Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δασικά αυθαίρετα: Αναστολή κατεδάφισης για 25 ως 40 έτη


Engineer

Recommended Posts

1 ώρα πριν, Elounda said:

Τραγικό απλά. .............. Μετά έρχεται αιγιαλός. Αρχαιολογικες ζώνες λίγο δύσκολο γιατί εκεί υπάρχει τρελα. Να τον χαίρεστε τον νόμο.....

 

53 λεπτά πριν, Elounda said:

Τον θεωρείς σωστό νόμο δηλαδή?Κατεδαφιση για μένα . ..... Το ΜΆΤΙ που βγήκαν και λέγαν ότι έχουν τόσα θύματα γιατί έχτισαν σε δάσος το ξέχασαν κιόλας ε?..... Για αντισυνταγματικοτητα δεν θα μιλήσω γιατι έχει χάσει πια νόημα η λέξη αυτή αφού είναι κατά κρίση συμφερόντων. 

Αν ανατρέξεις σε α/φ του 45 και  του 60 θα δεις ότι το Μάτι δεν ήταν δάσος. Αργότερα φυτεύθηκε. Για να έρθει στην συνέχεια το Κράτος να πει ά , είστε δασική έκταση.
Με αποτέλεσμα να μην γίνει δεκτή η πρόταση πολεοδόμησης την δεκαετία του '90 , καθώς κάποιοι κρατικοί υπάλληλοι , Δον Κιχώτες των δασών τα στύλωσαν.
Αυτοί είναι για μένα οι πραγματικοί υπεύθυνοι της τραγωδίας  , που στέρησαν από τους ανθρώπους τη δυνατότητα να αναπλάσουν  σωστά τον ήδη δομημένο οικισμό τους.

Εκτός αυτού , έχω την άποψη ότι  δεν είναι λογικό να προστατεύεις την δασική έκταση γενικώς και αδιακρίτως.
Το 38 και το 45 , είχες έναν πληθυσμό , ο οποίος ως μέγεθος , θέση στην χώρα και δραστηριότητα δεν έχει καμμία σχέση με αυτό που έχεις σήμερα.

Οι κρατικές υπηρεσίες ανεξέλεγκτες , μαξιμαλιστικές και με περίσσειο σταρχιδισμό ορίζουν ζώνες και περιοχές προστασίας για το οτιδήποτε.
Οπου και να γυρίσεις έχεις απο 'δω αρχαία , απο 'κει natura , πιο πέρα δασική έκταση , παρακάτω ζώνες προστασίας για ότι μπορείς να φανταστείς.

Που θα κάνεις τουρισμό , κατοικία , υπηρεσίες , βιοτεχνία κλπ ? 

Για μένα η προστασία  πρέπει να είναι "δυναμική" όχι στατική. Σε αυτή την κατεύθυνση μάλλον πάμε. Του ισοζυγίου : παίρνεις εδώ και δίνεις αλλού .

Α και να μην ξεχάσουμε την  ανεπανάληπτη γνωμοδότηση του γελοιου τελικά ΝΣΚ  ότι οι  βεβαιώσεις Δασαρχείων παρελθόντων ετών " συνιστούν απλά πληροφοριακά έγγραφα που δεν παράγουν έννομο αποτέλεσμα "  !!!


 

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

περίπου 2-3 ημέρες μετά την φωτιά στο Μάτι δημοσιεύθηκε ένα άρθρο της φοβερής και τρομερής Καραβασίλη Μαργ., το οποίο δημοσιεύθηκε παντού, και στο οποίο άρθρο καταγράφει την όλη προιστορία της υπόθεσης (ένταξη στο σχέδιο - 2 προσπάθειες που έγιναν και που δεν προχώρησαν).

Αύγουστε, μια και μιλάς για κρατικούς υπαλλήλους, μήπως θυμάσαι το τελεσίγραφο για το θέμα που έστειλε η WWF στον υπουργό και που απειλούσε αν προχωρούσε το θέμα της ένταξης???

Δυστυχώς το θέμα είναι πιο πολύπλοκο, δεν είναι μόνο οι ανεγκέφαλοι Δ.Υ., τα ιδιωτικά συμφέροντα είναι πάντα πιο ισχυρά. (για φαντάσου ότι έχεις την βιλάρα σου, τριγύρω το γκαζόν, τα δένδρα και το χαιλίκι σου, οι οικιακοί βοηθοί σου σερβίρουν το κοκτέιλ και ξαφνικά πρέπει να δώσεις εισφορά σε γη, ας πούμε το 30-40% επειδή το κτήμα είναι λίγο μεγάλο..................

