Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

πτώση ροής νερού από αντλία θερμότητας σε ενδοδαπέδια


kanar

Recommended Posts

καλημέρα,

έχω τοποθετήσει αντλία θερμότητας carrier 12kw με ενδοδαπέδια θέρμανση απο το 2013.

η ροή του νερού ήταν 26 l/min σύμφωνα με τους μετρητές( δεν ξέρω πόσο αξιόπιστοι είναι) που έχει κάθε σωλήνας στο κολεκτερ της ενδοδαπέδιας.

μετά την τοποθέτηση φίλτρου μαγνητών στο σύστημα έχει πέσει η ροή σε 19 l/min.

θα έχω πρόβλημα?

υπάρχει λύση? 

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα οι μετρητές αυτοί, δεν έχουν και πολύ μεγάλη ακρίβεια.

Μπορείτε όμως, αθροίζοντας την παροχή όλων των κλάδων να βρείτε προσεγγιστικά τη συνολική παροχή από την Α.Θ. και να τη συγκρίνετε με την παροχή που προδιαγράφει η Carrier, για το συγκεκριμένο μηχάνημα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα και sorry για την καθυστέρηση,

 

και αν η carrier προδιαγράφει περισσότερη παροχή τι λύσεις υπάρχουν?

υπάρχει για παράδειγμα τρόπος να μπει extra κυκλοφορητής στην εγκατάσταση αφού υπάρχει ήδη ο κυκλοφορητής της αντλίας?

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μπει δεύτερος κυκλοφορητής σε σειρά.

Αυτό γίνεται τις περισσότερες φορές, όμως συνήθως αυτό είναι λάθος, γιατί η παροχή που προδιαγράφει ο κατασκευαστής της Α.Θ. σπανίως συμβαίνει να είναι ίση με την απαιτούμενη από την εγκατάσταση του κτιρίου.

Η ιδανική εγκατάσταση απαιτεί πρωτεύον κύκλωμα με ρύθμιση της παροχής όσο προδιαγράφεται για την Α.Θ. και δευτερεύον κύκλωμα με κυκλοφορητή που θα τροφοδοτεί την εγκατάσταση του κτιρίου με την σωστή παροχή.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η (ενσωματωμένη) αντιστάθμιση της Α.Θ.  (αν εννοείτε αυτήν),  λειτουργεί κανονικά (δεν έχει σχέση με τα ανωτέρω).

Link to comment
Share on other sites

ναι άλλα και τα ζνχ που γύριζε με μία τρίοδη? 

αυτό που προτείνετε αν καταλαβαίνω σωστά είναι πρωτεύον κύκλωμα με θέρμανση δοχείου διαστολής και δευτερεύον απο το δοχείο διαστολής στην ενδοδαπέδια.

για να έχω όμως και ζεστά νερά χρήσης χρειάζεται και άλλος κυκλοφορητής και τροποποιήσεις, δηλαδή δεν αρκούν τα 500 ευρώ που καταναλώνω εγώ τον χρόνο όπως είμαι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.