Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αδυναμία έκδοσης βεβαίωσης προϋπηρεσίας


Ghostrider

Recommended Posts

Καλημέρα. Δοκίμασα σήμερα το πρωί να εκτυπώσω βεβαίωση προϋπηρεσίας από το ΤΣΜΕΔΕ, αλλά δε με αφήνει, εμφανίζοντάς με ως ανασφάλιστο στο συγκεκριμένο ταμείο κιόλας (στο site του ΕΦΚΑ εμφανίζομαι κανονικά ασφαλισμένος). Μπορεί κάποιος συνάδελφος να ελέγξει σχετικώς;

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, Ghostrider said:

Καλημέρα. Δοκίμασα σήμερα το πρωί να εκτυπώσω βεβαίωση προϋπηρεσίας από το ΤΣΜΕΔΕ, αλλά δε με αφήνει, εμφανίζοντάς με ως ανασφάλιστο στο συγκεκριμένο ταμείο κιόλας (στο site του ΕΦΚΑ εμφανίζομαι κανονικά ασφαλισμένος). Μπορεί κάποιος συνάδελφος να ελέγξει σχετικώς;

Ίδια κατάσταση και σε μένα συνάδελφε.Απορρίπτει το αίτημα ενώ είμαι μισθωτός και ασφαλισμένος κανονικα.

Στην καρτέλα στο ΤΣΜΕΔΕ δεν εμφανίζει κύρια συνταξη και ΚΥΤ καν.

Κάτι αλχημείες θα κάνουνε.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, steiner said:

Ίδια κατάσταση και σε μένα συνάδελφε.Απορρίπτει το αίτημα ενώ είμαι μισθωτός και ασφαλισμένος κανονικα.

Στην καρτέλα στο ΤΣΜΕΔΕ δεν εμφανίζει κύρια συνταξη και ΚΥΤ καν.

Κάτι αλχημείες θα κάνουνε.

Ίδια ακριβώς κατάσταση & εδώ. Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Ghostrider said:

Ίδια ακριβώς κατάσταση & εδώ. Για να δούμε...

Συνεχίζει και σήμερα, κάτι δεν πάει καλά. Η σελίδα του e-tsmede μας δείχνει ανασφάλιστους όταν πας να τυπώσεις προϋπηρεσία ή βεβαίωση για την εφορία π.χ.

Στην καρτέλα μου γράφει πλέον στον Κλάδο κύριας σύνταξης και στο ΚΥΤ "Διακοπή 1-1-2017". Ενώ στον πίνακα οφειλών έχει μόνο εφάπαξ και επικουρικό.

Τί κάνανε, την αχρηστέψανε την καρτέλα για τους μισθωτούς?Γιατί φίλος αυτοαπασχολούμενος μπήκε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, steiner said:

Συνεχίζει και σήμερα, κάτι δεν πάει καλά. Η σελίδα του e-tsmede μας δείχνει ανασφάλιστους όταν πας να τυπώσεις προϋπηρεσία ή βεβαίωση για την εφορία π.χ.

Στην καρτέλα μου γράφει πλέον στον Κλάδο κύριας σύνταξης και στο ΚΥΤ "Διακοπή 1-1-2017". Ενώ στον πίνακα οφειλών έχει μόνο εφάπαξ και επικουρικό.

Τί κάνανε, την αχρηστέψανε την καρτέλα για τους μισθωτούς?Γιατί φίλος αυτοαπασχολούμενος μπήκε κανονικά.

Καλημέρα. Και σε μένα ακριβώς τα ίδια σε καρτέλα, + ότι συνεχίζω να μην έχω τη δυνατότητα έκδοσης. Μπορεί να αλλάζει σε όλους σιγά σιγά, μιας και η ουσιαστική μας σχέση με το ΤΣΜΕΔΕ έληξε την 31/12/2016, & να είμαστε τα πρώτα θύματα.

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, Ghostrider said:

Καλημέρα. Και σε μένα ακριβώς τα ίδια σε καρτέλα, + ότι συνεχίζω να μην έχω τη δυνατότητα έκδοσης. Μπορεί να αλλάζει σε όλους σιγά σιγά, μιας και η ουσιαστική μας σχέση με το ΤΣΜΕΔΕ έληξε την 31/12/2016, & να είμαστε τα πρώτα θύματα.

