση του δανείου : 11.053 (45% ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ) -Δεν είχαμε ζητήσει προκαταβολή. 

On 14/1/2019 at 4:15 ΜΜ, lamgar said:

Στην περίπτωση των μετρητών  ο επιλέξιμος προϋπολογισμός ήταν: 8.300 (70% ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ)

Στην περίπτωση του δανείου : 11.053 (45% ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ) -Δεν είχαμε ζητήσει προκαταβολή. 

Νομίζω πως η απάντηση είναι προφανής.

Στα ίδια κεφάλαια, όπου το τελικό ποσό της επιδότησης ειναι υψηλότερο απο αυτό της -παρ' ό,τι υψηλότερου προϋπολογισμού- αίτησης με  δανεισμό (1), οπως φαίνεται και στην πιο πανω ανάρτηση του μέλους @dimkourt, o έλεγχος των πληρωμών της πρώτης φάσης προϋποθέτει ανθρώπινη παρέμβαση, άρα και τις ανάλογες επιπλέον εργατοώρες (2) σε σχέση με τον έλεγχο των πληρωμών α' φάσης στο δανεισμό, ο οποίος γινεται αυτόματα, αφού η τράπεζα διενεργεί τις σχετικές πληρωμές με τρόπο διασυνδεδεμένο με το Πληροφοριακό Σύστημα. 

On 14/1/2019 at 3:32 ΜΜ, dimkourt said:

Δαπάνες / Παραστατικά / Έξοδα : Καταβληθέντα Ίδια Κεφάλαια

• 1)01-062272 / 999035332 , ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : • Από τον έλεγχο των παραστατικών καταβολής των Ιδίων Κεφαλαίων που έχετε επισυνάψει, υπολείπονται 0,03 Ευρώ. Παρακαλώ όπως προχωρήσετε στην καταβολή του ποσού των 0.03. Ευρώ προς τους Προμηθευτές / Αναδόχους και την επισύναψη του σχετικού παραστατικού. 

0.03. Ευρώ ????

Σοβαρά, τώρα;  :confused:

On 14/1/2019 at 3:32 ΜΜ, dimkourt said:

Μετά από 3 μήνες ήρθαν και οι δικές μου παρατηρήσεις. Είχα οριστικοποιήσει στις 17/10 και οι παρατηρήσεις ήρθαν 15/1/2019!!!!

Αρνητικά αποτελέσματα ελέγχου Τελικής Εκταμίευσης για την αίτηση με κωδικό 

Γενικό Σχόλιο Αξιολόγησης

• Κατόπιν διενέργειας ελέγχου και σύμφωνα με τα οριζόμενα στον Οδηγό του Προγράμματος, παρακαλούμε να αναρτήσετε τα ζητούμενα δικαιολογητικά στην αίτησή σας. Λόγω αναβάθμισης του Πληροφοριακού Συστήματος του Προγράμματος, ΜΗΝ ΠΡΟΒΕΙΤΕ σε καμία ενέργεια έως ότου η αίτησή σας επιστρέψει σε κατάσταση «07. Αίτηση σε υλοποίηση παρεμβάσεων». Στην κατάσταση 07 θα απαιτηθεί να συμπληρώσετε τον πίνακα «Καταβληθέντα Ίδια Κεφάλαια» στα «Παραστατικά – Λοιπά Έξοδα», να αναρτήσετε τα αντίστοιχα αποδεικτικά των οικονομικών συναλλαγών και τα υπόλοιπα ζητούμενα με το παρόν μήνυμα. Στη συνέχεια θα υποβάλετε εκ νέου τη Δήλωση Πιστοποίησης για την Ολοκλήρωση του Έργου σας.

