Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελέτη και υπολογισμός γεωθερμικής εγκατάστασης θέρμανσης - ψύξης σε κατοικία


woody

Recommended Posts

ο συντελεστης μεταφορας ειναι κ=1,2.Τωρα για την αντλια ειναι οι βασικες..7 κελσιου και επιστροφη 14 κελσιου

Link to comment
Share on other sites

εσυ απο αυτες τις θερμοκρασιες θελεις να βγαλεις 120.000 θερμιδες?

 

πως θα επιτυχεις επιστροφη 14 βαθμους?αφου η γη εχει 13 βαθμους κελσιου περιπου..?θα πρεπει να κανω υποθεση για την θερμοκρασια επιστροφης..

 

και κατι ακομα..σε ξαναρωταω..ο υπολογισμος μου θα ειναι για την θερμανση...αλλα θελεις να υπολογισω για 120.000κcal/h?

Link to comment
Share on other sites

εσυ απο αυτες τις θερμοκρασιες θελεις να βγαλεις 120.000 θερμιδες?

 

πως θα επιτυχεις επιστροφη 14 βαθμους?αφου η γη εχει 13 βαθμους κελσιου περιπου..?θα πρεπει να κανω υποθεση για την θερμοκρασια επιστροφης..

 

και κατι ακομα..σε ξαναρωταω..ο υπολογισμος μου θα ειναι για την θερμανση...αλλα θελεις να υπολογισω για 120.000κcal/h?

 

Μα μου χεσ πει σε προηγουμενο μην σου οτι θα υπολογισεις για τα ψυκτικα φορτια.....και οχι για τις θερμικες απωλειες.Βασικα αυτο που με ενδιεφερε περισσοτερο μου το απαντησες και αφορα τον εναλλακτη...

Σε ευχαριστω για τον χρονο σου, η βοηθεια σου ητο πολυτιμη.:D

Link to comment
Share on other sites

woody υπολογισα για ψυκτικα φορτια μεσα στο σπιτι..διοτι αυτο ηταν το 'περιπλοκο' θεμα..εξω απο το σπιτι στον γεωεναλλακτη το 'περιπλοκο' θεμα ειναι να σχεδιασεις για θερμανση...

 

αλλα οκ...κανενα προβλημα αφου εισαι οκ...:D

Link to comment
Share on other sites

Κατι τελευταιο..μηπως θα μπορουσες να μου συστησεις καποια βιβλιογραφια για αυτα που σηζηταμε??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

¨Οσον αφορά το λογισμικό υπάρχει η εύκολη και η δύσκολη λύση.

Το μόνο λογισμικο΄-μη εξειδικευμένο- το οποίο θα υπολογίσει με σαφήνεια και πιστότητα παράγεται απο το ΚΑΠΕ Καναδά.

Ο Κώδικας βασίζεται στο ΗΟΤ3000, για το οποίο υπάρχουν αρκετές επιστημονικές αναφορές.

http://www.retscreen.net/el/version4.php

Επίσης αν έχεις χρόνο ο κώδικας υπάρχει ανοικτός στο σημαντικότερο κατα τη γνώμη μου λογισμικό προσομοίωσης σήμερα στο esp-r (http://www.esru.strath.ac.uk). Το λογισμικό διαθέτει ευκρινές παράδειγμα υπολογισμού GSHP.

 

Στη χω΄ρα έχει ασχοληθεί Ο Μ. Σανταμούρης. Διεθνώς για μετάδοση στο ε΄δαφος ο Baruch Givoni.

