Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατατμηση εκτος οικισμου


Recommended Posts

οι "υφαλοι της αρχαιολογιας" δεν φαινονται...

[μπορει ομως να ειναι σε ζωνη Α...και "καποιος" πρεπει να το πει αυτο...]

Αλλα τα περι δασικου ή μη,  ειναι προβλημα  "εμφανες"...

ασε που δεν αγοραζει  πλεον  κανενας χωρις ΠΧ

εδιτ

πανω στο διαλειμα μου,  ειχε ηδη απαντησει ο παυλος...με τις καλησπερες μου

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

21 λεπτά πριν, dimitris GM said:

κατα την γνωμη μου, να μην βγαλεις  ουτε βεβαιωση  "δυνατότητας" κατατμησης ή "υπο όρους κατατμησης", ούτε να θεωρησεις σαν "συνενωμενα υπό όρους" τα τρια γηπεδα.

διοτι δεν ξέρεις  εαν  αυτα τα 2500 τμ.  ειναι δασος δημοσιου ή ιδιωτικο έν όλω ή  εν μέρει, ή και σε πόση έκταση  και σε ποιό σημειο...

Να προχωρησεις σε ΠΧ...δες εδω διάφορες ΠΧ

χρειαζονται απο 2  εως και περισσοτερους μηνες, αναλογα με την περιοχη.

Επομενως καλυτερα θα ηταν να γινει πρωτα αυτη η ΠΧ για να μην υπάρχουν προβληματα.

Εξ αλλου, αλλη αξια εχει ενα αρτιο και οικοδομησιμο και άλλη ενα "πιθανον αρτιο..." 

  Πραξεις Χαρακτηρισμου Εκτάσεων:

Κατα τα λοιπα εχεις γηπεδα με προσωπο σε δρομο προ 23.

Νομιμη ειναι η κατατμηση σε δυο με εμβαδον ανω των 4 στρ. το καθε ενα.

Εν τελει,

 αυτη η "δασικη εκταση" στα 2500 τμ. μπορει να ειναι ιδιωτικη, αρα δεν αφαιρει αρτιοτητα, αλλα μονον οικοδομησιμοτητα. Μπορει ομως να ειναι δασος δημοσιου. Οπότε χρειαζεσαι αποσταση 15 μ. ή 10μ.  για να χτισεις.

υγ

στο μεταξυ κατεβασε ο τετρις την "καίρια"παραγραφο,

 

 απο κει και περα, στα πλαισια οτι, στο συμβολαιο θα παρασταθει δικηγορος,

ειναι προφανες  οτι   δυσκολα θα δεχτει να γινει αυτη η δικαιοπραξια,  χωρις πραξη χαρακτηρισμου,

που δεν θα ξεκαθαριζει την αρτιοτητα και οικοδομησιμοτητα.

 

 

Είμαι στα Ιόνια, οπότε ευτυχώς μόνο ιδιωτικές δασικές εκτάσεις υπάρχουν, όχι δημόσιες...

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, dimitris GM said:

κατα την γνωμη μου, να μην βγαλεις  ουτε βεβαιωση  "δυνατότητας" κατατμησης ή "υπο όρους κατατμησης", ούτε να θεωρησεις σαν "συνενωμενα υπό όρους" τα τρια γηπεδα.

διοτι δεν ξέρεις  εαν  αυτα τα 2500 τμ.  ειναι δασος δημοσιου ή ιδιωτικο έν όλω ή  εν μέρει, ή και σε πόση έκταση  και σε ποιό σημειο...

Να προχωρησεις σε ΠΧ...δες εδω διάφορες ΠΧ

χρειαζονται απο 2  εως και περισσοτερους μηνες, αναλογα με την περιοχη.

Επομενως καλυτερα θα ηταν να γινει πρωτα αυτη η ΠΧ για να μην υπάρχουν προβληματα.

Εξ αλλου, αλλη αξια εχει ενα αρτιο και οικοδομησιμο και άλλη ενα "πιθανον αρτιο..." 

  Πραξεις Χαρακτηρισμου Εκτάσεων:

Κατα τα λοιπα εχεις γηπεδα με προσωπο σε δρομο προ 23.

Νομιμη ειναι η κατατμηση σε δυο με εμβαδον ανω των 4 στρ. το καθε ενα.

Εν τελει,

 αυτη η "δασικη εκταση" στα 2500 τμ. μπορει να ειναι ιδιωτικη, αρα δεν αφαιρει αρτιοτητα, αλλα μονον οικοδομησιμοτητα. Μπορει ομως να ειναι δασος δημοσιου. Οπότε χρειαζεσαι αποσταση 15 μ. ή 10μ.  για να χτισεις.