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα κράτος μπάχαλο, ουσιαστικά από την τουρκοκρατία μέχρι τώρα, είναι λογικό να γίνονται αυτά. Με βάση την έλλειψη οργάνωσης που υπάρχει εκπλήσσομαι που δεν πλακωνόμαστε όλη μέρα στους δρόμους μεταξύ μας και μιλάω ειλικρινά. Προσωπικά είμαι αισιόδοξος ότι, με τα όποια κολλήματα, μπαίνει σιγά σιγά τάξη στο χάος. Ένας μηχανικός ή ένας ιδιώτης που θα θέλει να χτίσει σε δέκα χρόνια από τώρα θα αντιμετωπίζει πολύ πιο οργανωμένες καταστάσεις με κτηματολόγιο, δασικούς χάρτες, OneClickLIS (το οποίο θα γίνει). Αυτό το ξεσκαρτάρισμα συμβαίνει ήδη και θα συμβεί σε πολύ σύντομο χρόνο, δεδομένης μάλιστα της έκτασης σε χρόνο (δεκαετιών) των παθογενειών. Αυτή η άποψη δεν αφορά την πολιτική, θα συμβεί ανεξαρτήτως κυβέρνησης διότι ζούμε στον 21ο αιώνα και τα μυαλά του κόσμου είναι άλλα από αυτά της δεκαετίας του 80. Το λέω επειδή υπάρχει η τάση να πολιτικοποιείται πάντα η κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις νόμιμο κτίσμα σε δασική οικιστική πύκνωση κι έχεις κλείσει τον ημιυπαίθριο, τι γίνεται; Θα τακτοποιείς με αυτόν το νόμο;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, avgoust said:

 

Αν ανατρέξεις σε α/φ του 45 και  του 60 θα δεις ότι το Μάτι δεν ήταν δάσος. Αργότερα φυτεύθηκε. Για να έρθει στην συνέχεια το Κράτος να πει ά , είστε δασική έκταση.
Με αποτέλεσμα να μην γίνει δεκτή η πρόταση πολεοδόμησης την δεκαετία του '90 , καθώς κάποιοι κρατικοί υπάλληλοι , Δον Κιχώτες των δασών τα στύλωσαν.
Αυτοί είναι για μένα οι πραγματικοί υπεύθυνοι της τραγωδίας  , που στέρησαν από τους ανθρώπους τη δυνατότητα να αναπλάσουν  σωστά τον ήδη δομημένο οικισμό τους.

Εκτός αυτού , έχω την άποψη ότι  δεν είναι λογικό να προστατεύεις την δασική έκταση γενικώς και αδιακρίτως.
Το 38 και το 45 , είχες έναν πληθυσμό , ο οποίος ως μέγεθος , θέση στην χώρα και δραστηριότητα δεν έχει καμμία σχέση με αυτό που έχεις σήμερα.

Οι κρατικές υπηρεσίες ανεξέλεγκτες , μαξιμαλιστικές και με περίσσειο σταρχιδισμό ορίζουν ζώνες και περιοχές προστασίας για το οτιδήποτε.
Οπου και να γυρίσεις έχεις απο 'δω αρχαία , απο 'κει natura , πιο πέρα δασική έκταση , παρακάτω ζώνες προστασίας για ότι μπορείς να φανταστείς.

Που θα κάνεις τουρισμό , κατοικία , υπηρεσίες , βιοτεχνία κλπ ? 

Για μένα η προστασία  πρέπει να είναι "δυναμική" όχι στατική. Σε αυτή την κατεύθυνση μάλλον πάμε. Του ισοζυγίου : παίρνεις εδώ και δίνεις αλλού .

Α και να μην ξεχάσουμε την  ανεπανάληπτη γνωμοδότηση του γελοιου τελικά ΝΣΚ  ότι οι  βεβαιώσεις Δασαρχείων παρελθόντων ετών " συνιστούν απλά πληροφοριακά έγγραφα που δεν παράγουν έννομο αποτέλεσμα "  !!!


 

Διαφωνω αυτοι που έχτιζαν παρανομα φταίνε και μετά επικουρικά τα πολιτικα ρουσφέτια.Εμενα ο πατέρας μου γιατί δεν έκτισε σε αιγιαλό ή δάσος η δεν ξέρω γώ?Και ποιος είσαι θα έρθεις να πεις οτι το δάσος είναι δικό σου ώστε να νέμεσαι ένα σπιτι που είχες χωρίς τίτλους αλλά με χρησικτησίες? (ασε έξω το ιδιωτικό δάσος τυπου σκίνους και χορτολιβαδια)

Πρωτα πρεπει να ξεκαθαρισεις όπως λες και εσυ με ορθολογικα κριτηρια τις ζώνες σου (ΣΧΟΟΑΠ αλλά προσγειωμενα στην πραγματικοτητα) και μετά όλα τα άλλα.

