Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατασκευή μονοκατοικίας


Gianpe

Recommended Posts

στο συγκεκριμένο θα ήθελα να προσθέσω ότι το κόστος που αναφέρθηκε είναι με τον συνήθη τρόπο κατασκευής, αν χρησιμοποιηθούν παραδειγματος χάρη κάποια στοιχεία procut κατι τις θα μπορούσε να μειωθεί. Συμφωνώ ότι μια μέση τιμή καλό ακούγεται το 1400, το κόστος υπογείου όμως δεν θα ήταν 700?
ε? Αγαπητοί Συνάδελφοι?

Edited by Arche
τονοι
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

από την εμπειρία που έχω στις κατασκευές το υπόγειο πολύ χοντρικά κοστίζει 300€/μ2 , σημαντικό ρόλο και αν θα έχουμε τυφλή όψη επίσης που κατεβάζει και αυτό το κόστος. το less is more μειώνει πάλι αρκετα το κόστος περιττών λεπτομερειών

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάμε για μονοκατοικία , τότε μεγάλο μέρος του υπογείου δεν θα είναι αποθήκη και γκαράζ , όπου πράγματι μπορεί το κόστος να μείνει χαμηλά . Θα χρησιμοποιηθεί για σκοπούς προσωρινής παραμονής , οπότε το κόστος θα πλησιάσει στο κόστος της ανωδομής . Ιδιαίτερα από την στιγμή που θα έχει και φυσικό φωτισμό και αερισμό .

Μετά από δεκαετίες εμπειρίας που έχω στην κατασκευή , θα  δώσω κάποιες συμβουλές στον φίλο . Το κόστος ποτέ δεν το πετυχαίνεις από πριν . Είναι καλύτερα να το υπερτιμολογήσεις στον προϋπολογισμό σου , ώστε να ξέρεις ότι μπορείς να τελειώσεις την οικοδομή , ενώ αν τελικά δεν φτάσει τόσο , ακόμα καλύτερα αφού θα σου μείνουν λεφτά .

Αν μπεις στην λογική θα το κάνω για παράδειγμα με 150.000 και φτάσει 180.000 , τότε θα έχεις διπλό κακό . Ούτε σπίτι για να μείνεις θα έχεις , ούτε λεφτά . Ενώ αν υπολογίσεις 180000 και σου κοστίσει 150000 , τότε και σπίτι θα έχεις και λεφτά .

Επί της ουσίας , εδώ δεν είναι σωστό να σου προτείνουμε λύσεις για τον ποιόν θα βρείς να στο φτιάξει .

Το βασικό είναι να ταιριάζουν τα χνώτα σας που λένε και να υπάρχει αμοιβαία εμπιστοσύνη .

Αυτά είναι βασικά πράγματα , αφού έξω υπάρχουν πολλοί άξιοι συνάδελφοι που θα μπορούσαν να ικανοποιήσουν τις επιθυμίες και τα όνειρα σου και να αποκτήσεις ένα σπίτι που θα σε ηρεμεί και θα σε κάνει ευτυχισμένο στην διαβίωση του .

Την περιοχή την ξέρω καλά .

Εχουμε βέβαια 3 Πατήματα . Χαλανδρίου , Βριλησσίων και Ανω Πάτημα . Όλα έχουν το πρόβλημα των οριζόντιων πολυκατοικιών , ιδιαίτερα τα δύο πρώτα που έχουν 0,80 συντελεστή δόμησης . Το τελευταίο είναι πιο καινούργιο και αδόμητο και εκεί πρέπει να προβλέψεις το μέλλον . Στις περιοχές αυτές υπάρχουν μεγάλες υπερβάσεις δόμησης , αλλά ο Νέος Οικοδομικός Κανονισμός (ΝΟΚ) σου δίνει κάποιες δυνατότητες να κάνεις ένα ωραίο κτίριο .

Οσο για το κόστος , να ξέρεις ότι παίρνει μεγάλες αποκλίσεις . Ακόμα λόγω του μικρού μεγέθους του έργου , μια πολύ ακριβή κουζίνα για παράδειγμα , θα μπορούσε να αλλάξει την μέση τιμή κόστους που υπολογίζεις.

Είναι πολύ βασικό να γίνει σωστή μελέτη που να τα προβλέψει όλα , αλλά και εσείς να έχετε ξεκαθαρίσει μέσα σας το τι  περίπου θέλετε , ώστε να μην μπλέξετε σε ανούσιες λεπτομέρειες . Όπως είπα και πριν , το βασικό είναι να ταιριάξετε σαν άνθρωποι με το μελετητικό γραφείο .

