Μετάβαση στο περιεχόμενο

φιάλες υγραερίου - θέρμανσης


Recommended Posts

Σε αρκετές περιοχές που δεν έχει έρθει το αέριο λειτουργούν λεβητάκια αερίου με μποτίλιες προπανίου (25kg). Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με νόμους.

Επιτρέπεται η χρήση του λέβητα αερίου σε μια οικοδομή ?
Αν επιτρέπεται μέχρι πόσες μπουκάλες ή κιλά μπορείς να βάλεις σε σειρά ? (Ο συλλέκτης στην ουσία είναι 2,3 και 4 παροχών) 
Πρέπει να γίνει μελέτη από μηχανικό για το που θα γίνει η τοποθέτηση, γιατί "αύριο" (2-3 χρόνια) που θα έρθει το φυσικό αέριο θα πρέπει να υπάρχει σωστή δόμηση των λεβήτων έτσι ώστε να μπορέσουν να εξυπηρετηθούν και άλλοι από την πολυκατοικία ? 

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει κανονικά

Το ίδιο έχω κάνει κι εγώ. Δουλεύει με 2 25kg μπουκάλες. Μπορείς να βάλεις μέχρι και 4.

Μελέτη απο μηχανικό δε χρειάζεται από όσο ξέρω για το που θα τοποθετηθεί (εγώ δλδ δεν έκανα και ούτε ο μηχανικός μου ανέφερε κάτι)

Link to comment
Share on other sites

Κ.Υ.Α.31856/2003   http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/1257b-03.1122370843905.pdf

Κατηγορία Ο: Σε αυτή την κατηγορία κατατάσσονται οι οικιακές εγκαταστάσεις που τροφοδοτούνται με έως και 3 φιάλες συνολικής χωρητικότητας υγραερίου μέχρι 30 kg.
Για τις εγκαταστάσεις της Κατηγορίας 0 δεν απαιτείται μελέτη προς την πολεοδομία και αδειοδότηση.


Κατηγορία 1: Σε αυτή την κατηγορία κατατάσσονται οι οικιακές εγκαταστάσεις που τροφοδοτούνται με περισσότερες από 3 φιάλες συνολικής χωρητικότητας άνω των 30 kg. Για τις εγκαταστάσεις της Κατηγορίας 1 είναι υποχρεωτική η κατάθεση μελέτης προς την πολεοδομία για έγκριση και αδειοδότηση.

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Thomasb said:

Ισχύει κανονικάΤο ίδιο έχω κάνει κι εγώ. Δουλεύει με 2 25kg μπουκάλες. Μπορείς να βάλεις μέχρι και 4.Μελέτη απο μηχανικό δε χρειάζεται από όσο ξέρω για το που θα τοποθετηθεί (εγώ δλδ δεν έκανα και ούτε ο μηχανικός μου ανέφερε κάτι)

Εφόσον έχεις συνολική ποσότητα πάνω από 30 kg και έως 100 kg απαιτείται ειδική μελέτη εγκεκριμένη από πολεοδομία και πυροσβεστική και επανέλεγχοι.

Να εύχεσαι να μην συμβεί κάτι, διότι και εσύ (και ο εγκαταστάτης) έχετε αστική και ποινική ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, dim10 said:

Εφόσον έχεις συνολική ποσότητα πάνω από 30 kg και έως 100 kg απαιτείται ειδική μελέτη εγκεκριμένη από πολεοδομία και πυροσβεστική και επανέλεγχοι.

Να εύχεσαι να μην συμβεί κάτι, διότι και εσύ (και ο εγκαταστάτης) έχετε αστική και ποινική ευθύνη.

θα το κοιτάξω. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.