Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ξεκινημα Μηχανολογου Μηχανικου ΤΕ


nikos_xan

Recommended Posts

Καλησπερα ειμαι αποφοιτος Μηχανολογος Μηχανικος ΤΕ εδω και περιπου δυομιση ετη.Θελω να ρωτησω καποια πραγματα αν και εχω ψαξει για αρκετες πληροφοριες εδω αλλα και γενικα στο ιντερνετ εχω μπερδευτει.Καταρχην να πω οτι δεν εχω εργασιακη εμπειρια προφανως και ο,τι γνωσεις εχω ειναι καθαρα θεωρητικες.Εκανα μια ασχετη δουλεια με το αντικειμενο αλλα ηρθε η ωρα να δω τι μπορω να κανω σαν Μηχανολογος πλεον.Οποτε θελω να ρωτησω...

Τι κανω απο εδω και περα πρεπει να γραφτω στο ΕΕΤΕΜ,επισης μπορει ενας μηχανικος ΤΕ πλεον να γραφτει στο ΤΕΕ αν καταλαβα καλα?(υποψιν εχω βγαλει αδειες στην διεύθυνση βιομηχανίας).

Αξιζει να παρακολουθησω καποια σεμαναρια τα λαμβανουν εστω και λιγο υποψιν τους ή ειναι χασιμο χρονου και χρηματων?Επειτε σκεφτομουν  να παρω της πιστοποιηση της Autodesk για Autocad και μετεπειτα για Solidworks.Θα ηθελα μια γνωμη σε αυτο αν αξιζει.

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω αποφασισει τι ακριβως θα ηθελα να κανω σαν Μηχανολογος ειτε γιατι ειμαι μπερδεμενος ειτε γιατι δεν υπαρχουν δουλειες οποτε δεν εχω την πολυτελεια να λεω οτι θα ασχοληθω μονο με αυτο και δεν θα στελνω το βιαγραφικο μου για οτιδηποτε.Λογικα η συμβουλη σας θα ηταν να κατασταλαξω καπου και να ξεκινησω διαβασμα πανω σε αυτο.

Συγγνωμη για το μακροσκελες κειμενο εχω ρωτησει τοσο κοσμο μπας και βγαλω ακρη αλλα δεν γινεται και εχω απογοητευτει οχι τοσο γιατι δεν βρισκεται δουλεια οσο γιατι δεν με καλουν ουτε καν για συνεντευξη ωστε να πω οτι κατι γινεται κατι βλεπουν και οτι απλα δεν προσλαβανομαι λογω εργασιακης εμπειριας.Φυσικα ο λογος που δεν με καλουν ειναι αυτος αλλα καπως πρεπει να ξεκινησουμε. 

Σας ευχαριστω για οποιον ασχοληθει εκ των προτερων

Edited by nikos_xan
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, nikos_xan said:

Λογικα η συμβουλη σας θα ηταν να κατασταλαξω καπου και να ξεκινησω διαβασμα πανω σε αυτο.

Ακριβώς. Αν εσύ δεν έχεις πρώτα αποφασίσει τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, τι συμβουλή να σου δώσει κάποιος;

Οι επιλογές είναι οι κλασσικές για οποιοδήποτε επάγγελμα:

α1) Κάνεις δικό σου γραφείο (η χειρότερη κατά την άποψή μου)

α2) Ρωτάς τους παλιούς συμφοιτητές σου τι κάνουν και που βρίσκονται. Ενδιαφέρετε κάποιος για συνεργασία (Το να χέρι νίβει τ' άλλο) ; 

β) Κάνεις υπομονή και στέλνεις βιογραφικά προκειμένου να βρεις κάτι να ξεκινήσεις και να πάρεις εμπειρία (έστω και με 3.60, η καλύτερη). Υπάρχουν στρατιές μηχανικών που ψάχνουν όπως και εσύ,  οπότε θέλει υπομονή και τύχη. Δεν έμεινε νομός χωρίς ΑΕΙ μηχανικών.... 

γ) Συνεχίζεις τις σπουδές σου

δ) Κάνεις ιδιαίτερα μαθήματα σε άλλους

ε) Κάνεις κάτι άλλο μέχρι βρεις κάτι άλλο.. 

ζ) Εξωτερικό

*Δεν αξίζει να μπεις σε έξοδα για σεμινάρια ή προγράμματα. Αυτά μετράνε στο εξωτερικό δυστυχώς, όχι στην Ελλάδα. Διάβασε-μάθε μόνος σου.

**Δεν γράφεσαι στο ΤΕΕ αλλά στην ΕΕΤΕΜ.  

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Earl said:

Ακριβώς. Αν εσύ δεν έχεις πρώτα αποφασίσει τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, τι συμβουλή να σου δώσει κάποιος;

Οι επιλογές είναι οι κλασσικές για οποιοδήποτε επάγγελμα:

α1) Κάνεις δικό σου γραφείο (η χειρότερη κατά την άποψή μου)

α2) Ρωτάς τους παλιούς συμφοιτητές σου τι κάνουν και που βρίσκονται. Ενδιαφέρετε κάποιος για συνεργασία (Το να χέρι νίβει τ' άλλο) ; 

β) Κάνεις υπομονή και στέλνεις βιογραφικά προκειμένου να βρεις κάτι να ξεκινήσεις και να πάρεις εμπειρία (έστω και με 3.60, η καλύτερη). Υπάρχουν στρατιές μηχανικών που ψάχνουν όπως και εσύ,  οπότε θέλει υπομονή και τύχη. Δεν έμεινε νομός χωρίς ΑΕΙ μηχανικών.... 