 

Αυοι οι νομοι είναι καθαρα πολιτικά ρουσφέτια για ψηφοθηρία και μόνο και λυπάμαι που το βλέπεις αλλιώς.Και το χειρότερο είναι από αυτούς που έλεγαν εμείς θα γκρεμίσουμε το ένα το άλλο κτλ.Γιατί δεν βγαίνει να απλοποιήσει την νομοθεσία αντ αυτού την κάνει πολυπλοκη ακόμα περισσότερο με τέτοιους είδους νόμους?Γιατί δεν έχουν @@ και συγνώμη για την έκφραση,για τις καρέκλες όλα τελικά αλλά η τούμπα τούμπα

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

"Επίσης, δεν θα μπορούν να μεταβιβάζονται, καθώς με την εξαίρεσή τους από την κατεδάφιση οι αυθαιρετούχοι τους δεν αποκτούν ιδιοκτησιακό δικαίωμα. "

Ουφ !!!,  τώρα ησύχασα ....

Δις  ιζ  Σπάρτα,  δις ιζ  δε λωου  εντ  δεη  μηην ιτ...!! 

Κάπου άκουσα μάλιστα πως ετοιμάζουν πυρετωδώς ένα άρθρο σε Νόμο που θα λέει :

10. Πριν από την κατεδάφιση των κατεδαφιστέων αυθαιρέτων του άρθρου αυτού δεν επιτρέπεται: α) η μεταβίβαση τους ή η σύσταση εμπράγματων δικαιωμάτων σ' αυτά ή στο οικόπεδο, πάνω στο οποίο κατασκευάστηκαν. Κάθε μεταβίβαση που γίνεται κατά παράβαση των ανωτέρω θεωρείται αυτοδίκαια και εξαρχής άκυρη, β) η σύνδεσή τους με τα δίκτυα παροχής ηλεκτρικού ρεύματος, ύδρευσης, αποχέτευσης και τηλεπικοινωνιών.

Θα το ονομάσουν λέει αρ.17,  παρ.10,  κάποιου Νόμου 1337 ......    που θα τον πάνε λέει πίσω στο 1983 για να   μπορέσουν λέει αναδρομικά να ακυρώσουν μεταβιβάσεις κάποιων λίγων χιλιάδων (τέσπα, νταξξξ! ....)     δασικών αυθαιρετομπουμπουκιών και να τους κόψουν λέει αναδρομικά  και το ρεύμα και το νερό λέει,   ....

αλλά φοβούνται μην αυτοί τους κόψουν τ' α@#%ια ..........

Δεν μπορώ άλλο Θανάση ...

να κατέβω κάνε στάση.....

 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Elounda said:

Διαφωνω αυτοι που έχτιζαν παρανομα φταίνε και μετά επικουρικά τα πολιτικα ρουσφέτια.Εμενα ο πατέρας μου γιατί δεν έκτισε σε αιγιαλό ή δάσος η δεν ξέρω γώ?Και ποιος είσαι θα έρθεις να πεις οτι το δάσος είναι δικό σου ώστε να νέμεσαι ένα σπιτι που είχες χωρίς τίτλους αλλά με χρησικτησίες? (ασε έξω το ιδιωτικό δάσος τυπου σκίνους και χορτολιβαδια)

Πρωτα πρεπει να ξεκαθαρισεις όπως λες και εσυ με ορθολογικα κριτηρια τις ζώνες σου (ΣΧΟΟΑΠ αλλά προσγειωμενα στην πραγματικοτητα) και μετά όλα τα άλλα.

 

Αυοι οι νομοι είναι καθαρα πολιτικά ρουσφέτια για ψηφοθηρία και μόνο και λυπάμαι που το βλέπεις αλλιώς.Και το χειρότερο είναι από αυτούς που έλεγαν εμείς θα γκρεμίσουμε το ένα το άλλο κτλ.Γιατί δεν βγαίνει να απλοποιήσει την νομοθεσία αντ αυτού την κάνει πολυπλοκη ακόμα περισσότερο με τέτοιους είδους νόμους?Γιατί δεν έχουν @@ και συγνώμη για την έκφραση,για τις καρέκλες όλα τελικά αλλά η τούμπα τούμπα

Δεν γνωρίζω τι κριτήρια και τι σκέψη είχε ο καθένας όταν λάμβανε την απόφαση να χτίσει αυθαίρετο ένα κτίριο.

