Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πράξη εφαρμογής


Recommended Posts

Καλησπέρα Δημήτρη αλλά και σε όλη την παρέα των συναδ.

Τα όσα μας γράφει ο φίλος ΔΕΝ είναι επαρκεί γι' αυτά που ζητάει.

Από τις χρονολογίες και μόνο πιστεύω πως η μελέτη πατάει στο 1337/83

Με τον νόμο που αναφέρεις δεν έγινε καμία Π.Ε. (είχε χαμηλές νομίζω εισφορές) . Το παράξενο με αυτόν τον νόμο (σχολιάστηκε στην πιάτσα , γιαυτό και το θυμάμαι ) είναι πως έχει ΦΕΚ 24/12 /2014 . Παραμονή Χριστουγέννων , ενώ είχαν προκηρυχθεί ήδη οι εκλογές!! Κάπως έτσι έγινε και με τον νόμο 3212/2003 της Βασούλας ,που είναι παραμονές πρωτοχρονιάς το ΦΕΚ του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 247
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4 ώρες πριν, nbr said:

Κάτω από τι καθεστώς εκδόθηκε η Ο.Α. του κτίσματος που εξετάζεις?  Ήταν η περιοχή εκτός σχεδίου και η άδεια εκδόθηκε με τις διατάξεις της εκτός σχεδίου περιοχής?? 

Αυτό που γράφεις..... "..χωρίς υπέρβαση κάλυψης και δόμησης σύμφωνα και με το προτεινόμενο τελικό οικόπεδο."  .... πως ξέρεις ποιο είναι και τι μορφή, σχήμα , διαστάσεις θα έχει το τελικό οικόπεδο?? έχει ακριβώς τόσα ρυμοτομούμενα τμήματα που πιθανολογείς πως θα  καλύπτουν την εισφορά σε γη?

Η Ο.Α. εκδόθηκε με τις διατάξεις τις εκτός σχεδίου δόμησης σε γήπεδο 4200 τ.μ.. Την πρόταση για τα τελικά οικόπεδα την έχω και φυσικά το κτίριο δεν επηρεάζεται , η ιδιοκτησία έχει και μειωμένη εισφορά σε γη λόγω διάνοιξης Ε.Ο. με το καθεστώς της αυτοαποζημίωσης και το τελικό μου οικόπεδο είναι 3000 τ.μ. περίπου. 

Στο δια ταύτα όμως πόσο καιρό μπορεί να κρατήσει η αναστολή Οικοδομικών Αδειών μεταξύ Πολεοδομικής Μελέτης - Πράξης Εφαρμογής; και γιατί σε επιτρεπτή χρήση από την Π.Μ. απαγορεύεται η αλλαγή χρήσης σε κτίριο το οποίο στην πράξη μένει ως έχει; η διαμόρφωση του περιβάλλοντα χώρου ούτως ή άλλως θα αλλάξει όταν υλοποιηθούν οι νέες Ρυμοτομικές γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να γνωρίζω τι εμπειρία διαθέτεις σε θέματα Π.Ε., νομίζω πως τα νούμερα που μας γράφεις εδώ, είναι, στα δικά μου μάτια, κάπως αυθαίρετα. Μακάρι να κάνω λάθος.

Εφόσον,  όπως λες (?) , έχεις πρόσβαση στους "τελικούς" πίνακες,  πρέπει να κάνεις και τους δικού σου υπολογισμούς, σύμφωνα με την εγκύκλιο 30 &31 (εισφορές σε γη και χρήμα), για να μην εκτεθείς αργότερα. 

Αυτό που πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε είναι να δεις , εφόσον είχε το γήπεδο και απαλλοτρίωση, με ποια αρχική έκταση ξεκινάει στους πίνακες (2η στήλη) της Π.Ε. 

Επίσης να δεις αν ο ιδιοκτήτης έχει και άλλα γεωτεμάχια στη συγκεκριμένη περιοχή μέχρι τον Μάρτιο του 1982.