Εννοείται ότι κάθε γραφείο έχει τους συνεργάτες του σε όλες τις ειδικότητες και μπορεί να σου εξασφαλίσει την βέλτιστη λύση .

Οπότε είναι βασικό θέμα να ξεκαθαρίσεις και τα κριτήρια που έχεις για να κάνεις την επιλογή σου .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πρόχειρα, ενδεικτικά και περιληπτικά σου παραθέτω την δική μου εμπειρία, (για να έχεις μια τάξη μεγέθους και τπτ άλλο) δεδομένου οτι πριν απο ένα μήνα μπήκα στην μονοκατοικία μου (120 τμ + υπόγειο):

1. θα κτίσεις αυτεπιστασία ή υπεργολαβία; το πρώτο είναι πιο οικονομικό αλλά θέλει πολύ τρέξιμο και βαβούρα. Θα σου τρώει πολύ χρόνο κάθε μέρα και χρόνια απο τη ζωή σου. Μην το δοκιμάσεις αν έχεις μικρά παιδιά. Ωστόσο μέσα απο αυτό μαθαίνεις ξανά τη ζωή. Θα μπούνε καμιά τριανταριά συνεργεία, οπότε καταλαβαίνεις (διάλεξε, συμφώνησε, όρισε εργασίες κτλ). Επιπρόσθετα, τιμή ανά τετραγωνικό δεν υπάρχει: κτίζεις και με 750 το τ.μ αλλά και με 5.000 το τ.μ. Για να μη ξεφύγεις πολύ (γιατί θα ξεφύγεις) κάνε μπατζετ ανα εργασία. Βρες μηχανικό που πέρα απο τα σχέδια κτλ (πληρωσα μαζί με επίβλεψη 10.000) θα σε συμβουλεύει στην πορεία των εργασιών. Στην κάθε εργασία θα ζητάς απο τον "επιβλέποντα" μηχανικό, να περναει και να παρακολουθεί αλλιώς "σε αφήνει στη τύχη σου"...

2. Μπετά: τα έδωσα εργολαβία με 200 τo κυβικό me 25/30. Οι τιμές παίζουν μεταξύ 200-220, bβία 230. Μεγάλη σημασία δώσε στο πως θα πληρωθεί ο μηχανικός: με βάση απο αυτά που σου έχει δώσει στο σχέδιο +- μια συμβατική απόκλιση. Παίζει πολύ ιστορία σε αυτό το σημείο. Μην το αφήσεις έτσι γιατί θα βρεθείς στον κουβά. Να κάνεις καλή μόνωση στο υπόγειο, έδωσα 3,5 με υλικά. Ακόμα: δεν αν μπορείς πάνω στο δώμα να σου δώσει ρύσεις, θα γλιτώσεις μεγάλο κόστος στην υγρομόνωση.

3. Τούβλα - Σοβάτισμα: οι τιμές με υλικά που πήρα ήταν 6-6,5. Δώσε μεγάλη σημασία στο τσιμέντο για τα σενάζια και τα σίδερα (εκεί ενδέχεται να μην "τηρήσουν" οι μάστορες τη συμφωνία σας.

4. Υδραυλικά - ηλεκτρολογικά: στο πρώτο για δύο μπάνια και μια κουζίνα + βρύσες εξωτερικές ,αποχέτευση και πίνακα υδροληψίας έδωσα 4500 με υλικά (ιταλικά ). Οι τιμές που είχα ήταν απο 4-5.Αν διαλέξεις γερμανικά η τιμή ανεβαίνει στο θεό. Πρόσεξε πάλι τα υλικά που σου έχουν πει οτι θα σου βάλουν: μην σε αρχίσουν "μου, σου, του, δε γίνεται αλλιώς κτλ". Στα ηλεκτρολογικά έκανα δομημένη καλωδίωση, με κάθε χώρο ξεχωριστό για τι πρίζες (2,5 καλώδιο) και άλλο για τα φώτα (1,5 καλώδιο) +  2 cat6 και δύο πρίζες τηλεόρασης σε κάθε χώρο. Οι προσφορές που είχα ήταν στα 4.700 (οι τιμές που είχα ήταν απο 4-5). Πρόσεξε: αυτοί οι δύο θα μπουν πρώτοι στην οικοδομή και θα βγουν τελευταίοι.

