Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νομιμοποίηση με τον 4178/13 ή με τον 4495/17. Τι συμφέρει τον ιδιοκτήτη;


MAKLEF52

Recommended Posts

Έχω ξεκινήσει διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου  εδώ και 4 περίπου χρόνια με τον Ν. 4178/13. Οι παραβάσεις στη τεχνική ήταν ασήμαντες, στα όρια σχεδόν της νομιμότητας. Η νομιμοποίηση δυστυχώς δεν ολοκληρώθηκε με ευθύνη του μηχανικού. Δεν έχω πάρει κανένα απολύτως χαρτί στα χέρια μου μέχρι σήμερα, παρότι έχω πληρώσει ένα αρκετά σεβαστό ποσό. Τώρα που ισχύει ο Ν.4495/17 ''ανακαλύφθηκε'' μια ουσιώδης παράβαση, αυτή της αλλαγής χρήσης του υπογείου που είναι 90 τ.μ. (το μισό κατοικία και το υπόλοιπο γκαραζ). Γνωρίζει κάποιος να μου πει πόσο θα είναι το ειδικό πρόστιμο που θα πρέπει να πληρώσω, πέραν του παραβόλου?? Μπορεί επίσης κάποιος να μου πει συγκεκριμένα αν με συμφέρει να προχωρήσει η νομιμοποίηση με το Ν. 4178/93 ή μήπως είναι καλλίτερα με το Ν. 4495/17? Πόσο λογικά θα πρέπει τέλος να μου κοστίσει αυτή η αυθαιρεσία μαζί με τη νόμιμη αμοιβή του μηχανικού μου?? Σε πόσο χρονικό διάστημα μπορεί να ολοκληρωθεί η νομιμοποίηση από τη στιγμή που έχουν δοθεί όλα τα χαρτιά??

            Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μπορούμε να σου πούμε το πρόστιμο καθώς πρέπει να γνωρίζουμε καμμιά δεκαριά παραμέτρους που επηρεάζουν το πρόστιμο από την τιμή ζώνης της περιοχής , μέχρι τα μεγέθη του δ/τος κάλυψης της άδειας , τα % ιδιοκτησίας της σύστασης αν υπάρχει , τους όρους δόμησης που ισχύουν σήμερα στην περιοχή κλπ. Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορεί να γίνει εξ'αποστάσεως εκτίμηση προστίμου.

Υπάρχουν δεκάδες γραφεία συναδέλφων που ασχολούνται με αυθαίρετα .

Μπορείς να πας με όλα τα στοιχεία του κτιρίου σε ένα από αυτά και να ρωτήσεις αυτά που σε απασχολούν.
 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 30/11/2018 at 9:10 ΠΜ, avgoust said:

Οχι δεν μπορούμε να σου πούμε το πρόστιμο καθώς πρέπει να γνωρίζουμε καμμιά δεκαριά παραμέτρους που επηρεάζουν το πρόστιμο από την τιμή ζώνης της περιοχής , μέχρι τα μεγέθη του δ/τος κάλυψης της άδειας , τα % ιδιοκτησίας της σύστασης αν υπάρχει , τους όρους δόμησης που ισχύουν σήμερα στην περιοχή κλπ. Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορεί να γίνει εξ'αποστάσεως εκτίμηση προστίμου.

Υπάρχουν δεκάδες γραφεία συναδέλφων που ασχολούνται με αυθαίρετα .

Μπορείς να πας με όλα τα στοιχεία του κτιρίου σε ένα από αυτά και να ρωτήσεις αυτά που σε απασχολούν.
 

ΠΟΣΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ??-  ΓΙΑΤΙ Η ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΚΩΛΥΣΙΕΡΓΕΙ & ΜΑΛΛΟΝ ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ??

Θα ήθελα τη γνώμη κάποιου ιδιώτη ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ για μια νομιμοποίηση αυθαιρεσιών (υπαγωγή στο Ν.4278/13), για ένα σπίτι- μονοκατοικία 87 τ.μ, με υπόγειο, σε χωριό 100 κατοίκων, που έχει ανεγερθεί το 2010 σε οικόπεδο 1050 τ.μ με βάση νόμιμη πολεοδομική άδεια.

Στο υπόγειο έγινε αυθαίρετη αλλαγή χρήσης (τα 52 τ.μ έγιναν κατοικία).

Η Υπεύθυνη Δήλωση, που η μηχανικός συνέταξε και μου την έστειλε ηλεκτρονικά, εγώ δε της την επέστρεψα μέσο e mail -υπογεγραμμένη και θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής από ΚΕΠ-, αναφέρει επακριβώς τις παρακάτω πολεοδομικές αυθαιρεσίες-παραβάσεις:

Α) Τμήμα κτιρίου Ε=0,70 τ.μ που παραβιάζει την πρασιά.