Θα σου πω βέβαια δύο ίδιες περιπτώσεις, η μια του πατέρα του κολλητού μου και η άλλη ενός θείου μου. Αυτοί είχανε κληρονομήσει ένα οικόπεδο από τους παππούδες/γιαγιάδες στην επαρχία και το είχανε μαζί με τα υπόλοιπα αδέρφια με ένα ποσοστό συνιδιοκτησίας. Όλο και κάποιος από τα αδέρφια όμως ξεκίνησε να χτίζει αυθαίρετα χωρίς να ενημερώσει και να δώσει αναφορά στους υπόλοιπους, οι υπόλοιποι σχεδίαζαν και αυτοί να χτίσουν εκεί κάτι μελλοντικά αλλά πλάκωσαν αυτοί που ξεκίνησαν να χτίζουν και μάλιστα σε τέτοιο εμβαδό που δεν άφηναν περιθώριο στους άλλους αν θέλουν να χτίσουν κάτι μελλοντικά. Μετά έσπευσαν γρήγορα και τα υπόλοιπα αδέρφια και έχτισαν κάτι στα οικόπεδα για να προλάβουν μην τους φάει το οικόπεδο ο άλλος αδερφός. Έτσι όλοι έχουν αυθαίρετα κτίσματα τώρα που χτίστηκαν τέλη 70 αρχές 80.

Κανονικά αν ήθελε ο άλλος να μπλοκάρει και να εμποδίσει τον αδερφό του από την ανέγερση του αυθαιρέτου έπρεπε να κάνει καταγγελία στην πολεοδομία, ίσως και δικαστήρια γιατί θίγονται δικαιώματα επί του οικοπέδου. Αλλά άντε τώρα να κάθεται ο ένας αδερφός να τα βάζει με τον άλλον και να έχουν διαμάχες/αντιδικίες.

Θα μου πεις γιατί κάθομαι και στα αναφέρω όλα αυτά, δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος ούτε θέλω να δικαιολογήσω όσους έχτισαν αυθαίρετα, απλά αναφέρω έναν τρόπο σκέψης που υπήρχε και πιθανόν να υπάρχει ακόμα σε κάποια μερίδα εξ΄ όσων αποφάσισαν κάποτε να χτίσουν αυθαίρετα. 

Για τις κατεδαφίσεις, κάποτε ήμουν και εγώ υπέρ του να κατεδαφιστούν όλα τα αυθαίρετα, εγώ φαντάσου μένω σε σπίτι με άδεια από το 1890, την έχω σε πρωτότυπο, τότε ελάχιστοι έμπαιναν στον κόπο να κοιτάνε τι χτίζεται νόμιμα αν ενημέρωσες το κράτος κτλπ. Δεν μπορεί να κατηγορήσει κάποιος το κράτος επειδή ο άλλος αποφάσισε να χτίσει μέσα σε δάσος. Αλλά από την άλλη όμως, βλέποντας την κατάσταση αυτών των δικών μου ανθρώπων σήμερα, γενικά φτωχοί, τα κτίσματα που έχτισαν αυθαίρετα ρημάζουν, αδυνατούν να κάνουν συντήρηση και έρχονται μόνο για διακοπές, διαμένουν στην Αθήνα με ενοίκιο που και αυτό κάποιες φορές το αφήνουν απλήρωτο και τους απειλεί να τους διώξει ο ιδιοκτήτης, εμένα δεν θα μου φαινόταν δίκαιο να τους τα γκρεμίσουν, ο θείος μου έχει θέματα καρδιάς, αν του το κατεδαφίσουν παίζει να τρελαθεί να πάθει και τίποτα, τα σπίτια αυτά επίσης είναι αμφίβολο αν θα τα αποδεχτούν σε κληρονομιά τα παιδιά, γενικά δεν έχουν φράγκα για ανακαινίσεις και συντήρηση. 

Δεν τα γράφω αυτά για να σε κάνω να λυπηθείς τους ανθρώπους ή να σου αλλάξω άποψη με επίκληση στο συναίσθημα. Αυτό που θέλω να καταλήξω, όσοι έχτισαν αυθαίρετα φταίνε 100% αυτοί, αλλά δεν θεωρώ δίκαιο να κατεδαφιστούν τα κτίσματά τους. Θα μπορούσε ίσως να υπάρξει κάποια διάκριση με βάση περιουσιακά κριτήρια αλλά και πάλι αυτό δεν νομίζω να είναι νομικά δίκαιο το να κάνεις διακρίσεις στο ποιος θα υποστεί κυρώσεις και ποιος οχι με βάση την οικονομική/περιουσιακή κατάσταση.

