Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εργασιακές επιλογές για νέο μηχανολόγο ΤΕΙ


stkostas

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Είμαι μηχανολόγος μηχανικός από ΤΕΙ και θέλω σιγά σιγά να κάνω την αρχή με κάτι δικό μου, να δουλεύω παράλληλα αλλά να ξεκινήσω να κάνω καμία μελέτη.Κυρίως θέλω να ασχοληθώ με μελέτες αερίου, ενεργειακά πιστοποιητικά ,πυρασφάλεια κτλ. Οι ερωτήσεις που θέλω να κάνω είναι :

-αν μπορεί να με καθοδηγήσει κάποιος (με σεμινάρια,βιβλία )

-τι χρειάζεται από χαρτιά, αδείες , πιστοποιητικά (ας πούμε για μελέτες αεριόυ τι χρειάζεται από αδείες, πρόγραμμα )

-αν τα προγράμματα πρέπει να τα αγοράσω όλα.

Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν χρήσιμη να ξεκινήσω.

Υ.Γ : ξέρω πολύ καλό AutoCAD 2D & 3D

Ευχαριστώ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, stkostas said:

Υ.Γ : ξέρω πολύ καλό AutoCAD 2D & 3D

Καλησπερα, και welcome to the club..

Ελπίζω να εννοείς ότι έχεις ασχοληθεί από μόνος σου αρκετά και όχι 2 3 project στην σχολή (εάν έτυχε..)

Link to comment
Share on other sites

Μόνος μου φυσικά, και πάρα πολύ ατελείωτες ώρες , στην σχολή ούτε καν κάναμε Αutocad.

Edited by hkamp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Καλή αρχή stkostas.

Για αρχή θα πρέπει να βγάλεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος στην Περιφερειά σου, αφού πρώτα κάνεις εγγραφή στην ΕΕΤΕΜ, για να μπορείς να σφραγίζεις.

Από προγράμματα, της 4Μ τα περιέχει όλα.

Αφού θέλεις να ασχοληθείς με μελέτες Πυρασφάλειας και Φ.Αερίου, να διαβάσεις τα αντίστοιχα ΦΕΚ- για την Πυροσπροστασία Κτιρίων το ΦΕΚ 71/88, για το Φ.Αέριο το ΦΕΚ 976/2012 περί εσωτερικών εγκ/σεων.

Για Μηχανολογικές εγκαταστάσεις κτιρίων ότι λέει ο ΚΕΝΑΚ.

Αυτά για αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ..!!με το που πήρα πτυχίο είχα βγάλει κάποιες άδειες στην περιφέρεια μου..!! Λογικά αυτές είναι..!! Όσο για τα προγράμματα βλέπω έχει διαφορά τις 4Μ μπορείς να μου πεις πια και αν ξέρεις κοστολογίου η αν κάθε χρόνο πρέπει να πληρώνω ξανά συνδρομή? 

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που χρησιμποιείται είναι το 4Μ-ΚΕΝΑΚ (για ενεργειακές μελέτες και επιθεωρήσεις) και το 4Μ-ADAPT/FINE (για φ.αέριο, πυρασφάλεια, υδραυλικά, αποχέτευση).

Εξαρτάται με τι θες να ασχοληθείς...

Για το κόστος κλπ. δεν γνωρίζω...μπορείς και τηλεφωνικά να μάθεις λεπτομέρειες από την 4Μ, εκτός αν κάποιος συνάδελφος σε ενημερώσει.

Συμβουλέψου και το παρακάτω link:

https://www.4m.gr/index.php?lang=el

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.