Αν ξεκινά με 4200 μ2 η εισφορά του οικοπέδου θα είναι περι τα 1720 μ2 (υπόλοιπο 2480 μ2). Αν πάλι ξεκινά με 3000 μ2 η εισφορά θα πρέπει να είναι γύρο στα 1025 μ2. (υπόλοιπο 1975 μ2)

Όσα αναφέρεις παραπάνω σε 'μένα είναι εντελώς άγνωστα και δεν ξέρω αν ισχύουν ! 

Ας μας γράψει, για επιβεβαίωση, κάποιος συν. που γνωρίζει τα θέματα αυτά!! 

Link to comment
Share on other sites

εισαι σε ΠΕ, οφειλεις εισφορα σε γη...αλλά, με βαση την μελέτη,  σου παιρνουν λιγωτερα, αρα υποχρεουσαι σε αποζημιωση...

 

Θα δεις το ακριβες περιεχομενο της   αποφασης περι αναστολης εκδοσης αδειων.

Και ειδικά εάν  περιλαμβανει την "απαγορευση εκδοσης αδειας αλλαγης χρησης"

και, ακομα πιο ειδικα,  πρέπει να οριζει ρητα οτι "απαγορευεται ακομα και αν προκειται για χρηση που επιτρεπεται απο το ΓΠΣ  και την ΠΜ"

Θεωρω οτι μπορεις να καταθεσεις την αίτησή σου, οπότε θα  απαντησει η ΥΔΟΜ γραπτα 

και θα αιτιολογησει -τυχον- άρνησή της.

.


 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες μετά από ψάξιμο, ερωτήσεις, διάβασμα νομοθεσίας, εγκυκλίων κτλ...έχω να πω...

Το αρχικό οικόπεδο ήταν βάση της 4ης Ανάρτησης της Πράξης Εφαρμογής 4192.46 τ.μ. και η πρόταση για το τελικό οικόπεδο είναι 3275,48 τ.μ.. Αποζημίωση σε χρήμα δεν έχει, παρά μόνο η από τον Ν. 4315/14 εισφορά σε γη και σε χρήμα. Αν δεν βγαίνουν σε κάποιον τα νούμερα είναι γιατί ισχύει στην περίπτωσή μου και το άρθρο 7 του Π.Δ. 26/5/1993 (Φ.Ε.Κ. 648 Δ 1993) περί αυτοαποζημίωσης λόγω διάνοιξης Ε.Ο.

Το κτίριο είναι υφιστάμενο με Ο.Α. με τις εκτός σχεδίου διατάξεις και η χρήση είναι σύμφωνη με το ισχύων ΓΠΣ περί χρήσεων γης.

Για την αλλαγή χρήσης βρέθηκε τελικά Υπουργική Απόφαση Υ.Α. 14482/2014 Φ.Ε.Κ. 95 ΑΑΠ 2014 σύμφωνα με την οποία απαιτείται έγκριση δόμησης.

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να προσδιορίσω το τελικό οικόπεδο (αφού δεν υπάρχει η κύρωση της Πράξης με απόφαση Περιφερειάρχη), δεν έχω διανοιγμένο κοινόχρηστο δρόμο (όπως αυτός προβλέπεται στην ΠΜ) και δεν έχει παρέλθει και 10ετία από την κήρυξη της απαλλοτρίωσης (προφανώς εννοεί την Πολεοδομική Μελέτη, ΦΕΚ 27 ΑΑΠ 2015). Επομένως και για τα επόμενα 6 χρόνια είμαστε σε καθεστώς ομηρίας (?).

 

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορεί μία μελέτη πράξης εφαρμογής, που ξεκίνησε στις αρχές δεκαετίας του 1990 (δηλ.  με τον Ν.1357/83), να υπόκειται για τις εισφορές σε διατάξεις του Νόμου του 2014 ?? (έτσι σε συμφέρει?).

