Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πράξη εφαρμογής


komit

Recommended Posts

Στην Πτολεμαϊδα ειναι το ακινητο. Σε αντίστοιχη περίπτωση στην Πολίχνη ιδιοκτήτης πήγε και μετέγραψε μόνος του το ακίνητο μεμονομένα γιατί είχε κάποιο θέμα να λύσει με τις αποζημιώσεις, έτσι έμαθα από συνάδελφο γι'αυτο ρώτησα

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • Απαντήσεις 247
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γειά σας.

τί σημαίνει "η πράξη εφαρμογής έχει μεταγραφεί"?

έχω μια περίπτωση όπου υπάρχει σχέδιο πόλης, πράξη εφαρμογής με ΦΕΚ κανονικά, αλλά που ακόμα δεν έχει εφαρμοστεί στην πράξη ολόκληρο το σχέδιο (δρόμοι, κοινόχρηστοι χώροι, κτλ).

ο τίτλος μου εμφανίζει ακόμα τα στοιχεία (όρια, επιφάνεια οικοπέδου) πριν την πράξη.....τί πρέπει να γίνει με τον τίτλο?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

σημαινει οτι  α] εχει "κυρωθει" με αποφαση νομαρχη...

 

και β]  εχει "μεταγραφει" στα ονοματα των δικαιουχων.

 

Πριν την μεταγραφη - η οποια ειναι το τελευταιο και απαραιτητο σταδιο - 

δεν υπαρχουν ουτε τελικα οικοπεδα ουτε ιδιοκτητες...

 

υγ

ειδες το σεντονι της πραξης εφαρμογης στον μελετητή??

 

σε περιλαμβανει??

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ναι περιλαμβάνεται. οι τίτλοι κτηματολογίου πότε ενημερώνονται για τον καθένα? γίνονται ξεχωριστά συμβόλαια πρώτα? ποιος θα είναι ο νέος τίτλος ιδιοκτησίας μετά τη μεταγραφή?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

τιτλος, για το "τελικο"  αποδοθεν οικοπεδο  ειναι

 

"η υπ' άριθ....ΠΕ που κυρωθηκε με την υπ' αριθ....αποφαση και μεταγραφηκε νομια στα βιβλια μεταγραφων στον τομο.....και αριθ....."

 

Για οποιαδηποτε πραξη στη συνεχεια, χρειαζεσαι διαφορα πιστοποιητικα απο τον Δημο...

 

θα σου πει ο συμβ/φος

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπερδεύεσαι.

Όταν κυρωθεί η ΠΕ ξεκινάει η διαδικασία για την μεταγραφή της στις μερίδες των οικοπεδούχων όπως σου έγραψε ο Δημήτρης. Αυτή η διαδικασία γίνεται χωρίς να χρειάζεται κάτι από εσένα εκτός αν για κάποιο λόγο βιάζεσαι και κάνεις ό,τι έγραψε ο ΜΚ-ΑΤΜ.

Σε περιοχή με λειτουργούν κτηματολόγιο γίνεται ο έλεγχος εφαρμογή της διοικητικής πράξης πριν καταχωρηθεί στα κτηματολογικά βιβλία και διαγράμματα. Αυτό που θα γίνει είναι ότι θα προστεθεί μια εγγραφή στο πεδίο των τίτλων (τα στοιχεία τα έγραψε ο Δημήτρης). Επίσης θα μεταβληθούν τα όρι στα διαγράμματα. Ούτε σε αυτή την περίπτωση κάνεις κάτι εσύ.

Άρα αν δε θέλεις να συντάξεις συμβόλαιο μεταβίβασης κυριότητας για οποιοδήποτε λόγο δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα και ούτε χρειάζεται να "φτιάξεις" συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά από πολλά χρόνια, αναρτήθηκε στο Δημαρχείο (αρχές Δεκεμβρίου 2016) Κύρωση Πράξης Εφαρμογής μιας περιοχής της πόλης μου.

Έδιναν δικαίωμα ένστασης για 15μερες μετά την ανάρτηση.

Ο πελάτης μου Α, τώρα (κατά τύχη) κατάλαβε ότι το οικόπεδο του το έχουν χαρακτηρίσει, κατά το ένα τμήμα σε ΚΧ και το δεύτερο σε Αθλοπαιδιές (άρα να ανήκει στο ΟΤΑ).

Επίσης ο πελάτης μου Α, έχει τίτλο ιδιοκτησιας, έχει και κτηματολόγιο του οικόπεδου στο όνομα του

1. Μπορεί έτσι αυθαίρετα ο κάθε δήμος να "παίρνει" τα οικόπεδα;

2. Μπορεί ο πελάτης μου να κάνει ένσταση τώρα και να γίνει δεκτή η τροποποίηση της πράξης εφαρμογής;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ο πελάτης σου "κατα τυχη" άμαθε τα καθέκαστα δεν λέει και τίποτα. Αν ανατρέξτε στην ημερομηνία της πρώτης ανάρτησης (που μάλλον είναι πριν πολλά χρόνια) του Ρυμοτομικού σχεδ. Σίγουρα αυτό θα υπάρχει. Επίσης σε όλες τις αναρτήσεις θα πρέπει να φαινόταν αυτή η κατάσταση. Εκτός και αν ο Κ.Χ. ήταν παραδίπλα και κάποιος άλλος, με ισχυρή τεχνική έκθτον πίνακαεση, τον ...μετακίνησε. Εγω από την πείρα μου μπορώ να πω, πως Κ.Χ., σχολικοί χωροι. Χ.Π. κλπ δύσκολα αλλάζουν χαρακτηρισμούς. Πρέπει να υπάρχει μία πολύ τεκμηριωμένη τεχν. έκθεση που να δικαιολογεί πλήρως την αλλαγή. Και απ' την άλλη όλοι αυτοί οι χώροι που αναφέραμε πρέπει, για να δημιουργηθούν, να πατήσουν σε κάποια χωράφια και ας έχουν τίτλους ιδιοκτησίας. Επειδή εσείς στο κτηματολόγιο τα δηλώσατε, όπως τα δηλώσατε, δεν λέει τίποτα. Θα πάρεις λοιπόν τον Πίνακα της πράξης για το Ο.Τ σου (αυτό με τις πάνω από 40 στήλες). Πιθανότατα (και αυτό είναι το ποιο σίγουρο) να παίρνει ο πελάτης σου κάπου παραδίπλα ένα (Ν)έο οικόπεδο. Μελέτησε το μέγεθος της ιδιοκτησίας του στη υπό ένταξη περιοχή, δες τις εισφορές του σε γη και χρήμα και αν του δίνουν κάτι νέο. Αν χρειαστεί ξαναγράψε. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη όλο το οικόπεδο του έχει απαλλοτριωθεί?

Ή ένα τμήμα του?

Όπως και αν είναι, ο πέλάτης σου δεν πρόκειται να μείνει χωρίς οικόπεδο..όπως είπε και ο nbr παραπάνω κάτι σου δίνουν κάτι σου παίρνουν..Και αυτό που σου δίνουν, είναι άρτιο και οικοδομήσιμο σίγουρα!

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.