Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προσβάσιμη έγινε η πλατφόρμα του e-poleodomia στο κοινό


Engineer

Recommended Posts

αν είναι σωστό το σύστημα. Δεν έχω ιδέα. Αποτελεί γεγονός όμως ότι έτσι γίνεται οπότε με αυτό θα δουλέψουμε όσοι μπορούμε, :( παρά το ότι έχω μια ηλικία μεγαλύτερη του παραδείγματος Συναδέλφου ότι με κομπιουτερ θα μάθω εγώ να δουλευω τώρα...!!!!Πιστευω ότι θα τα καταφέρω, δουλειά να υπάρχει.
Θα υπάρχει όμως? Και κατα πόσο θα δουλευει υπέρ μας το σύστημα?
Οπως και με τα διόδια, θεωρώ ότι προβλήματα θα υπάρξουν, πχ νέα γενιά ανέργων... ακόμα δεν λέω ο Πολίτης να μην έχει πρόσβαση στην πληροφορία και να μην γίνεται έρμαιο του κάθε Μηχανικού και εξυγίανση θέλω και τίμιους όρους και το φαινόμενο των γνωριμιών στις Πολεοδομίες να εκλείψει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το σύστημα βρίσκεται προς τη σωστή κατεύθυνση, αν και προς το παρόν δεν μου εμφανίζει πληροφορίες σε περιοχές που μου εμφάνιζε παλαιότερα...

Το e-poleodomia, μέχρι νεωτέρας, θα πρέπει να λειτουργεί βοηθητικά στην έρευνα του μηχανικού και την φυσική του παρουσία στις κατά τόπους υπηρεσίες. Η ύπαρξή του μειώνει το ρίσκο να σου ξεφύγει κάτι. Σε αυτό πρόσφατα βρήκα τροποποίηση ρυμοτομικού η οποία επηρέαζε την αρτιότητα ομόρου σε τοπογραφικό αδείας.. Τροποποίηση η οποία για κάποιο λόγο κατά την επίσκεψη συνεργάτη μου στην πολεοδομία δεν του έγινε γνωστή... Με έχει ήδη σώσει δηλαδή από πατάτα...

Μελλοντικά, η επόμενη βελτίωση θα αφορά τη λειτουργία του προτεινόμενου από το ΤΕΕ OneClickLIS... Μακάρι, μπας και πάψουμε να χάνουμε τον ύπνο μας για αυτονόητα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Φοβαμαι οτι θα παρει πολλα ....πολλα.... χρονια για να περαστουν ολα τα δεδομενα σωστα και να μπορουμε να βασιζομαστε αποκλειστικα σε αυτο. 

Σιγουρα, εστω και ετσι,  με ελλειψεις και καποια λαθη,  ειναι ενα βοθητικο εργαλειο.  

 

 

 

Edited by feim
Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2018 at 3:14 ΜΜ, Anton_civeng said:

Πράγματι, είναι μεν πολλά ακόμα αυτά που πρέπει να γίνουν για να μπορεί από την ιστοσελίδα να δίνεται η ΠΛΗΡΗΣ και ΕΓΚΥΡΗ μονοσήμαντη γνώση.   Όμως αυτό το " ... ικανότητα ερμηνείας των μηχανικών (ιδιωτών, ιδιωτικών και δημοσίων υπαλλήλων)" είναι που επί δεκαετίες έχει λειτουργήσει ως αποκρυφιστική γνώση, απροσπέλαστη πληροφόρηση, αμφίσημη πραγματικότητα και έχει εξαρτήσει την  επαγγελματική αξιοπρέπεια, την ηθική,  ακόμη και την την αστική και ποινική  ευθύνη των μηχανικών από αίολες και προφορικές, ή και ανέγκυρες γραπτές ερμηνείες του κάθε Βούδα,  ψετο-Ιησού κι Ιούδα......

Και ρωτάω τουλάχιστον τους παλιούς συναδέλφους, με πόση σιγουριά και με πόση ακλόνητη βεβαιότητα ξεκινούσαν μία αρχιτεκτονική μελέτη οικοδομής με όρους δόμησης που είχαν δοθεί στο πόδι προφορικά από τον πάγκο του τμήματος Τοπογραφικού - Όρων Δόμησης μιάς Πολεοδομίας όπου συνωστίζονταν  τότε όπως στα παζάρια της ανατολής.....;;;;;  

Είναι καιρός πιά να κρίνεται ο Μηχανικός από την απρόσκοπτη αξιοποίηση πλήρων και γκαραντί  δεδομένων που θα κάνει στη δουλειά του και όχι από τις "άκρες" του, τις "προσβάσεις" του,  ακόμη και από τις φωτογραφικές παρεμβάσεις του σε θολά νερά όπου ψαρεύουν αυτοί που είναι  "νταξξ΄" ...