Αφού μας είπες πως έχεις πρόσβαση(?) στους τελειωμένους πίνακες της Π.Ε.  Μπορείς να μας πεις τι αναγράφεται στην τρίτη στήλη του πίνακα αυτού σαν αρχική ιδιοκτησία?

Επίσης να μας πεις σε πια στήλη του πίνακα αυτού γίνεται η αναφορά περι αυτοαποζημιώσεων, ώστε να έχεις την μειωμένη αυτή εισφορά σε γη ή και χρήμα ??(εγώ ξέρω πως, μόνο αν το γεωτεμάχιο είναι απο αγροτική αποκατάσταση, έχει διαφορετικές εισφορές).  

Link to comment
Share on other sites

ναι, αλλά, αν μιλαμε για το ΑΑΠ 27/15 και την παράκαμψη Καρδιτσας

το ΦΕΚ ειναι της 22-1-2015 με αναστολη αδειων -και εργασιων- για 4 χρονια..

που ηδη εχουν περασει.

Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, nbr said:

Πως μπορεί μία μελέτη πράξης εφαρμογής, που ξεκίνησε στις αρχές δεκαετίας του 1990 (δηλ.  με τον Ν.1357/83), να υπόκειται για τις εισφορές σε διατάξεις του Νόμου του 2014 ?? (έτσι σε συμφέρει?).

Αφού μας είπες πως έχεις πρόσβαση(?) στους τελειωμένους πίνακες της Π.Ε.  Μπορείς να μας πεις τι αναγράφεται στην τρίτη στήλη του πίνακα αυτού σαν αρχική ιδιοκτησία?

Επίσης να μας πεις σε πια στήλη του πίνακα αυτού γίνεται η αναφορά περι αυτοαποζημιώσεων, ώστε να έχεις την μειωμένη αυτή εισφορά σε γη ή και χρήμα ??(εγώ ξέρω πως, μόνο αν το γεωτεμάχιο είναι απο αγροτική αποκατάσταση, έχει διαφορετικές εισφορές).  

Αν απαλλοτριωθηκε ως εκτος σχεδιου για διάνοιξη διαπλάτυνση εθνικών και επαρχιακών οδών η αυταποζημιωση υπολογίζεται και σαν εισφορα σε γη νομίζω, αν αυτό ενταχθεί σε σχέδιο.

Edited by netmin909
Link to comment
Share on other sites

Παίδες λάθος δικό μου...το ΦΕΚ έγκρισης της Πολεοδομικής Μελέτης είναι το 27 ΑΑΠ 2016 (ζητώ συγγνώμη :()...

σας βάζω και τους πίνακες (χωρίς τους ιδιοκτήτες για ευνόητους λόγους)...

για την ιστορία η απαλλοτρίωση για την διάνοιξη της Ε.Ο. έγινε με την 1018354/883/0010/15-2-1989 Απόφαση (Φ.Ε.Κ. 147 Δ /10-3-1989) και θεωρήθηκε ως αυτοαποζημίωση...Η κτηματογράφηση ξεκίνησε το 2000 και έως και σήμερα δεν έχει κυρωθεί η Πράξη Εφαρμογής...

και η μειωμένη εισφορά σε γη σε τεμάχια που προέρχονται από Αγροτική αποκατάσταση (μόνο σε περίπτωση που υπάρχουν διαδοχικοί τίτλοι κληρονομιάς ή δωρεάς σε κληρονόμους κι όχι τίτλοι αγοραπωλησίας σε "τρίτο"  (έχω σχετική απάντηση από το ΥΠΕΝ, χωρίς να λέει όμως τον τρόπο εφαρμογής του και εδω διαφωνούμε με την ΥΔΟΜ) ισχύει...

 

συγγνώμη για την ταλαιπωρία και τον χρόνο σας...

πίνακας_Page1 01.jpg

πίνακας_Page1 02.jpg

Edited by kortomalteze
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.