Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πράξη εφαρμογής


Recommended Posts

Υπενθυμίζω ότι οι πράξεις εφαρμογής τα πρώτα χρόνια εφαρμογής του 1337/83 είχαν σαν υπόβαθρα φωτογραμμετρικά διαγράμματα 1/2000. Όλοι οι υπολογισμοί ήταν ημιγραφικοί π΄χ ψηφιακό εμβαδόμετρο και κανένα απλό λογισμικό για υπολογισμό εισφορών. Τα μεγάλα προβλήματα των υποβάθρων αυτών σε συνδυασμό με τις μειωμένες ακρίβειες των ημιγραφικών (ημιαναλυτικών) μεθόδων οδήγησαν στην αλλαγή του τρόπου σύνταξης με βάση αποτυπώσεις σε κλίμακες 1/1000 η 1/500.

Στις περιπτώσεις που υπάρχουν μόνο διαγράμματα σε χαρτί θα πρέπει να γίνεται σκανάρισμα και στη συνέχεια raster---->vectror μετατροπή. Υπάρχουν σήμερα πολλά λογισμικά. Το ζητούμενο είναι η όποια δουλειά να γίνεται σε ευρύτερη περιοχή να υιοθετηθεί από την αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία και όλοι οι συνάδελφοι να εφαρμόζουν τα ίδια, διαφορετικά θα υπάρχουν ασυμφωνίες και προβλήματα.

 

 

  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 247
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρχικά να ευχαριστήσω για τις απαντήσεις και να ζητήσω συγγνώμη για την καθυστέρηση από μέρους μου να απαντήσω.

Υπάρχει σχεδιάγραμμα της Π.Ε. το οποίο ταιριάζει με μεγάλη ακρίβεια με τη δική μου αποτύπωση,όσο αυτό είναι δυνατόν αφού πρόκειται για raster αρχείο.Η Π.Ε είναι σε ΗΑΤΤ και τα μόνα στοιχεία που μου δίνονται είναι οι αξονοδιασταυρώσεις και ο πίνακας.Το εν λόγω οικόπεδο είναι στο Ηράκλειο Αττικής.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από τις αξονοδιασταυρώσεις μπορείς να υπολογίσεις με offset τις κορυφές των οικοδομικών τετραγώνων, Το σχέδιο που προκύπτει από την αποτύπωσή σου και τις αναλυτικές συντεταγμένες των κορυφών το συσχετίζεις είτε γραφικά με το διάγραμμα της Π.Ε (vector to raster) η ημιαναλυτικά μετατρέποντας το διάγραμμα της πράξης εφαρμογής σε vector.

Γιά την μετετροπή από Hatt σε TM η σε ΕΓΣΑ θα πρέπει αν υπάρχουν τριγωνομετρικά ή στάσεις της Π.Ε να κάνεις μετασχηματισμό (αφινικό,ομοιοτητας,πολυωνυμικο), είτε να χρησιμοποιήσεις τα πολυώνυμα του ΟΚΧΕ, είτε αναλυτικές σχέσεις (υπάρχει πληθώρα λογισμικών). Από παλαιότερες δημοσιεύσεις και πρακτικά η ακρίβεια θα είναι στις συντεταγμένες της τάξης των 25 εκ και στα εμβαδά +/- 5%

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω σκεφτεί να κάνω είναι να ρυμοτομήσω το οικόπεδο,αφού έχω ορίσει το Ο.Τ. ελπίζοντας το τελικό εμβαδόν του να ταιριάζει με αυτό του πίνακα.

Τι πίνακα συντεταγμένων βάζω όμως;θα υπολογίσω και σε TMo με την όποια απόκλιση;Τριγωνομετρικά ή στάσεις της Π.Ε. δεν δίνονται

Link to comment
Share on other sites

 

On 13/6/2020 at 12:04 ΜΜ, kyrchris said:

Αυτό που έχω σκεφτεί να κάνω είναι να ρυμοτομήσω το οικόπεδο,αφού έχω ορίσει το Ο.Τ. ελπίζοντας το τελικό εμβαδόν του να ταιριάζει με αυτό του πίνακα.

Τι πίνακα συντεταγμένων βάζω όμως;θα υπολογίσω και σε TMo με την όποια απόκλιση;Τριγωνομετρικά ή στάσεις της Π.Ε. δεν δίνονται

Δεν μίλησες με το τοπογραφικό της πολεοδομίας στη Νέα Ιωνία ; Είναι πολύ κατατοπιστικά τα κορίτσια εκεί. Σε ανάλογη περίπτωση δική μου στο κάτω Ψαλίδι (δεν ξέρω αν είσαι εκεί), υπάρχουν συντεταγμένες σε ΤΜ 3 μοιρών για τις αξονοδιασταυρώσεις και τις κορυφές των ΟΤ και δεν υπάρχουν συντεταγμένες για τα οικόπεδα. Εμένα μου είχαν ζητήσει σε τοπογραφικό άδειας τις συν/νες του ΟΤ στο σύστημα της πράξης ενώ του οικόπεδου μόνο σε ΕΓΣΑ. 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στα Ηπειρώτικα.Δεν πάει για άδεια το τοπογραφικό αλλά για ένταξη στον Ν.4495/2017.Μίλησα με την πολεοδομία και μου είπαν να πάω σύμφωνα με το εμβαδόν του πίνακα.