Δικαιολογητικά Ωφελούμενου

• ΙΔΙΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΠΡΟΣ ΧΧΧΧΧΧΧΧ , ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : Παρακαλούμε αναρτήστε υπεύθυνη δήλωση του ωφελούμενου στην οποία θα δηλώνει ότι η συγκεκριμένη συναλλαγή (αρ. συναλλαγής, τράπεζα, ημερομηνία) εκτελέστηκε από τον ίδιο με κατάθεση μετρητών, στο πλαίσιο της Καταβολής Ιδίων Κεφαλαίων για το Πρόγραμμα Εξοικονόμηση κατ’ Οίκον ΙΙ.

Δαπάνες / Παραστατικά / Έξοδα

• Παραστατικά , ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ :  Παρακαλούμε αναρτήστε Οικοδομική Άδεια παρεμβάσεων ή Άδεια Έγκρισης Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (ΕΕΔΜΚ) για την παρέμβαση 2.Β. ΘΕΡΜΟΜΟΝΩΣΗ ΣΤΕΓΗΣ Ή ΟΡΙΖΟΝΤΙΑΣ ΟΡΟΦΗΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΜΗ ΘΕΡΜΟΜΟΝΩΜΕΝΗ ΣΤΕΓΗ (εφόσον πρόκειται για εξωτερική θερμομόνωση στέγης) και για την παρέμβαση 3.Γ ΣΥΣΤΗΜΑ Α/Θ (ΘΕΡΜΑΝΣΗ-ΨΥΞΗ) που εκτελέστηκαν και επισυνάψτε την τεχνική έκθεση που συνοδεύει την άδεια. Σε περίπτωση που οι υλοποιημένες παρεμβάσεις δεν απαιτούν Οικοδομική Άδεια ή την έκδοση Άδειας ΕΕΔΜΚ παρακαλώ αναρτήστε Έγγραφο της αρμόδιας Υπηρεσίας Δόμησης ή Υπεύθυνη Δήλωση αρμόδιου Μηχανικού.

Δαπάνες / Παραστατικά / Έξοδα : Ψηφιοποιημένα Παραστατικά

• 1η ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ , ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : Παρακαλούμε αναρτήστε τραπεζικά παραστατικά εξόφλησης της 1ης ενεργειακής επιθεώρησης (Α’ ΠΕΑ) στα οποία θα είναι εμφανή τα στοιχεία χρέωσης (ωφελούμενου) και πίστωσης (μηχανικού).
  • 2η ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ , ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : Παρακαλούμε αναρτήστε παραστατικά εξόφλησης της 2ης ενεργειακής επιθεώρησης (Β’ ΠΕΑ) στα οποία θα είναι εμφανή τα στοιχεία χρέωσης (ωφελούμενου) και πίστωσης (μηχανικού).

Όσων αφορά στη μικρή κλίμακα. Η μόνωση είναι σε δώμα κάτω από μη θερμ. στέγη, οπότε και δε θέλει μικρή κλίμακα. Για την αντλία θερμότητας δεν είχα σκεφτεί ότι ίσως θέλει μικρή κλίμακα.... και φυσικά δεν έχω βγάλει. Το ακίνητο είναι όμως μεζονέτα σε τμήμα κάθετης ιδιοκτησίας , οπότε και ποτέ δε συμμετείχε σε κοινόχρηστη θέρμανση. Θα κάνω λοιπόν την ΥΔ που θα λέω ότι είχε πάντα αυτόνομη θέρμανση και ότι έγινε αντικατάστασή της.

Edited by eirtap
  • Like 1
  • Thanks 2

Σε πελάτη  με ηλιακό έκοψε παραστατικο, προμηθεια και τοποθέτηση 1400Ε. Ομως το πρόγραμμα δίνει 1100Ε, και αυτα του είχα βάλει στο έντυπο παρεμβάσεων. Ειναι με δάνειο, αλλά αυτο νομίζω δεν παιζει ρόλο έτσι?.

1. τα 300Ε πρέπει να τα κατατθέσει τραπεζικά?

2. τι να γράψει στο καταθετήριο.? π.χ <<εναντι αξιας παραστατικου ..ταδε?, ή να γραψει κάτι για ιδία κεφάλαια?

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.