Μετάβαση στο περιεχόμενο
καγιαννης

ΠΕΑ σε μονοκατοικία με μισογκρεμισμένη στέγη

Recommended Posts

Χαιρετώ τους συναδέλφους,

Μου ζητήσανε ΠΕΑ για μεταβίβαση σε μονοκατοικία με μισογκρεμισμένη ξύλινη στέγη με επικάλυψη σχιστόλιθους.

Τι κάνω το κάνω θεωρώντας την στέγη επισκευασμένη?

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα, αν το κτίριο έχει κενά στη στέγη, δεν επιτρέπεται να εκδόσεις ΠΕΑ, καθώς δεν θεωρείται κλειστό το κέλυφος. Σε κάθε -πάντως- περίπτωση, δεν εκδίδεις ΠΕΑ όπως θα γίνει, αλλά όπως το βλέπεις κατά την αυτοψία

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα.

Συμφωνώ απολύτως αλλά η συμβολαιογράφος ζητάει το ΠΕΑ. Τι θα γίνει?

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Θα αναφέρει ότι το κτίσμα είναι ημιτελές (με κατεστραμμένη στέγη)

Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν απαιτείται ΠΕΑ

 

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

1) Της δείχνεις την Εγκ. ΔΕΠΕΑ/Γ/172335/16-02-2016 όπου ρητά αναφέρει ότι:

"[...]
Σε κάθε περίπτωση, δεν εκδίδεται ΠΕΑ σε κατηγορίες κτιρίων που η κατανάλωση ενέργειας δεν αποσκοπεί στη ρύθμιση των εσωτερικών κλιματικών συνθηκών - προκειμένου να διασφαλιστεί η άνεση των χρηστών τους - και, ως εκ τούτου, δε νοούνται ως κτίρια κατά την έννοια του ν.4122/2013. Συνεπώς, σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει διαμορφωμένο κέλυφος δεν εκδίδεται ΠΕΑ (π.χ. σε ημιτελή, ασκεπή ή εγκαταλελειμμένα κτίρια ή κτιριακές μονάδες).
[...]"

2) Αναφέρεις στον πελάτη αλλά και στην συμβολαιογράφο ότι εσύ δεν είσαι διατεθειμένος να υποστείς χρηματικές κυρώσεις ή/και αποκλεισμό από τη διενέργεια ενεργειακών επιθεωρήσεων εξαιτίας της.

3) Σου μεταφέρω από παραβάσεις αλλά και στην ΔΙΑΥΓΕΙΑ υπάρχουν άφθονες

"[...]
Παράβαση 5η : προέβη σε άσκηση της δραστηριότητας του Ενεργειακού Επιθεωρητή σε αντίθεση με τις διατάξεις του Ν.4409/2016 καθώς διενήργησε ενεργειακές επιθεωρήσεις και εξέδωσε 2 Πιστοποιητικά Ενεργειακής Απόδοσης για κτίσματα που δεν είχαν πλήρως διαμορφωμένο κέλυφος και κατά συνέπεια δεν πληρούσαν την έννοια του όρου «κτίριο», όπως ορίζεται στο άρθρο 2 του Ν.4122/2013 (ΦΕΚ Α' 42), υποπίπτοντας στην παράβαση του άρθρου 56, παρ.1, εδάφιο ζ του Ν. 4409/2016 (ΦΕΚ Α 136).
...
Παράβαση 5η: Χρηματικό πρόστιμο Επτακόσια εξήντα τρία Ευρώ και εβδομήντα επτά λεπτά (763,77 Ευρώ).
[...]"
 

