Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μελέτη και υπολογισμός γεωθερμικής εγκατάστασης θέρμανσης - ψύξης σε κατοικία


woody

Recommended Posts

  • 2 months later...

Καλησπέρα, μήπως μπορεί κάποιος να μου τα στείλει και σε μένα;

 

[email protected]

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εκπονώ τη διπλωματική μου εργασία που αφορά θέρμανση θερμοκηπίου με γεωθερμία. Επειδή θα προχωρήσουμε σε κανονική εγκατάσταση και όχι θεωρητική προσέγγιση-έχω συναντήσει κάποια προβλήματα με το θέμα ( συγκεκριμένα στη διαστασιολόγηση του οριζόντιου γεω-εναλλάκτη). Αν κάποιος μπορεί να μου στείλει στην ακόλουθη διεύθυνση το εγχειρίδιο της ASHRAE που αναφέρεστε θα του ήμουν ευγνώμων. [email protected].

 

Ευχαριστώ εκ' των πρωτέρων και αν κάποιος έχει πραγματοποιήσει ποτέ εγκατάσταση και μπορεί να βοηθήσει ας επικοινωνήσει στο ίδιο mail.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα στοιχεία που υπάρχουν για την γεωθερμια καλο θα είναι εφοσον επιθυμουν αυτοι που τα εχουν να τα ανεβασουν στα download ωστε να μπορουν να ενημερωθουν και αλλοι συναδερφοι .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν, έβγαλε η ASHRAE ένα excel υπολογισμού κατακόρυφου γεωεναλλάκτη και το διαθέτει δωρεάν.

Όπως λέει και η ίδια, δεν φέρει ευθύνη για τυχόν λάθη αλλά αξίζει ο κόπος να το δούμε κι αυτό.

Όταν βρω χρόνο θα το τσεκάρω και με ένα εμπορικό που έχω αγοράσει και θα σας πω εντυπώσεις.

Μέχρι τότε αν κάποιος συνάδελφος μπορεί να το αξιολογήσει με παρόμοιο τρόπο καλό θα είναι να ανεβάσει κι αυτός τις απόψεις του.

Το link...

http://www.ashrae.org/borehole.xls

 

Το σχετικό άρθρο δεν μπορώ να το ανεβάσω, όσοι είναι μέλη μπορούν να το βρουν εδώ (μαζί με το excel).

 

http://bookstore.ashrae.biz/journal/journalarticle.php?filename=ASHRAE-D-AJ10Jul01-20100701.zip

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτή την μέθοδο χρησιμοποιώ.Για να βρείς peak hourly ground load, monthly ground load, yearly average ground load, thermal diffusivity, Undisturbed ground temperature που είναι και τα βασικά δεδομένα απαιτούνται υπολογισμοί.Αν δεν είναι σωστοί δεν θα είναι σωστό και το αποτέλεσμα..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα, μήπως μπορεί κάποιος να μου τα στείλει και σε μένα;
............... μέσω pm

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

Παρακαλώ μην κάνετε αναρτήσεις προσωπικών e-mails.

Μπορείτε να χρησιμοποιείται το pm.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.