Και στα κεντρικά στα γκισέ να πάμε θα μας δείνχνει ανασφάλιστους δηλαδή?Από πού θα εξυπηρετούμαστε τώρα, από τον ΕΦΚΑ στη Σατωβριάνδου για τους μισθωτούς?

Ως συνήθως μπάχαλο χωρίς καμία ενημέρωση.

Ας μας πει και κάποιος άλλος συνάδελφος τί βλέπει στη σελίδα του στο τσμεδε..

Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2018 at 8:17 ΠΜ, steiner said:

Και στα κεντρικά στα γκισέ να πάμε θα μας δείνχνει ανασφάλιστους δηλαδή?Από πού θα εξυπηρετούμαστε τώρα, από τον ΕΦΚΑ στη Σατωβριάνδου για τους μισθωτούς?

Ως συνήθως μπάχαλο χωρίς καμία ενημέρωση.

Ας μας πει και κάποιος άλλος συνάδελφος τί βλέπει στη σελίδα του στο τσμεδε..

Αν ισχύει, αυτό είναι ένα θέμα τώρα. Το από που (& αν) θα παίρνουμε βεβαίωση προϋπηρεσίας & αν θα φαίνεται όλη από έναν φορέα (ή αν θα φαίνεται από ΤΣΜΕΔΕ μέχρι 31.12.2016 & από ΕΦΚΑ μετά από 01.01.2017).

 

Δυστυχώς, συνεχίζει η ίδια κατάσταση για εμένα @steiner.

Μάλλον θα πρέπει να αποδεχτώ πως θα ξαναμπλέκω ως άλλοτε στην ουρά του ΤΣΜΕΔΕ, όποτε μου χρειάζεται. Αξιολύπητο εν έτει 2019.

Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2018 at 8:38 ΠΜ, Ghostrider said:

Δυστυχώς, συνεχίζει η ίδια κατάσταση για εμένα @steiner.

Μάλλον θα πρέπει να αποδεχτώ πως θα ξαναμπλέκω ως άλλοτε στην ουρά του ΤΣΜΕΔΕ, όποτε μου χρειάζεται. Αξιολύπητο εν έτει 2019.

Πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ σήμερα το πρωί για το θέμα αυτό. Στα γκισέ μου εξέδωσαν βεβαίωση προϋπηρεσίας και μου είπαν ότι καλώς έχει γίνει διακοπή στον κλάδο κύριας σύνταξης και υγείας στην καρτέλα μου επειδή είμαι μισθωτός, και οι εισφορές πάνε πλέον στον ΕΦΚΑ μισθωτών-ΙΚΑ. Γιατί το επικουρικό, εφάπαξ (ΕΤΕΑΕΠ) παραμένει στην καρτέλα δεν είχαν απάντηση, ημιμάθεια όπως πάντα.

Βέβαια εξέφρασαν αμφιβολίες για το αν πάρουμε ασφαλιστική ικανότητα το Μάρτιο έτσι που φαίνεται η καρτελα, οπότε φαντάζομαι θα έχουμε συνέχεια..Η διασύνδεση του συστήματος του ΤΣΜΕΔΕ με τον ΕΦΚΑ θέλει πολύ καιρό ακόμα για να γίνει.

Πάντως πλέον θα πρέπει να πηγαίνουμε από εκεί για οποιαδήποτε βεβαίωση οι μισθωτοί. Βεβαίωση ασφάλισης μηχανικού πρέπει να κάνεις αίτηση πια στο πρωτόκολλο(ημιόροφος) γιατί δεν σου βγάζει από το σύστημα, ενώ ασφαλιστική ενημερότητα στους μισθωτούς δεν δίνουν καν αφού φαινόμαστε ανενεργοί στο σύστημα του ΤΣΜΕΔΕ, μόνο στους ελεύθερους επαγγελματίες ή σε όσους δεν έχει ενημερωθεί η καρτέλα τους ακόμα δίνουν.

Το ΤΣΜΕΔΕ δεν αντέχεται πια γενικώς πάντως.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.