Εγκ_ΔΕΠΕΑ_Γ_17233516-2-2016.pdf

Edited by georgegaleos

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Παρόμοιο Περιεχόμενο

    • Από Engineer
      Σχετικά με την ερώτηση υπ αρ. 4 της 4ης ενότητας των εγκεκριμένων Συχνών Ερωτήσεων που βρίσκονται αναρτημένες στην ιστοσελίδα του προγράμματος και η οποία αφορά την περίπτωση που χρειάζεται να αλλάξει η πρόταση (συνδυασμός παρεμβάσεων) για ενεργειακή αναβάθμιση που έχει καταγραφεί στο Α' ΠΕΑ, διευκρινίζεται ότι η ανάκληση που αναφέρεται στην απάντηση αφορά αίτηση που δεν έχει περάσει από το στάδιο οριστικής υποβολής.
      Εάν η αίτηση έχει περάσει από το στάδιο οριστικής υποβολής, δηλαδή έχει λάβει αριθμό πρωτοκόλλου με μια αρχική πρόταση παρεμβάσεων, κι εκ των υστέρων κρίνεται σκόπιμο η πρόταση αυτή να τροποποιηθεί στα πλαίσια της υποβληθείσας αίτησης, τότε δεν απαιτείται ανάκληση του Α' ΠΕΑ και έκδοση νέου, δεδομένου ότι οι έλεγχοι στο Πληροφοριακό Σύστημα έχουν γίνει σε προηγούμενο στάδιο και ο προϋπολογισμός παρεμβάσεων έχει ήδη δεσμευτεί βάσει της αρχικής πρότασης παρεμβάσεων.
      Στην περίπτωση αυτή, οι παρεμβάσεις θα αποτυπωθούν όπως τελικά υλοποιήθηκαν στο έντυπο Καταγραφής Παρεμβάσεων – Ολοκλήρωσης Έργου (Παράρτημα VI) και με βάσει αυτές θα εκδοθεί το Β΄ΠΕΑ. Υπενθυμίζεται ότι θα πρέπει με τις παρεμβάσεις που υλοποιήθηκαν να εξασφαλίζεται ο ελάχιστος ενεργειακός στόχος της αίτησης.

      View full είδηση
    • Από Engineer
      Σχετικά με την ερώτηση υπ αρ. 4 της 4ης ενότητας των εγκεκριμένων Συχνών Ερωτήσεων που βρίσκονται αναρτημένες στην ιστοσελίδα του προγράμματος και η οποία αφορά την περίπτωση που χρειάζεται να αλλάξει η πρόταση (συνδυασμός παρεμβάσεων) για ενεργειακή αναβάθμιση που έχει καταγραφεί στο Α' ΠΕΑ, διευκρινίζεται ότι η ανάκληση που αναφέρεται στην απάντηση αφορά αίτηση που δεν έχει περάσει από το στάδιο οριστικής υποβολής.
      Εάν η αίτηση έχει περάσει από το στάδιο οριστικής υποβολής, δηλαδή έχει λάβει αριθμό πρωτοκόλλου με μια αρχική πρόταση παρεμβάσεων, κι εκ των υστέρων κρίνεται σκόπιμο η πρόταση αυτή να τροποποιηθεί στα πλαίσια της υποβληθείσας αίτησης, τότε δεν απαιτείται ανάκληση του Α' ΠΕΑ και έκδοση νέου, δεδομένου ότι οι έλεγχοι στο Πληροφοριακό Σύστημα έχουν γίνει σε προηγούμενο στάδιο και ο προϋπολογισμός παρεμβάσεων έχει ήδη δεσμευτεί βάσει της αρχικής πρότασης παρεμβάσεων.
      Στην περίπτωση αυτή, οι παρεμβάσεις θα αποτυπωθούν όπως τελικά υλοποιήθηκαν στο έντυπο Καταγραφής Παρεμβάσεων – Ολοκλήρωσης Έργου (Παράρτημα VI) και με βάσει αυτές θα εκδοθεί το Β΄ΠΕΑ. Υπενθυμίζεται ότι θα πρέπει με τις παρεμβάσεις που υλοποιήθηκαν να εξασφαλίζεται ο ελάχιστος ενεργειακός στόχος της αίτησης.
    • Από atalagani
      Ποιοι μηχανικοί έχουν το δικαίωμα υποβολής ενεργειακής μελέτης στην πολεοδομία πλην των μηχανολόγων;
    • Από Geo-engineer
      Έμπειρη ομάδα μηχανικών αναλαμβάνει σε όποιο μέρος επιθυμείτε, τις παρακάτω εργασίες: Τοπογραφικά, Αρχιτεκτονικά. 3D, Ρυθμίσεις Αυθαιρέτων, ΠΕΑ, κλπ. Πλήρης εξοπλισμός γραφείου και πεδίου. Ακρίβεια στις μετρήσεις και ταχύτητα στην απόδοση.
    • Από asxetos222
      Καλημέρα
      μου ζητήθηκε η έκδοση ΠΕΑ σε γραφείο(δωμάτιο) ορόφου εταιρείας
      Η εν λόγω εταιρεία έχει ως θυγατρική της μια εταιρεία και θέλει να νοικιάσει στη θυγατρική ένα γραφείο της από τον όροφο που έχει τα γραφεία της για έδρα της θυγατρικής
      ούτε οριζόντιες υπάρχουν και το κτίριο στην οικοδομική άδεια έχει άλλη χρήση
      Γίνεται να βγάλω ΠΕΑ???
       
×

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.