Προσωπικά εχω γνωρίσει ένα συνάδελφο ο οποίος έκανε διπλωματική Θεσσαλία είχε μετρήσεις εδάφους (απαραίτητες) και οι τιμές διάχυσης που μου είχε αναφέρει ακουγόντουσαν λογικες (5W/m σωλήνα). Ισως η πιο εύκολη λύση είναι να έρθεις σε επαφή με συνάδελφο που εχει κανει εγκατάσταση και ο οποίος θα εχει είτε κωδικα είτε λογιστικό φύλλο με τις εξισώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας,

ξέρει κανείς κάποιο βιβλίο ή που μπορώ να βρω μια παλιά μελέτη γεωθερμίας για κατοικία; Με ενδιαφέρει να μάθω για τη διαστασιολόγηση, αντλία, τοπολογία, τι υλικά να χρησιμοποιήσω για τις εξωτερικές σωληνώσεις κτλ

 

Ευχαριστώ

 

********************************************************

 

Τόσο εξεζητημένο είναι το αντικείμενο ? :)

 

 

 

Κανόνες συμμετοχής

...

5. Δεν κάνουμε διαδοχικές δημοσιεύσεις στο ίδιο θέμα και για να προσθέσουμε ή να διορθώσουμε κάτι χρησιμοποιούμε την "Επεξεργασία".

...

Παρακαλώ διαβάστε τους κανόνες συμμετοχής. Ευχαριστώ !

CostasV

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να χρησιμοποιήσω τη γεωθερμία στην παρακάτω περίπτωση:

 

Σε χώρο 900 τμ με ποτάμι διπλα σε αποσταση 20 μέτρων, υπάρχουν 14 fan coil δυναμικότητας περι τα 90 kw για ψύξη.Σκέφτομαι να ρίξω στο ποτάμι 3 κουλούρες σωλήνα φ22 δικτυωμένου πολυαιθυλενίου 200 μ η καθεμια, να κανω ενα τριπλό συλλέκτη με 3 μικρούς κυκλοφορητές και να τροφοδοτήσω τα fan coil για ψύξη και μόνο.Κάθε βρόγχος θα είναι σε βάθος 3 μέτρων όπου ελπίζω να πετύχω θερμοκρασία έστω 15 βαθμών.Τι άποψη έχετε για την παραπάνω ιδέα?Θέλω τη βοήθειά σας για τη διαστασιολόγηση του συστήματος.

 

P.S. Κάθε fan coil είναι ανεξάρτητο κύκλωμα με σωλήνα REHAU RAUTITAN FLEX Φ25Χ3.5

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, θέλεις να κυκλοφορείς νερό στο κύκλωμα των fan coil που θα ψύχεται όταν περνάει μέσα από τις κουλούρες που βρίσκονται στο ποτάμι. Δεν έχω κάνει κανένα υπολογισμό αλλά:

1. Η θερμοκρασία των 15 deg C σαν να είναι λίγο υψηλή για τις ανάγκες ψύξης του χώρου. Τι θερμοκρασία έχει στις προδιαγραφές του το fan coil; Προσπάθησε να μην ανέβεις ούτε έναν βαθμό ...

2. Η ισχύς που θέλεις να επιτύχεις 90 kW / 600 m = 150 W/m σαν να είναι λίγο αισιόδοξη ειδικά εάν η θερμοκρασία εξόδου από το fan coil είναι της τάξης των 23-25 deg C.

 

Εναλλακτικά θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις την χαμηλή θερμοκρασία του ποταμιού για απόρριψη της θερμότητας του κυκλώματος μιας ψυκτικής μηχανής.

 

Εννοείται ότι για μία τέτοια επέμβαση (ψύξη ισχύος 90 kW) στο ποτάμι, θα χρειαστείς άδεια και μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων.

Link to comment
Share on other sites

το 5W/m είναι λίγο, μετά απο δοκιμές και στην πράξη ο γεωθερμικός εναλλάκτης μπορεί να αποδόσει 20-40W/m² αναλογα το έδαφος που εγκαθίσταται.

ο τρόπος διάστρωσης των σωλήνων ομως παίζει καθοριστικό ρόλο.

ουτε πολυ πυκνα μπορεις να τις βάλεις (γιατι θα χρησιμοποιήσεις τελικά πολυ περισότερο σωλήνα απο αυτό που χρειάζεται) αλλα ουτε και πολυ αραια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.