5.  Θέρμανση: έβαλα ενδοδαπέδια. Οι τιμές κυναίνονται απο 50-65 (για βηματισμούς 10-15 και 5-10). Αξίζει!!!! Επέλεξα Φ.Α έχει μεγαλύτερο αρχικό κόστος εγκατάστασης αλλά υπερτερει σε κρίσιμα κομμάτια με βάση τη δική μου λογικη.

6. Αλουμίνια: καθαρά θέμα επιλογής, με "θερμο" η χωρίς και ποια σειρά...Υπάρχουν και κάτι γερμανικά πλαστικά καλής ποιότητας. Μου πήγαν 14 (μαζί με γκαραζοπορτα)

7. Υγρομόνωση: μεγάλο κεφάλαιο. Μου πήγε 36 το τ.μ με συμβατική μέθοδο και το γνωστό πολυουρεθανικό υλικό που "όλα τα σκουπίζει". 

8. Θερμοπρόσοψη: οι τιμές παίζουν απο 20-35 ανάλογα με το υλικό που θα βάλεις.

9. Πλακάκια: πλήρωσα 9 ευρώ, επιπλέον το πλακάκι, κόλες κτλ. Το κάθε μπάνιο πάει ξεχωριστά +τη μόνωση.

10. βάψιμο με σπατουλάρισμα μου πήγε 7 το τ.μ

11. ΔΕΔΔΗΕ: Έδωσα 1.026 για τριφασικό με 35 ασφάλεια αν θυμάμαι καλά. Υπάρχει και τριφασικο με ποιο "χαμηλή" ασφάλεια που παέι 450.

 

Καλή δύναμη...

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστούμε τον ιδιώτη που μας πληροφόρησε για την εμπειρία του με την κατασκευή.

Να προσθέσω και εγώ οτι όταν παίρνεις προσφορές σαν ιδιώτης οι εταιρείες (και κάποιοι μάστορες) δίνουν ελαφρώς υψηλότερες τιμές. Οι κατασκευαστές/τεχνικά γραφεία έχουν κάποιες εκπτώσεις για ευνόητους λόγους. 

Να ξανατονίσω  τη σημασία αρχιτέκτονα στο σχεδιασμό της κατοικίας, θα μείνεις σε αυτο το σπίτι για τουλάχιστον 25-30 χρόνια , φρόντισε να μη βρίζεις αυτο που στο σχεδίασε γιατί ξεχάστηκε κάποια παράμετρος που θα σου κάνει την καθημερινή ζωή δύσκολη. Μετά υπάρχει και το αισθητικό κομμάτι, στα πλαίσια οικονομικών περικοπών καταλήγουμε να βλέπουμε σπίτια άσχημα που μειώνουν ακόμα περισσότερο την γενική εικόνα της πόλης. Από την άλλη πλευρά υπάρχουν και υπερβολικές κατασκευές που και κόστισαν και το αισθητικό απότελεσμα είναι μέτριο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
On 8/12/2018 at 8:09 ΜΜ, Adamdin said:

Πολύ πρόχειρα, ενδεικτικά και περιληπτικά σου παραθέτω την δική μου εμπειρία, (για να έχεις μια τάξη μεγέθους και τπτ άλλο) δεδομένου οτι πριν απο ένα μήνα μπήκα στην μονοκατοικία μου (120 τμ + υπόγειο):

1. θα κτίσεις αυτεπιστασία ή υπεργολαβία; το πρώτο είναι πιο οικονομικό αλλά θέλει πολύ τρέξιμο και βαβούρα. Θα σου τρώει πολύ χρόνο κάθε μέρα και χρόνια απο τη ζωή σου. Μην το δοκιμάσεις αν έχεις μικρά παιδιά. Ωστόσο μέσα απο αυτό μαθαίνεις ξανά τη ζωή. Θα μπούνε καμιά τριανταριά συνεργεία, οπότε καταλαβαίνεις (διάλεξε, συμφώνησε, όρισε εργασίες κτλ). Επιπρόσθετα, τιμή ανά τετραγωνικό δεν υπάρχει: κτίζεις και με 750 το τ.μ αλλά και με 5.000 το τ.μ. Για να μη ξεφύγεις πολύ (γιατί θα ξεφύγεις) κάνε μπατζετ ανα εργασία. Βρες μηχανικό που πέρα απο τα σχέδια κτλ (πληρωσα μαζί με επίβλεψη 10.000) θα σε συμβουλεύει στην πορεία των εργασιών. Στην κάθε εργασία θα ζητάς απο τον "επιβλέποντα" μηχανικό, να περναει και να παρακολουθεί αλλιώς "σε αφήνει στη τύχη σου"...