γ) Συνεχίζεις τις σπουδές σου

δ) Κάνεις ιδιαίτερα μαθήματα σε άλλους

ε) Κάνεις κάτι άλλο μέχρι βρεις κάτι άλλο.. 

ζ) Εξωτερικό

*Δεν αξίζει να μπεις σε έξοδα για σεμινάρια ή προγράμματα. Αυτά μετράνε στο εξωτερικό δυστυχώς, όχι στην Ελλάδα. Διάβασε-μάθε μόνος σου.

**Δεν γράφεσαι στο ΤΕΕ αλλά στην ΕΕΤΕΜ.  

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες να σαι καλα

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, koulosb said:

Μη γραφτεις στην ΕΕΤΕΜ....τζαμπα τα λεφτα....

Αν δεν γραφτείς δεν θα έχεις αριθμό μητρώου και συνεπώς σφραγίδα. Άρα, δεν θα μπορείς να εργασθείς ως ελεύθερος επαγγελματίας (να σφραγίσεις κάποιο έγγραφο ή μελέτη, να κόψεις απόδειξη, κτλ).

Επίσης, αν κάποια στιγμή στο μέλλον χρειαστεί να αποδείξεις για κάποιο λόγο (πχ εγγραφή σε επιμελητήριο του εξωτερικού) πως στην Ελλάδα είσαι εγγεγραμμένος μηχανικός με εμπειρία, δεν θα μπορείς να το κάνεις αφού δεν θα έχεις πιστοποιητικό εγγραφής μέλους (το ζητάς και στο δίνουν για συγκεκριμένο λόγο). Συνάδελφός μου στο εξωτερικό τώρα τραβάει τα μαλλιά του γιατί εμπειρία χωρίς να είσαι μέλος κάποιου συλλόγου δεν υφίσταται αφού ως μη μέλος δεν φέρεις τεχνική ευθύνη...

Καλώς ή κακώς αυτό είναι. Τζάμπα τα λεφτά, αλλά δεν έχεις άλλη επιλογή.

Και ως μηχανικός να γνωρίζεις πως πολλά λεφτά (και ώρες) θα φύγουν δυστυχώς τζάμπα στην καριέρα σου. 

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες ελευθερος επαγγελματιας εννοεις να ανοιξω δικο μου γραφειο?Γιατι αν εννοεις αυτο δεν προκειται ποτε να γινει.Παρολο αυτα εχουν ενδιαφερον τα αλλα που λες οποτε μαλλον πρεπει να γραφτω

Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2018 at 11:33 ΜΜ, Earl said:

Αν δεν γραφτείς δεν θα έχεις αριθμό μητρώου και συνεπώς σφραγίδα. Άρα, δεν θα μπορείς να εργασθείς ως ελεύθερος επαγγελματίας (να σφραγίσεις κάποιο έγγραφο ή μελέτη, να κόψεις απόδειξη, κτλ).

Επίσης, αν κάποια στιγμή στο μέλλον χρειαστεί να αποδείξεις για κάποιο λόγο (πχ εγγραφή σε επιμελητήριο του εξωτερικού) πως στην Ελλάδα είσαι εγγεγραμμένος μηχανικός με εμπειρία, δεν θα μπορείς να το κάνεις αφού δεν θα έχεις πιστοποιητικό εγγραφής μέλους (το ζητάς και στο δίνουν για συγκεκριμένο λόγο). Συνάδελφός μου στο εξωτερικό τώρα τραβάει τα μαλλιά του γιατί εμπειρία χωρίς να είσαι μέλος κάποιου συλλόγου δεν υφίσταται αφού ως μη μέλος δεν φέρεις τεχνική ευθύνη...

Καλώς ή κακώς αυτό είναι. Τζάμπα τα λεφτά, αλλά δεν έχεις άλλη επιλογή.

Και ως μηχανικός να γνωρίζεις πως πολλά λεφτά (και ώρες) θα φύγουν δυστυχώς τζάμπα στην καριέρα σου. 

Η ΕΕΤΕΜ δεν ειναι επιμελητηριο οπως το ΤΕΕ..... μπορεις να λειτουργεις χωρις να εισαι γραμμενος σε αυτην... ενας συλλογος ειναι που ο μονος ρολος του ηταν να μεριμνει ωστε να εχουν οι πτυχιουχοι δικαιωματα στην αγορα και δεν το καταφερε ποτε.Ονειρευεται να γινει επιμελητηριο αλλα δε νομιζω να τα καταφερει...!!!

 

  • Like 1
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ότι και να κάνεις, όπου κι αν τελικά απασχοληθείς, το autocad τουλάχιστον θα σου φανεί χρήσιμο πιστεύω.

Μηχανικός που να μην μπορεί να αποδώσει την σκέψη του με ένα ευπρεπές σχέδιο ή μοντέλο, δεν νοείται. Στη βιομηχανία, στα κτιριακά, εξοπλισμούς, ενεργειακά, ναυτιλία, παντού θα σου χρειαστεί ένα σχέδιο για μια εγκατάσταση, ενα ανταλλακτικό, μια σήμανση ακόμη και κάποιο χωροταξικό σχέδιο. Αλλωστε είναι και ενδιαφέρον. Καθόλου βαρετό. Αν έχεις όρεξη μάθε το και δεν θα βγείς χαμένος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.