υγ

στο μεταξυ κατεβασε ο τετρις την "καίρια"παραγραφο,

 

 απο κει και περα, στα πλαισια οτι, στο συμβολαιο θα παρασταθει δικηγορος,

ειναι προφανες  οτι   δυσκολα θα δεχτει να γινει αυτη η δικαιοπραξια,  χωρις πραξη χαρακτηρισμου,

που δεν θα ξεκαθαριζει την αρτιοτητα και οικοδομησιμοτητα.

 

 

Το κατατμηθέν που ενδιαφέρεται να αγοράσει ο εντολέας μου περιλαμβάνεται όλο στην έκταση για την οποία έχει εκδοθεί ΠΧ.

Το θέμα μου είναι εάν λόγω του ότι το έτερο κατατμηθέν, το οποίο ο πωλητής θα κρατήσει για τον εαυτό του, και για το οποίο η ΠΧ το καταλαμ΄βάνει μόνο έν μέρει, και το οποίο σύμφωνα με τη δήλωση του μηχανικού είναι άρτιο και θα καταστεί οικοδομήσιμο εάν εκδοθεί ΠΧ και βγει καθαρό, προκαλείται ακυρότητα της δημιουργηθείσας κατάτμησης και για το ακίνητο που ενδιαφέρομαι το οποίο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο. 

Link to comment
Share on other sites

εφοσον δεν υπαρχει καμμια απαγορευση

μπορεις να θεωρησεις τα τρια συνενωμενα σε "ενα".

Απο αυτο,   θα μεταβιβασθει τμημα αρτιο και οικοδομησιμο, που καλυπτεται απο την ΠΧ.

Για αυτο θα δοσει βεβαιωση αρτιοτητας και νομιμοτητας

Το εναπομενον, παραμενει στην ιδιοκτησια του,  δεν δινει βεβαιωση νομιμοτητας και δεν ενδιαφερει -για την συνταξη του συμβολαιου- ουτε η αρτιοτητα ούτε το "δασικο"...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

δεν θα γραψει τπτ  για το εναπομενον

Η συμφωνια δεν εξαρταται απο την "ιδιοτητα" που εχει ή  θα εχει στο μελλον το εναπομενον.

Στο δικο σας τμημα θα αφορα το αρτιο και οικοδομησιμο και η βεβαιωση νομιμοτητας.

 Το άλλο δεν μας αφορα. Ειστε εκτος σχεδιου.

Δεν υποχρεουται να αναγραψει τπτ  για το εναπομενον.

[για καποιον λογο,  αντι για επεξεργασια.... μπηκε  σαν ξεχωριστη απαντηση...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

δεν θα γραψει τπτ  για το εναπομενον

Η συμφωνια δεν εξαρταται απο την "ιδιοτητα" που εχει ή  θα εχει στο μελλον το εναπομενον.

Στο δικο σας τμημα θα αφορα το αρτιο και οικοδομησιμο και η βεβαιωση νομιμοτητας.

 Το άλλο δεν μας αφορα. Ειστε εκτος σχεδιου.

Δεν υποχρεουται να αναγραψει τπτ  για το εναπομενον.

[για καποιον λογο,  αντι για επεξεργασια.... μπηκε  σαν ξεχωριστη απαντηση...]

Ευχαριστω πολύ για την εμπεριστατωμενη απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια διόρθωση

Η βεβαίωση νομιμότητας (αδόμητου) εκδίδεται για το όλον (όπως υφίσταται νομικά τη στιγμή της αποτύπωσης και αυτοψίας), το οποίο αποτυπώνεται στο διάγραμμα

Η δήλωση 651/77 αναφέρεται και στο όλον και στα επί μέρους(*)

 

(*) περιπτώσεις εντός ζώνης...

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

να κανω και εγω μια "επιδιορθωση...":)

βεβαιωση νομιμοτητας δινεται μονον για το μεταβιβαζομενο.

Το εναπομενον δεν μεταβιβαζεται. Παραμενει στον ιδιοκτητη οπως πριν.

 καλημερα

εδω, παρ. 22

https://www.michanikos.gr/files/file/426-συμπληρωματικές-διευκρινήσεις-για-βεβαιώσεις-ν4014/

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, όπως έχω καταλάβει αν και με τόσο δαιδαλώδη νομοθεσία υπάρχει μια επιφύλαξη, ακίνητο εκτός σχεδίου άρτιο και οικοδομήσιμο κατά κανόνα (χωρίς κανέναν περιορισμό) και με πρόσωπο σε αναγνωρισμένη οδό προ του 23 μπορεί να κατατμηθεί και να προκύψει ένα άρτιο και οικοδομήσιμο 4 και κάτι στρέμματα και ένα μη άρτιο  και μη οικοδομήσιμο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.