2. Μπετά: τα έδωσα εργολαβία με 200 τo κυβικό me 25/30. Οι τιμές παίζουν μεταξύ 200-220, bβία 230. Μεγάλη σημασία δώσε στο πως θα πληρωθεί ο μηχανικός: με βάση απο αυτά που σου έχει δώσει στο σχέδιο +- μια συμβατική απόκλιση. Παίζει πολύ ιστορία σε αυτό το σημείο. Μην το αφήσεις έτσι γιατί θα βρεθείς στον κουβά. Να κάνεις καλή μόνωση στο υπόγειο, έδωσα 3,5 με υλικά. Ακόμα: δεν αν μπορείς πάνω στο δώμα να σου δώσει ρύσεις, θα γλιτώσεις μεγάλο κόστος στην υγρομόνωση.

3. Τούβλα - Σοβάτισμα: οι τιμές με υλικά που πήρα ήταν 6-6,5. Δώσε μεγάλη σημασία στο τσιμέντο για τα σενάζια και τα σίδερα (εκεί ενδέχεται να μην "τηρήσουν" οι μάστορες τη συμφωνία σας.

4. Υδραυλικά - ηλεκτρολογικά: στο πρώτο για δύο μπάνια και μια κουζίνα + βρύσες εξωτερικές ,αποχέτευση και πίνακα υδροληψίας έδωσα 4500 με υλικά (ιταλικά ). Οι τιμές που είχα ήταν απο 4-5.Αν διαλέξεις γερμανικά η τιμή ανεβαίνει στο θεό. Πρόσεξε πάλι τα υλικά που σου έχουν πει οτι θα σου βάλουν: μην σε αρχίσουν "μου, σου, του, δε γίνεται αλλιώς κτλ". Στα ηλεκτρολογικά έκανα δομημένη καλωδίωση, με κάθε χώρο ξεχωριστό για τι πρίζες (2,5 καλώδιο) και άλλο για τα φώτα (1,5 καλώδιο) +  2 cat6 και δύο πρίζες τηλεόρασης σε κάθε χώρο. Οι προσφορές που είχα ήταν στα 4.700 (οι τιμές που είχα ήταν απο 4-5). Πρόσεξε: αυτοί οι δύο θα μπουν πρώτοι στην οικοδομή και θα βγουν τελευταίοι.

5.  Θέρμανση: έβαλα ενδοδαπέδια. Οι τιμές κυναίνονται απο 50-65 (για βηματισμούς 10-15 και 5-10). Αξίζει!!!! Επέλεξα Φ.Α έχει μεγαλύτερο αρχικό κόστος εγκατάστασης αλλά υπερτερει σε κρίσιμα κομμάτια με βάση τη δική μου λογικη.

6. Αλουμίνια: καθαρά θέμα επιλογής, με "θερμο" η χωρίς και ποια σειρά...Υπάρχουν και κάτι γερμανικά πλαστικά καλής ποιότητας. Μου πήγαν 14 (μαζί με γκαραζοπορτα)

7. Υγρομόνωση: μεγάλο κεφάλαιο. Μου πήγε 36 το τ.μ με συμβατική μέθοδο και το γνωστό πολυουρεθανικό υλικό που "όλα τα σκουπίζει". 

8. Θερμοπρόσοψη: οι τιμές παίζουν απο 20-35 ανάλογα με το υλικό που θα βάλεις.

9. Πλακάκια: πλήρωσα 9 ευρώ, επιπλέον το πλακάκι, κόλες κτλ. Το κάθε μπάνιο πάει ξεχωριστά +τη μόνωση.

10. βάψιμο με σπατουλάρισμα μου πήγε 7 το τ.μ

11. ΔΕΔΔΗΕ: Έδωσα 1.026 για τριφασικό με 35 ασφάλεια αν θυμάμαι καλά. Υπάρχει και τριφασικο με ποιο "χαμηλή" ασφάλεια που παέι 450.

 

Καλή δύναμη...

 

 

Καλησπέρα. Είδα το μήνυμα σας σχετικά με την μονοκατοικία που φτιάξατε. Βρίσκομαι αυτό τον καιρό σε μια παρόμοια φάση με εσάς. Θα μου ήταν πολύ χρήσιμο αν θα μπορούσατε να μιλούσαμε στο τηλ για 10’ να σας ρωτήσω 2-3 πράγματα.

Σας ευχαριστώ.

Καλή συνέχεια:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.