Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πράξη εφαρμογής


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι και Χρόνια Πολλά! Μια ερώτηση.... σε οικόπεδο εντός κυρωμένης ΠΕ με 4 συνιδιοκτήτες, τα ποσοστά της στήλης 4 (αρχικό οικόπεδο) δεν θα έπρεπε να είναι ίδια με τα ποσοστά της στήλης 42 (τελικό οικόπεδο)? Σε ποιες περιπτώσεις μπορούν να διαφοροποιηθούν?  Έχω περίπτωση με αρχικά ποσοστά 12,5+12,5+12,5+62,5 (=100%) και στην στήλη 42 έχω 12,5+12,5+12,52+62,45 (=99,97%).... παραθέτω τμήμα από τον πίνακα της κυρωμένης ΠΕ... ευχαριστώ προκαταβολικά!

pinax.tif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 247
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διαφοροποίηση μπορει να υπαρχει [πχ. αν  ενας ηταν "πολυιδιοκτητης" ή κληρονομος κληρουχου]

Δεν βλεπω να συντρεχει τετοια περιπτωση

Δεν μπορω να διακρινω   τι εχει γραψει στις "παρατηρησεις" για την πρωτη δικαιουχο.

Επίσης,

η ΠΕ ειναι ατελης ως προς το οικοπεδο, διοτι δεν αποδιδει το 100%, αρα πρεπει να διορθωθει.

Πρεπει να ειναι απο εκεινες τις παληες ΠΕ που το προγραμμα δεν ειχε τη δυνατοτητα να γραψει πανω απο δύο  δεκαδικά,  με αποτελεσμα να μην  συμπληρωνονταν το 100%

Να συννενοηθεις με τον μελετητη  αν υπαρχει δυνατοτητα "οικοθεν" διορθωσης ή    εάν απαιτειται αίτηση για έκδοση διορθωτικής.

 

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Καλά είναι όταν βλέπει κάποιος έναν πίνακα Π.Ε. να βλέπει συγχρόνως και απόσπασμα του σχεδίου.

Δεν είναι ασυνήθιστο να τροποποιούνται τα ποσοστά στην τελική ιδιοκτησία, αν (όπως εδώ ένα ποσοστό είναι κατά πολύ μεγαλύτερο των άλλων) ένα εξ αυτών δίνει μεγαλύτερη εισφορά σε γη (εδώ, πχ στον 1ο  ιδιοκτήτη , η αρχική είναι μεγαλύτερη των 250τμ και εισέρχεται και η δεύτερη κλίμακα η από 250-500τμ.), στο τέλος όμως στο ΣΤ' κεφάλαιο , το αθροισμα των ποσοστών ΠΡΕΠΕΙ να είναι 100%. Τι ποιο λογικό??

Βλέπω εδώ πως ο πίνακάς σου, στο ΣΤ' κεφάλαιο, δεν περιέχει στήλη για το τελικό οικόπεδο. Συνήθως είναι η στήλη (41). Βασικά αυτή η στήλη (τελικού οικοπέδου) είναι από τις ποιο βασικές όλου του πίνακα.

Αν υποθέσουμε πως το 370τμ είναι το τελικό οικόπεδο (??), τότε το άθροισμα που έχουμε στην στήλη 43 δεν δίνει 370τμ (δίνει 369,87 τμ).

Νομίζω, όπως το αναφέρει και ο Δημήτρης, δεν θα γλυτώσετε την διορθωτική. 

 

Τα ποσά της στήλης 30 είναι αποτέλεσμα της Δήλωσης ιδιοκτησία ??

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι και ευχαριστώ για τις απαντήσεις... καταρχάς δεν πρόκειται για κάποια υπόθεση δικιά μου.... έπεσε στην αντίληψή μου αυτή η ''ασάφεια'' και το ψάχνω εγκυκλοπαιδικά... σε κάθε περίπτωση έχω ήδη ενημερώσει τον ενδιαφερόμενο να το ψάξει παραπέρα... εγώ δεν έχω τις γνώσεις....

