Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατασκευή μονοκατοικίας


Gianpe

Recommended Posts

Εφοσον αναφερεις μονοκατοικία  θα είναι φαντάζομαι για ιδιαν χρηση, οποτε δεν νομιζω όταν αποφασίζεις υλικά ότι θα βάλεις μέτριας ποιοτητας. Οπότε το κόστος που σου δώσανε για 1400 €/τμ είναι λογικη τιμη. Το πιο σημαντικό από όλα και απο την τελικη τιμη που θα σου στοιχίσει το έργο συνολικά είναι να βρεις το σωστό γραφείο που θα αναλάβει την μελέτη/κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

το γραφειο δεν ειναι αναγκη να ειναι παντα τοιδιο ισως αλλος να ειναι ο Αρχιτεκτονας μελετητης και αλλος ο Πολιτικος Μηχανικος Κατασκευαστης

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα για να ξεκινήσω ,παίρνω το τοπογραφικό  και γυρνάω γραφεία πολιτικών μηχανικών για να πάρω προσφορές?Ποια είναι η διαδικασία?Από που ξεκιναώ??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστευω από τεχνικό γραφείο θα έπρεπε να περάσετε πρώτα. Σωστά σκεφτήκατε ότι θέλετε ένα καλό σύγχρονο Τοπογραφικό διάγραμμα, μετά ομως χρειάζεσται την Αρχιτεκτονική μελέτη, εγώ από έναν Αρχιτέκτονα να σας ικανοποιεί και να φτιάξει την μελέτη σας σωστά νομίζω ότι πρέπει να κινηθείτε στη συνέχεια.

Αλήθεια, αν επιτρέπεται, τι περιοχή βρίσκεται το ακίνητο σας?

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, 41ex said:

διάβασε κι αυτό αν δεν το έχεις ήδη κάνει:

 

Σ'ευχαριστώ! Αυτό έψαχνα να βρω...

Φίλε @Gianpe διαβασε ιδιαίτέρως τα σημεία 1-4 (τι να προσέξετε στις μελέτες). Αν και πολιτικός μηχανικός επιμένω ότι η σωστή αρχιτεκτονική μελέτη που είναι και η βάση για κάθε νέο κτίριο, θα πρέπει να γίνει από αρχιτέκτονα. Αν είναι σωστός επαγγελματίας επίσης αυτός θα αναθέσει τοπογραφικά, στατικά και μηχανολογικά στις αντίστοιχες ειδικότητες και δεν θα τα κάνει "πατώντας ένα κουμπί" από μόνος του...(ναι γίνεται κι αυτό, πολλά στατικά προγράμματα πχ έχουν "αυτόματη διαδικασία")

Σκέψου πάρα πολύ, ναι το κόστος κατασκευής, αλλά και το κόστος λειτουργίας και συντήρησης του σπιτιού! πχ στην Βόρεια Ελλάδα σε περιοχές με αρκετό κρύο υπάρχουν άνρθωποι που δίνουν 3-4 χιλιάδες τον χρόνο σε πετρέλαιο θέρμανσης επειδή είτε οι μονώσεις δεν είναι επαρκείς είτε η αρχική εγκατάσταση θέρμανσης είναι ελλιπής. Σκέψου πχ να γλυτώσεις 1-2χ από την αρχική εγκατάσταση και να τα πληρώνεις κάθε χρόνο σαν πρόστιμο!!!

Να δώσεις το budget σου στον αρχιτέκτονα και να ζητήσεις όσο γίνεται ακριβή προυπολογισμό (αφού καταλήξετε στην μελέτη)

Εδώ https://www.project-management-prepcast.com/kunena/pmp-exam-discussion/2909-rough-order-of-magnitude-estimate-costs

στο δευτερο ποστ ο κ. Cornelius δίνει τις κοινώς αποδεκτές αποκλίσεις στις εκτιμήσεις.

πχ όταν έχεις έτοιμη την μελέτη (εγκερκιμένη από την πολεοδομία) μπορείς να κάνεις definite estimate. Όταν λές "θέλω ένα σπίτι περίπου 80-100τμ μπορείς να κάνεις μια εκτίμηση τύπου rough order of magnitude estimate με απόκλιση +/-50%

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Arche said:

Εγώ πιστευω από τεχνικό γραφείο θα έπρεπε να περάσετε πρώτα. Σωστά σκεφτήκατε ότι θέλετε ένα καλό σύγχρονο Τοπογραφικό διάγραμμα, μετά ομως χρειάζεσται την Αρχιτεκτονική μελέτη, εγώ από έναν Αρχιτέκτονα να σας ικανοποιεί και να φτιάξει την μελέτη σας σωστά νομίζω ότι πρέπει να κινηθείτε στη συνέχεια.

Αλήθεια, αν επιτρέπεται, τι περιοχή βρίσκεται το ακίνητο σας?

Στο πάτημα χαλανδρίου

Link to comment
Share on other sites

τη γνωρίζω πολύ καλά την περιοχή, αν περνάει φυσικό αέριο από το δρόμο είναι σημαντική επιλογή για τη μηχανολογική μελέτη. Αν πρόκειται να κτιστεί μονοκατοικία μπορεί  να αποφευχθεί το υπόγειο που θα μειώσει το κόστος, γενικά το Πάτημα δεν έχει μεγάλες υψομετρικές διαφορές οπότε είναι δυνατόν αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.