Το καλύτερο που μπορεί να γίνει για μένα ως μέση λύση, τακτοποιήσεις με πληρωμή προστίμων σαν αυτό που συμβαίνει τώρα, πλήρης απαγόρευση ανέγερσης άλλων αυθαιρέτων και άμεση κατεδάφιση πριν καν προλάβουν να χτίσουν κάτι οι υπαίτιοι. 

Link to comment
Share on other sites

Για τα αυθαίρετα όλοι ξέρουμε ότι την κύρια ευθύνη την έχει το κράτος . Γιατί δεν προέβλεψε , δεν έκανε εντάξεις στο σχέδιο πόλης , γιατί επέτρεψε τις κατατμήσεις σε αγροτεμάχια και την μεταβίβαση αυτών και δεκάδες γιατί ακόμα .

Αλλά εκτός από το κράτος έχουμε και το ΣτΕ . Οπου κάποιοι με συμπλέγματα , έβγαζαν αποφάσεις που ευνοούσαν την κρατική διαφθορά και τιμωρούσαν τους πολίτες .

Όταν σήμερα έχουμε δύο οικόπεδα δύο αδελφών που ο ένας το καλλιεργεί και ο άλλος μετανάστευσε και επειδή βγήκε στο 15 % του οικοπέδου του 5-6 πουρνάρια , του το θεωρούν  δασικό , ή όταν ήταν δασικά , αλλά ο ένας αδελφός το καθάρισε και τώρα θα πληρώσει ψίχουλα , ενώ ο άλλος που ήταν νόμιμος δεν μπορεί να κάνει τίποτα , ή όταν ξεχνάμε ότι μέχρι πριν κάποιες δεκαετίες το ρετσίνι είχε μεγάλη αξία και πολλοί έβαζαν πεύκα στα χωράφια τους , για να μαζεύουν ρετσίνι , όταν ξεχνάμε ότι κάποιοι είχαν ζώα , που δεν έγιναν όλα δικαστές...:oops:, αλλά χρησιμοποιούσαν τα χωράφια τους για βοσκή και γενικά όταν άσχετοι με το περιβάλλον και εμμονικοί άνθρωποι , νομοθετούν ηλίθιους νόμους .

Εχουμε περιπτώσεις , έχω ιδιοκτησία που πριν 100 χρόνια ήταν αμπέλι και φαίνεται στα συμβόλαια της εποχής , πριν 80 χρόνια η φυλλοξήρα κατέστρεψε τα αμπέλια της περιοχής , μετά ο κόσμος έφυγε και σήμερα το λένε ΑΔ και επιμένουν στην έννοια του δάσους .

Η ακόμα μπλέκουμε στην έννοια του ιδιωτικού δάσους πηγαίνοντας σε κάποιες περιοχές 140 χρόνια πίσω , που δεν είναι πιθανό να βρεθούν τίτλοι , αφού πολλά έγραφα έχουν καεί στους πολέμους .

Ταυτόχρονα το ίδιο το κράτος που νομοθετεί ηλίθιους και αποσπασματικούς δασικούς χάρτες , που έγιναν από το γραφείο , δεν έχει ακόμα ορίσει χρήσεις γης παντού , ώστε να μπορέσει να καταργήσει την εκτός σχεδίου δόμηση και να προβλέψει όλες τις πιθανές επεκτάσεις σχεδίου πόλης για τα επόμενα 100 χρόνια .

Εχουμε 14000 χλμ ακτογραμμή . Αυτή θα έπρεπε να είναι όλη ελεγχόμενη με λογική εντός σχεδίου περιοχή , με καθορισμένους κοινόχρηστους χώρους , μεγάλες αρτιότητες , δρόμους , ώστε να μην έχουμε το μπάχαλο που βλέπουμε στα νησιά .

Γενικά η κατάσταση παραμένει στην ίδια λογική του διεφθαρμένου κράτους και κάθε νόμος εξυπηρετεί την διαφθορά και μόνο .

Link to comment
Share on other sites

"Επίσης, δεν θα μπορούν να μεταβιβάζονται, καθώς με την εξαίρεσή τους από την κατεδάφιση οι αυθαιρετούχοι τους δεν αποκτούν ιδιοκτησιακό δικαίωμα."

 

Και τι γινεται σε περίπτωση θανάτου του αυθαιρετούχου?

Αν οι αυθαιρετουχοι δεν ειναι "ιδιοκτητες",  ποιος θα τους κληρονομήσει.....και  σε τί?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.