Είχα ξεχάσει να αναφέρω ότι οι συντεταγμένες του Ο.Τ. δίνονται από την υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω τακτοποίηση σε οικόπεδο το οποίο σε τίτλους και άδεια δόμησης (1997)  αναφέρεται 400,20 τ.μ.  Με την κύρωση της πράξης εφαρμογής (2007)  έχω το εξής:

Στον πίνακα της πράξης το οικόπεδο να αναφέρεται 400 τ.μ. ενώ βάσει συντεταγμένων πράξης 398,47 τ.μ. 

Απαιτείται διορθωτική; Απόκλιση όσον αφορά την πράξη εφ. υπάρχει; Αν όχι, μπορώ να δώσω βεβαίωση; 

Σημειώνω ότι η αρτιότητα στην περιοχή είναι στα 400.

Edited by rap94
Link to comment
Share on other sites

...γράφεις πως "... η αρτιότητα στην περιοχή είναι στα 400." . Παρεκκλίσεις υπάρχουν?

Δεν έχω συναντήσει σε κάποια πράξη να δίνεται διαφορετικό διαφορετικό εμβαδόν στους πίνακες από αυτό που δίνουν οι συντεταγμένες. 

Είναι πάντως και στα όρια του λάθους στην πληκτρολόγηση. 

Το τοπογραφικό της άδειας δεν έχει σχέση, σαν προγενέστερο, με την πράξη. 

Αυτό το 400.00τμ (δηλ. κόμμα μηδέν, μηδέν ) με βάζει σε σκέψεις.

Στο υποθηκοφυλακείο πάντως δόθηκε με Ε=400τμ. του πίνακα της Π.Ε. 

Και επειδή κάποια ζεύγη συντ/νων είναι και των όμορων οικοπέδων, προσπάθησε να υπολογίσεις και τα εμβαδά αυτών ,για να δεις αν το σφάλμα είναι συνεχόμενα διαδοχικό και στα γειτονικά οικόπεδα.  

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, nbr said:

...γράφεις πως "... η αρτιότητα στην περιοχή είναι στα 400." . Παρεκκλίσεις υπάρχουν?

Δεν έχω συναντήσει σε κάποια πράξη να δίνεται διαφορετικό διαφορετικό εμβαδόν στους πίνακες από αυτό που δίνουν οι συντεταγμένες. 

Είναι πάντως και στα όρια του λάθους στην πληκτρολόγηση. 

Το τοπογραφικό της άδειας δεν έχει σχέση, σαν προγενέστερο, με την πράξη. 

Αυτό το 400.00τμ (δηλ. κόμμα μηδέν, μηδέν ) με βάζει σε σκέψεις.

Στο υποθηκοφυλακείο πάντως δόθηκε με Ε=400τμ. του πίνακα της Π.Ε. 

Και επειδή κάποια ζεύγη συντ/νων είναι και των όμορων οικοπέδων, προσπάθησε να υπολογίσεις και τα εμβαδά αυτών ,για να δεις αν το σφάλμα είναι συνεχόμενα διαδοχικό και στα γειτονικά οικόπεδα.  

Λοιπον:

Παρεκκλισεις σαφως και υπάρχουν για προυφισταμενα και προκυπτοντα απο την ΠΕ, στις οποιες δεν εντασσομαι καθως ουτε προυφισταμενο του ετους που υποδεικνυεται ειναι και ουτε προκυπτει απο ρυμοτομηση.

Το ζητημα απο οτι καταλαβαινω ειναι του μελετητη, καθως οπως αναφερεις (και συμφωνω απολυτα) αυτο το 400.00 τ.μ. ειναι αρκετα υποπτο στον πινακα και θεωρω και εγω πως εγινε "γαργάρα" για να καλυφθει το 1.5 τετραγωνικό περίπου παρακάτω του εμβαδού που βγάζουν οι συντεταγμένες του.

Στο υποθηκοφυλάκειο - κτηματολόγιο πέρασε ακριβώς 400 τ.μ.

Οσον αφορα τους ομορους, εκει παρατηρω ακομα μεγαλυτερο σφαλμα μεταξυ συντεταγμενων και επιφανειων πινακα.

Θεωρω ειναι ξεκαθαρο σφαλμα του μελετητη, ομως η λυση του με βαζει σε σκεψεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.