Β) Μικρές επεκτάσεις στο περίγραμμα του κτιρίου.

Γ) Αλλαγή μορφής στέγης με αστεγές τμήμα που φέρει ηλιακό συλλέκτη με δοχείο.

Δ) Κατασκευή παθητικού συστήματος (στέγαστρο) στο νοτιοδυτικό εξώστη.

Ε) Κατασκευή στεγάστρου επί μπαζωμένης βεράντας στη πρόσοψη του κτιρίου.

Ζ) Κατασκευή παθητικού ηλιακού συστήματος στη νοτιοδυτική όψη του υπογείου.

Η) Αλλαγή χρήσης από βοηθητική σε κύρια (κατοικία) τμήματος της υπόγειας στάθμης επιφανείας περίπου 52 τ.μ.

Θ) Μη ολοκλήρωση περιβάλλοντα χώρου (επιχώσεις υπόγειας στάθμης).

Ι) Αύξηση του ύψους της υπόγειας στάθμης.

Κ) Κατασκευή τοίχων στον περιβάλλοντα χώρο σε μη νόμιμη θέση και υπέρβαση ύψους περίφραξης.

Λ) Μετακίνηση και αλλαγή γεωμετρίας ανοιγμάτων.

Οι ως άνω αυθαιρεσίες έχουν κατασκευαστεί μετά το 2009 και σε κάθε περίπτωση πριν από την 28η .7.2011.

Όλες οι υφιστάμενες αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις δεν εμπίπτουν σε καμιά από τις περιπτώσεις του άρθρου 2, του Ν.4178/13.

Τεχνική έκθεση δεν μου έχω πάρει, αλλά είναι φανερό ότι θα συνταχθεί εκ των υστέρων, απλώς με προγενέστερη ημερομηνία των δηλώσεων και θα εισαχθεί στην ηλεκτρονική βάση (μέχρι σήμερα δεν έχει εισαχθεί στη βάση η τεχνική έκθεση).

Δεν έχω πάρει ακόμη τον Ηλεκτρονικό Κωδικό ή το Μοναδικό Κωδικό Ακινήτου παρότι τον έχω ζητήσει 20 φορές, προφορικά και γραπτά.

Η ερώτηση που με απασχολεί είναι:

1-- Πόσο πρέπει να βγει το συνολικό κόστος έτσι ώστε να πάρω στα χέρια μου:

α) την επίσημη Δήλωση ένταξης στο Ν.4178/93,

β) την επίσημη Βεβαίωση Μηχανικού, την επίσημη

γ) την επίσημη Βεβαίωση καταβολής  1ης δόσης ενιαίου ειδικού προστίμου για σύνδεση με δίκτυα κοινής ωφέλειας….

δ) το Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης?

2—Από το συνολικό κόστος, πόση πρέπει να είναι η αμοιβή του Μηχανικού μέσα σε πλαίσια α) συνθηκών αγοράς, β) κοινής λογικής, γ) ηθικής και νόμιμης τάξης? (δεν ενδιαφέρομαι για την δηλούμενη στο ιδιωτικό συμφωνητικό ελάχιστη αμοιβή).

Link to comment
Share on other sites

ο υπολογισμος  προστιμου προυποθετει την απασχοληση Μηχανικου για  ωρες + οτι πρεπει να εχει στα χερια του στοιχεια οπως σχεδια οικοδομικης αδειας, τιτλους ιδιοκτησιας κ. α. για να το κανει. Στον υπολογιστη πιστευω οτι κανενας συναδελφος δεν θα δεχτει να απαντησει.

Θα πρεπει να κινηθειτε σε γραφειο Συναδελφου με τα στοιχεια που εχετε στα χερια σας, να επιδωσετε δια να απαντησει...

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, MAKLEF52 said:

...& ΜΑΛΛΟΝ ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ??

....

εφόσον πιστεύεις (εσύ) ότι ισχύει αυτό (χωρίς να ξέρουμε αν ισχύει ή όχι φυσικά)...

πας σε άλλο Τεχνικό Γραφείο - Μηχανικό και δίνεις το ακίνητο σου να στο κάνουν σωστά.

 

Δια μέσου φόρουμ δεν μπορούμε να αντικαταστήσουμε ούτε να κρίνουμε θετικά ή αρνητικά υπηρεσίες άλλων.

 

Το θέμα κλειδώνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.