10 ώρες πριν, nbr said:

στο τέλος όμως στο ΣΤ' κεφάλαιο , το αθροισμα των ποσοστών ΠΡΕΠΕΙ να είναι 100%. Τι ποιο λογικό??

Αυτό ακριβώς σκέφτηκα και εγώ, γι' αυτό το λόγο το ψάχνω...

Η στήλη 41 είναι το τελικό οικόπεδο, δεν ξέρω γιατί την ονομάζει ''Προσκ. προς τρίτο'' και όχι απλά ''Εμβαδόν οικοπέδου''...... τα 370τμ είναι η επιφάνεια του τελικού οικοπέδου σύμφωνα και με τον πίνακα με τις τελικές συντ/νες της ΠΕ.

Για την ιστορία ανεβάζω και απόσπασμα της πινακίδας της ΠΕ..... ευχαριστώ και πάλι!

pinakida aposp.TIF

Link to comment
Share on other sites

ολες οι απαντησεις ειναι εδω

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/DRASTHRIOTHTES/SEMINARIA/PALAIOTERA_SEMINARIA/SHMEIWSEIS_SEM_PRAKSEWN

καλο διαβασμα

 

[τη Δευτερα εχουμε διαγωνισμα]:smile:

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες, σε μία άλλη ενότητα, προκάλεσα τον Δημήτρη να ανεβάσει κάτι για τις πράξεις τακτοποίησης.... δεν το έκανε (το έδωσα εγώ)... αλλά το κάνει σήμερα. 

Πολύ χρήσιμα για όσους ενδιαφέρονται να αποκτήσουν κάποιες γνώσεις πάνω σ' αυτά τα θέματα. Πάντα τα βρίσκομαι μπροστά μας.

 

Χρόνια πολλά σε όλους. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, lou said:

Καλησπέρα συνάδελφοι και ευχαριστώ για τις απαντήσεις... καταρχάς δεν πρόκειται για κάποια υπόθεση δικιά μου.... έπεσε στην αντίληψή μου αυτή η ''ασάφεια'' και το ψάχνω εγκυκλοπαιδικά... σε κάθε περίπτωση έχω ήδη ενημερώσει τον ενδιαφερόμενο να το ψάξει παραπέρα... εγώ δεν έχω τις γνώσεις....

Αυτό ακριβώς σκέφτηκα και εγώ, γι' αυτό το λόγο το ψάχνω...

Η στήλη 41 είναι το τελικό οικόπεδο, δεν ξέρω γιατί την ονομάζει ''Προσκ. προς τρίτο'' και όχι απλά ''Εμβαδόν οικοπέδου''...... τα 370τμ είναι η επιφάνεια του τελικού οικοπέδου σύμφωνα και με τον πίνακα με τις τελικές συντ/νες της ΠΕ.

Για την ιστορία ανεβάζω και απόσπασμα της πινακίδας της ΠΕ..... ευχαριστώ και πάλι!

pinakida aposp.TIF 273 kB · 7 downloads

Πες μου πως είναι η περίπτωση της κυρίας τη μέρα που ήμουν πολεοδομία..... 

Link to comment
Share on other sites

nbr,

 πολυ σωστα,

εχουμε επανειλημενα κατεβασει αυτο το  πολυ χρησιμο σεμιναριο

και, προκειμενου, καθε φορα να ψαχνω "πού" και "πότε",  ειναι πιο ευκολο  να το αντιγραφω απο την επιφανεια εργασιας.

[ Χρόνια Πολλά]

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα, σε περίπτωση που κάποιος θέλει να μετατρέψει την εισφορά σε χρήμα σε εισφορά σε γη υπάρχει κάποια εμπειρία στο πόσο μπορεί να διαρκέσει η διορθωτική πράξη εφαρμογής;

Link to comment
Share on other sites

Πόσο λιγωτερο θα πληρωσεις?

Και γιατι δεν πουλας ενα τμημα απο το τελικο οικοπεδο  που σου εχει αποδοθει, 

ειτε με κατατμηση [αν σε παιρνει] ειτε με συσταση καθετης?

"μία η άλλη" θα σου ερθει  και  χωρις την καθυστερηση της διορθωτικης [ετος +...]

 

Μίλησες με τον Δήμο?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.