Η ιστοσελίδα αυτή με σταθερή στόχευση κι επιμονή μπορεί και πρέπει να γίνει το "απόλυτο εργαλείο" που λέει και ο Kan62 .

Υ.Γ

Όροι δόμησης, χρήσεις γης, παραλίες, ρέμματα, δασικά, ΓΠΣ, ΣΧΟΑΠ, ρυθμιστικά, διατηρητέα, κ.λ.π ...

μ΄ένα πλήκτρο , μ΄ένα λάπτοπ .....  ;)

:)

Συναδελφε θα διαφωνησω μαζι σου.

 Ο Μηχανικος ειναι υποχρεωμενος για την καθε υποθεση τοπογραφικο ή αδεια  να   ψαξει και  να διαβασει απο μονος του ωστε να μαθει τους συντελεστες δομησης και οχι να τα περιμενει ολα ετοιμα στο χερι απο εναν υπαλληλο της πολεοδομιας που μπορει να εχει χιλιες δυο υποθεσεις στο μυαλο του. Και επειδη βαριεται να ψαξει αυτος να τα φορτωνει μετα στην πολεοδομια.

Ειδικα σημερα που έχουμε τετοια πληροφορηση δωρεαν μεσω ιντερνετ, μεσω υπουργειων, εθνικο τυπογραφειο.  Μια αναζητηση σε Νομοτελια, Δομικη η οτιδηποτε αλλο έχει ενας μηχανικος  και  βρισκει τα παντα.

Οι ακρες και προσβασεις ηταν πριν 20 χρονια και ανω. Αλιμονο εαν βασιζομαστε σε ακρες και προσβασεις για μελετες. 

 

Επισης δεν ειναι δυνατον να ξεκιναει Αρχιτεκτονικη μελετη καποιος και  να περιμενει απο τον υπαλληλο να του πει για τους διαφορους συντελεστες, επειδη ο ιδιος δεν εχει διαβασει τον ΝΟΚ ή τον κτιριοδομικο. Και το εχω ακουσει  απο συναδελφους, αρκετες φορές. "Μα μου  το ειπε ο ταδε  υπαλληλος!!" Και ο ταδε  υπαλληλος τον Νομο διαβασε και εβγαλε το συμπερασμα του. Που μπορει να ηταν  και λαθος, καθολου απιθανο με τον καταιγισμο των νομοθεσιων.

 

Προσωπικα  δεν βασιζομαι στα προφορικα.   Μια ιδεα παιρνω για να ξερω που θα ψαξω. 

 

Σχετικα με την e-poleodmia2 για να γινει απολυτο εργαλειο ,  με εγκυρη γνωση  θα παρει πολλα χρονια για τον απλο, απλουστατο λογο δεν ειναι ολα μηχανογραφημενα.

Εδω το ΕΥΓΕΠ και έχει καθυστερησει τοσα χρονια. 

 

 

Edited by feim
Link to comment
Share on other sites

Άργησα να σου απαντήσω μήπως και εν τω μεταξύ συνερχόσουν και διόρθωνες από μόνος σου τις  παρασυμβουλευτικές .....αράδες που έγραψες.

Αν ήταν να τα περιμέναμε όλα έτοιμα στο χέρι από τον υπάλληλο της Πολεοδομίας, επειδή τάχα βαριόμαστε (!!!) όπως αφελώς ισχυρίζεσαι, δεν θα θεωρούσαμε λύτρωση και "απόλυτο εργαλείο" την ηλεκτρονική πλατφόρμα όπως και την ηλεκτρονική έκδοση αδειών  που θα μας απεξαρτήσει από τον συχνωτισμό αυτόν..... 

Η κάτι - κάποιους προσπαθείς νομίζεις να καλύψεις λοιπόν,  ή πολλά δεν γνωρίζεις με αυτά που λες ...   !

Προσωπικά δεν ωφελήθηκα σε υπηρεσίες και γνώσεις ή κολλητιλίκια  από υπαλλήλους αφού :

·         μέχρι και fax έχω στείλει σε υπάλληλο με την νομοθεσία περί των θέσεων στάθμευσης για την έκδοση αδείας α/χ και προσθήκης που μου καθυστερούσε ψαχνόμενος.  

