Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μελέτη και υπολογισμός γεωθερμικής εγκατάστασης θέρμανσης - ψύξης σε κατοικία


woody

Recommended Posts

πως μπορω να διαστασιολογησω ενα γεωθερμικο εναλλακτη?

σε σχση με τους κοινους εναλλακτες θερμοτητας τι διαφορετικο υπαρχει στον υπολογισμο του?

 

Παρατήρηση:

Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους του forum.

Ευχαριστώ.

acnt

Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει καποιος ποιο ειναι το νομοθετικο πλαισιο που υπαγεται μια εγκατασταση ψυξης, κλειστου κυκλωματος, με χρηση κατακορυφου γεωθερμικου εναλλακτη? να σημειωσω οτι δεν προοριζεται για ψυξη,θερμανση χωρου και οτι στην διαταξη δεν χρησιμοποιειται αντλια θερμοτητας. θα ελεγα οτι προκειται για παθητικο συστημα ψυξης.

Link to comment
Share on other sites

• Αποφ-Δ9Β,Δ/Φ166/18508/5552/207/04 (ΦΕΚ-1595/Β/25-10-04) άδεια εγκαταστασης για ίδια χρήση ενεργειακών συστημάτων θέρμανσης ή ψύξης χώρων μέσω της εκμετάλλευσης της θερμότητας των γεωλογικών σχηματισμών και των νερών, επιφανειακών και υπογείων, που δεν χαρακτηρίζονται γεωθερμικό δυναμικό

• Αποφ-Δ9Β/Φ166/20076/ΓΔΦΠ5258/329/05 (ΦΕΚ-1530/Β/7-11-05) κανονισμός γεωθερμικών εργασιών.

Δες λίγο αυτά μήπως και σε βοηθήσουν

Link to comment
Share on other sites

η Αποφ-Δ9Β,Δ/Φ166/18508/5552/207/04 (ΦΕΚ-1595/Β/25-10-04) ξερω οτι αντικατασταθηκε απο νεα αποφαση. δεν ειμαι σιγουρος οτι υπαγομαι σε αυτη διοτι δεν χρησιμοποιω αντλια θερμοτητας αλλα ουτε κλιματιζω/θερμαινω/ψυχω χωρο.

Link to comment
Share on other sites

Μπες ΥΠΑΝ ή ΚΑΠΕ, βρες τον αντίστοιχο νόμο και δες στην αρχή του που λέει για ποιες περιπτώσεις ισχύει, μπορεί και να ισχύει και για σένα άσχετα με την εφαρμογή.

Θα μπω στην ΝΟΜΟΣ να ψάξω. Επίσης

http://www.rae.gr/SUB2/2_4.htm

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γειά σας είμαι φοιτητής στο Τει Ηρακλείου και έχω πάρει πτυχιακή με θέμα

"Θέρμανση-Δροσισμός και Ζεστό νερό χρήσης σε κατοικία με τη χρήση Αβαθούς Γεωθερμικού Συστήματος"

 

Έχω σταματήσει στην μελέτη του γεωενναλλάκτη, διότι δεν ξέρω πως να υπολογίσω τις σωληνώσεις του γεωενναλλάκτη καθως και πως να συνδυάσω τα στοιχεία της γεωλογικής μελέτης.

Έχω δει απο διάφορες ημερίδες και σεμινάρια οτι αυτα τα έχουν έτοιμα απο πίνακες ανάλογα με το είδος του εδάφους παίρνουν μια προσεγγιστική τιμή θερμικής απόδοσης W/m ή W/m^2 αν είναι για οριζόντιο σύστημα.

 

Έχω περάσει όλα τα μαθήματα και έχω κάνει την πρακτική μου και ελπίζω μέχρι Οκτώβρη σε πτυχίο.

 

Δεν ξέρει κανείς????

 

Κάποιο βιβλίο κάτι για να προχωρησω...?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ηδη σύμπτυξα 2-3 θέματα σε 1.

 

Υπάρχει και το θέμα Γεωθερμία που αναφέρεται σε ζητήματα γενικής εφαρμογής της γεωθερμίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Φίλε μου αντιμετόπισα το ίδιο πρόβλημα πριν εφτά μήνες. Δεν βρήκα τίποτα σχετικό σε ελληνική βιβλιογραφία, βρήκα όμως σε εγχειρίδια της ASHRAE, τα μετέφρασα και όλα οκ!

Αν θέλεις σta στέλνω με e-mail.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αντιμετόπισα το ίδιο πρόβλημα πριν εφτά μήνες. Δεν βρήκα τίποτα σχετικό σε ελληνική βιβλιογραφία, βρήκα όμως σε εγχειρίδια της ASHRAE, τα μετέφρασα και όλα οκ!

Αν θέλεις σta στέλνω με e-mail.

 

Θα σου ήμουν υπόχρεος.... Το mail ειναι... [email protected]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.