Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόβλημα με ουδέτερο και γειωση


jim7431

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά τις τελευταίες μερεςε τσίμπαγε το ρεύμα στην μπαταρία του ντουζιέρα μετά από επίσκεψη του ηλεκτρολόγου διαπιστώθηκε ότι β γειωση είναι ανύπαρκτη (σε μέτρηση φάση γειωσης έδινε 80) οπότε και την αλλάξαμε και βάλαμε νέα στον κήπο. Όλες οι μετρήσεις κομπλέ ( 228 σε φάση γειωσης) και σε μερικές μέρες θα μετρήσουμε με γειωσομετρο για να ποτίσει η γειωση. Έχω όμως το εξής θέμα όταν ενώνουμε γειωση με ουδέτερο δεν πεφτει, δεν γίνεται τίποτα ( σημείωση η ενδειξη μεταξύ γειωσης και ουδέτερου είναι 0 δεν δείχνει κάτι το βολτόμετρο), το ρελέ είναι παλιό είναι τύπου ac 0.3. τι πιστεύετε ότι φταίει μια αλλαγή ρελέ θα λύσει το πρόβλημα όπως μου πρότεινε ο ηλεκτρολόγος ? Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!! 

Link to comment
Share on other sites

Ειχες εκει τον τεχνικο και ρωτας σε ενα φορουμ?

Σου φανηκε απατεωνας?

Σου φανηκαν πολλα αυτα που ζητησε?

Θες να την κανεις μονος σου την δουλεια ?

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, vasilimertzani said:

Ειχες εκει τον τεχνικο και ρωτας σε ενα φορουμ?

Σου φανηκε απατεωνας?

Σου φανηκαν πολλα αυτα που ζητησε?

Θες να την κανεις μονος σου την δουλεια ?

Όχι δεν μου φάνηκε απατεώνας καθόλου και από ότι φαίνεται (2 φορές έκανα μπάνιο χθες) μου έλυσε το πρόβλημα μου και εφόσον οι μετρήσεις μας είναι και σωστές ( σκαμπαζω λίγο από ηλεκτρολογικά) απλώς ρωτάω ουδέτερος με γείωση πρέπει να πέφτει πάντα ( εφόσον μεταξύ τους η τάση είναι 0)? Και αν ναι τι άλλο μπορεί να φτάσει εκτός από το ρελέ? 

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχουν φορτία στην εγκατάσταση πρεπει να πέφτει παντα αν δουλεύει το τεστ του ρελε κ δεν πέφτει με βραχυκύκλωμα ουδέτερο γείωση συμενει δεν εχει ποιασει καλη γείωση!τεσπα ολλα αυτα λύνονται με μετρήσεις απο όργανο ολλα τα αλλα ειναι θεωρίες 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, manoselectric said:

Αν υπάρχουν φορτία στην εγκατάσταση πρεπει να πέφτει παντα αν δουλεύει το τεστ του ρελε κ δεν πέφτει με βραχυκύκλωμα ουδέτερο γείωση συμενει δεν εχει ποιασει καλη γείωση!τεσπα ολλα αυτα λύνονται με μετρήσεις απο όργανο ολλα τα αλλα ειναι θεωρίες 

Το test του ρελέ δουλεύει κανονικά αυτό είναι το πρόβλημα η μέτρηση μεταξύ φάσης και γείωσης είναι 228 και ουδετερου γειωσης 0. Τι άλλη μέτρηση μπορεί να γινει? Εκτός από το γειώσομετρο που θα γίνει αύριο 

Link to comment
Share on other sites

από την στιγμή που εκεί που βραχυκυκλώνει δεν υπάρχει τάση δεν μπορεί να δημιουργηθεί και ρεύμα οπότε σωστά δεν ενεργοποιείται ο δδε, αν βάλει περισσοτερα φορτία στη εγκατάσταση μπορεί ο ουδέτερος να αποκτήσει τάση ως προς την γη και να γίνει η δοκιμή που όμως δεν αυτό σημαίνει και σωστή γείωση ή σωστό δδε

Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν, antloukidis said:

Μήπως βραχυκυκλώνεις ουδέτερο-γείωση στον πίνακα (μετά το ρελέ)???

Το βραχυκύκλωμα γίνεται σε μπριζες ( το έχουμε κάνει σε 3)

 

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, nvel said:

από την στιγμή που εκεί που βραχυκυκλώνει δεν υπάρχει τάση δεν μπορεί να δημιουργηθεί και ρεύμα οπότε σωστά δεν ενεργοποιείται ο δδε, αν βάλει περισσοτερα φορτία στη εγκατάσταση μπορεί ο ουδέτερος να αποκτήσει τάση ως προς την γη και να γίνει η δοκιμή που όμως δεν αυτό σημαίνει και σωστή γείωση ή σωστό δδε

Άρα δηλαδή δεν είναι απαραίτητο ότι το ρελέ πέφτει πάντα σε βραχυκύκλωμα ουδέτερου γείωσης? Υπενθυμίζω ότι όλες οι μετρήσεις μέχρι στιγμής είναι σωστες ( φάση γειωση 228 και ουδέτερος γείωση 0). Θα γίνει μια γειωσομετρηση αύριο γιατί μου είπε ο ηλεκτρολόγος πρέπει να μείνει 2-3 μέρες και αν είναι να δυνατόν να ποτίσει κιολας. Η μέτρηση μεταξύ φάσης και γείωσης 228 δεν είναι ένδειξη για σωστή γείωση? ( Πριν μετραγαμε και μας έδινε 90) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.