·         αλλού χρειάστηκα δύο βδομάδες για να ξεκολλήσω από το μυαλό υπαλλήλου με ένσταση μου στον Διευθυντή ότι σε άδεια αποπεράτωσης αυθαιρέτου ΔΕΝ κατατίθεται στατική μελέτη του υφισταμένου αυθαιρέτου

·         Αλλού πάλι μου καθυστέρησε αντίστοιχα την άδεια η αντίληψη  του υπαλλήλου ότι τάχα δεν επιτρέπεται λεβ/σιο σε ανεξάρτητο κτίσμα με νόμιμη θέση στον ακάλυπτο.

·         κ.λ.π άλλα όπως με λάθος στοιχεία για ρυμοτομούμενο που ευνόητα δεν θα ήθελα να αναφέρω ......

Οι άκρες και οι προσβάσεις κάποιων που ανέφερα δεν αφορούσαν (όπως στραβά κατάλαβες) στην άντληση γνώσεων από κάποιον υπάλληλο (όποτε και άααν τον έβρισκε κανείς....!)  , αλλά στην "εξυπηρέτηση"...  και την ταχύτητα δεκπεραίωσης....., μέχρι και την βραδινή επίσκεψη για ουισκάκι για την παραλαβή φακέλλου προς πρωτοκόλληση (!!!) ....

Λοιπόν και για να τελειώνουμε πριν βγουν κι άλλα, η πλατφόρμα αυτή  έρχεται για να δώσει με έγκυρο τρόπο πλήθος στοιχείων που χρειάζεται ο Μηχανικός και μαζί με την ηλεκτρονική έκδοση αδειών να εξυγιάνει την διαδικασία που έχει ταλαιπωρήσει επί δεκαετίες τους Μηχανικούς ,  αρκεί να μην βρίσκει στον δρόμο της κάποιους που ακόμη μπορούν να πουν:

 " μισοαιωνίτης εγώ και θα κάτσω να μάθω κομπιούτερ ?"  !!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι υπάρχει  καλύτερος τροπος να απαντησεις ή να διαφωνησεις .....με επιχειρηματα ως μηχανικος και     οχι με απαξιωτικους   χαρακτηρισμους. 

Δεν  σε προσβαλα και δεν ανεφερθηκα σε εσενα προσωπικα,  απλα διαφωνησα με την "γενικοτερη  αντιληψη  των ελευθερων επαγγελματιων εναντιων των δημοσιων υπαλληλων"  που πολλες φορες  καλυπτουν την αγνοια τους ή τη δικη τους καθυστερηση μεταφεροντας την ευθυνη σε   αλλους συναδελφους και ο ευκολος  παντα στοχος ειναι ο υπαλληλος της  πολεοδομιας.   Ακρως αντιεπαγγελματικη συμπεριφορα που συνηθιζεται στον κλαδο μας,  δυστυχως. 

Απο την μακροχρονια εμπειρια μου,  μηχανικοι που κατηγορουν  και μιλουν  απαξιωτικα για τους υπαλληλους συνηθως εχουν  αγνοια  της πολυπλοκοτητας της πολεδομικης νομοθεσιας και τον καταιγισμο των βιαστικων  νομοθετηματων που ακολουθουνται απο απειρες τροπολογιες και για καθε υποθεση πρεπει να κανεις διατριβη.  Στην  πλειοψηφια, κατά τη γνωμη μου,  ειναι ιδιοι  προχειροι στις δουλειες τους και απλα  κρινουν  εξ ιδιων τα αλλοτρια. 

Επισης γνωριζω μηχανικους που περιγελουσαν δημοσιους υπαλληλους -συναδελφους τους, τους αποκαλλουσαν κολλημενους, καλη ωρα οπως εσυ,   και  οταν βρεθηκαν στην αλλη πλευρα εγιναν βασιλικοτεροι του βασιλεως. 

Και ολοι θα εχουμε  ακουσει για περιπτωσεις προχειρων  μηχανικων που ειναι ακρως σχολαστικοι  σαν ελεγκτες. 

Η δουλεια μας ειναι  σοβαρη με τεραστιες ευθυνες ειτε ειμαστε ιδιωτες η ειτε δημοσιοι υπαλληλοι. Τα χαρακτηριστικα ενος μηχανικου, προχειρου και κολλημενου δεν αλλαζουν σε οποια θεση και να βρισκεται. 

Οσο για τα παραδειγματα που ανεφερες, δεν λυνονται με FAX η με λογια στον  αερα. 

Στο διαγραμμα δομησης,   παντα αναφερουμε την εγκυκλιο, το αρθρο του νομου που χρησιμοποιουμε, οπως οριζουν οι  προδιαγραφες για τα Διαγραμματα Δομησης και το  υποδειγμα του ΥΠΕΚΑ.    Οχι πεταμε κατι και αντε να ψαξει αυτος ο ερμος υπαλληλος, που εχει χιλιες αλλες δυο υποθεσεις. 

Σχετικα με το θεμα μας e-poleodmia2 ειναι ενα πολυ χρησιμο εργαλειο, καθαρα ενδεικτικο στην παρουσα φαση  και θεωρω οτι δεν  μπορουμε να βασιστουμε αποκλειστικα.  Δεν ειναι νομος. 

Απο οτι εχω δει πολυ βιαστικα, σε μια περιοχη δεν εχουν περασει ουτε  το ΓΠΣ.  Επισης μπορει να αναφερουν ενα διαταγμα για τους  ορους δομησης αλλα να μην καθοριζονται αποκλειστικα απο αυτο.  Να επικαλυπτεται σε καποια σημεια απο αλλο διαταγμα . Γιαυτο θελει ψαξιμο σε οτιδηποτε κανουμε και προσοχη. 

 

 

 

Edited by feim
Link to comment
Share on other sites

Η γενικότητα των απαξιωτικών σου λόγων και στις δύο αναρτήσεις σου  περί επαγγελματιών μηχανικών που τάχα βαριούνται, δεν ξέρουν  και τα περιμένουν όλα από τον υπάλληλο της πολεοδομίας (!!!) προσβάλουν συκοφαντικά όλους τους επαγγελματίες μηχανικούς, όχι μόνον εμένα, ασχέτως αν αυτό δεν το κατάλαβες ή λόγω εμμονικών σου ιδεοληψιών δεν θέλεις να καταλάβεις .....  Απεναντίας εγώ ΔΕΝ αναφέρθηκα στο σύνολο των υπαλλήλων και εδώ είναι η παγίδα που έπεσες, αλλά σε συγκεκριμένα περιστατικά από τα πολλά που είχα να εκθέσω.  Σαφώς και υπάρχουν καλοί δημ. υπάλληλοι και ευτυχώς, για να αποτελούν τις (λίγες ή πολλές ή περισσότερες ) εξαιρέσεις ανάμεσα σε αυτούς που έχουν αποτελέσει τροχοπέδη του συστήματος. Και μόνο όμως που αναφέρεσαι στο ότι απασχολούμε τάχα αδίκως τους υπαλλήλους "ενώ αυτοί έχουν χίλια δυό άλλα στο μυαλό τους", φαίνεται η υποσυνείδητη σου αντίληψη ότι η υποχρεωτική ενασχόληση τους για την συνεργασία-παροχή στοιχείων αποτελεί έργο-πάρεργο. Σ΄αυτό όμως δεν έχεις άδικο, το έχουμε διαπιστώσει για κάποιους....  Κατασκευάζεις δε, μόνος σου  "απαλλακτικά" επιχειρήματα για  αόριστα fax (όμως όλες τις σχετικές διατάξεις του Π.Δ 111/04 περιείχε) και δεν ξέρω αν έχεις και ένσταση για το βραδυνό ουισκάκι μήπως ήταν Βelvedere Vodka ....

Τέλος πάντων συμφωνούμε στο που είπες :

"Η δουλειά μας είναι  σοβαρή με τεράστιες ευθύνες είτε είμαστε ιδιώτες είτε δημόσιοι υπάλληλοι. Τα χαρακτηριστικά ενός μηχανικού, προχείρου και κολλημένου δεν αλλάζουν σε όποια θέση και να βρίσκεται" .

και θα σου δώσω  μία προσωπική συμβουλή :

Μην αναλαμβάνεις το βάρος της κάλυψης πανθομολογουμένως παθογόνων καταστάσεων και αυτών που τις έχουν καλλιεργήσει, πετώντας λάσπη στον ανεμιστήρα σου  ......

(αφού κάθεσαι από μπροστά του...)

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

 

Οτι αναλαμβανω την καλυψη   παθογονων καταστασεων  με μια αναρτηση .......ειναι αστειο. 

Σχετικα με τις "εμμονικες ιδεοληψιες'', την "υποσεινηδητη"  αντιληψη ....τι να πω....βρηκες και τα βαθυτερα ψυχολογικα αιτια!!!! Εσυ χανεσαι σαν μηχανικος. 

 

 

5 ώρες πριν, Anton_civeng said:

 

 

5 ώρες πριν, Anton_civeng said:

ε

 

 

 

 

 

 

 

Edited by feim
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.