Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξοικονομώ ΙΙ-Μικρή κλίμακα


Recommended Posts

Καλησπερα,

Εχει ειπωθει επανηλλημενως πως η ΕΕΜΚ και Β ΠΕΑ μπορει να γινει απο τον ιδιο μηχανικο.Στην εκδοση την αδειας για αντλια θερμοτητα αερα-νερου χρειαζεται:

1. Δηλωση αναθεσης κα αναληψης.....

2.Τεχνικη εκθεση.....

3.Μελετη εγκαταστασης θερμανσης.

Η Ερωτηση μου ειναι ,αν καποιο απο αυτα τα τρια δικαιολογητικα μπορουν να βγουν απο τον ιδιο μηχανικο ,αν δηλαδη καποιο απο αυτο ή ολα ΔΕΝ αποτελει μελετη-επιβλεψη ωστε να μην υπαρξη με αυτον τον τροπο ασυμβιβαστο για την εκδοση του Β ΠΕΑ.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Στην δήλωση ανάθεσης-ανάληψης τί θα αναγράφεται? Ότι ο μηχανικός που θα εκδόσει την ΕΕΜΚ είναι αυτός που θα αναλάβει και την τοποθέτηση της α.θ.? Και στην συνέχεια αν ο ίδιος μηχανικός κάνει και το Β ΠΕΑ, θα έχουμε ελεγχόμενο (τον τοποθετητή της α.θ) και ελέγχων (αυτόν που διενεργεί την αυτοψία του Β ΠΕΑ) το ίδιο πρόσωπο?

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, pirsogiannis said:

Στην δήλωση ανάθεσης-ανάληψης τί θα αναγράφεται? Ότι ο μηχανικός που θα εκδόσει την ΕΕΜΚ είναι αυτός που θα αναλάβει και την τοποθέτηση της α.θ.? Και στην συνέχεια αν ο ίδιος μηχανικός κάνει και το Β ΠΕΑ, θα έχουμε ελεγχόμενο (τον τοποθετητή της α.θ) και ελέγχων (αυτόν που διενεργεί την αυτοψία του Β ΠΕΑ) το ίδιο πρόσωπο?

Συγγνωμη,αλλα δεν πολυκαταλαβαινω τα γραφομενα.

Να το ξανα ρωτησω διαφορετικα...Μπορω να πω αυτον που θα μου βγαλει το Β ΠΕΑ να μου βγαλει και μικρη κλιμακα για αντλια θερμοτητας?

Να παω κατευθειαν σε καποιον 2ο μηχανικο για την αδεια ή θα μπορουσε και ο 1ος να προχωρησει καποια σταδια της αδειας ή εξολοκληρου?

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, Παναγιώτης Σταθούλης said:

Συγγνωμη,αλλα δεν πολυκαταλαβαινω τα γραφομενα.

Να το ξανα ρωτησω διαφορετικα...Μπορω να πω αυτον που θα μου βγαλει το Β ΠΕΑ να μου βγαλει και μικρη κλιμακα για αντλια θερμοτητας?

Να παω κατευθειαν σε καποιον 2ο μηχανικο για την αδεια ή θα μπορουσε και ο 1ος να προχωρησει καποια σταδια της αδειας ή εξολοκληρου?

Το μόνο που μπορεί να κανει ο μηχανικός που θα εκδόσει το Β' ΠΕΑ είναι η εκδοση της ΕΕΔΜΚ μέσα απο το πληροφοριακό σύστημα e-adeies. Το πολύ να συντάξει και τον πινακα 3 για το ΙΚΑ.

Ολα τα άλλα (μελέτη εγκατάστασης αυτόνομου συστήματος θέρμανσης, τεχνικές εκθέσεις, επιβλεψη) πρεπει να γινουν από άλλον/άλλους μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι παρομοιο και θα ηθελα και εδω μια απαντηση.

Για την εξ θερμομονωση θελει συμφωνα με το ιθ.βεβαιωση μηχανικου οτι δεν αλλοιωνονται οι οψεις.....αρα υπογράφη ενας μηχανικος.Μπορει να ειναι αυτος που θα βγαλει το Β ΠΕΑ ή το δινει σε καποιο συναδελφο να υπογραψει γιανα μπορεσει να βγαλει το Β ΠΕΑ

ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Παναγιώτης Σταθούλης said:

Να ρωτησω κατι παρομοιο και θα ηθελα και εδω μια απαντηση.

Για την εξ θερμομονωση θελει συμφωνα με το ιθ.βεβαιωση μηχανικου οτι δεν αλλοιωνονται οι οψεις.....αρα υπογράφη ενας μηχανικος.Μπορει να ειναι αυτος που θα βγαλει το Β ΠΕΑ ή το δινει σε καποιο συναδελφο να υπογραψει γιανα μπορεσει να βγαλει το Β ΠΕΑ

ευχαριστω και πάλι.

Το 2ο για να είστε σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Τα όσα γράφω είναι πολύ απλά. Δεν μπορεί ο ελέγχων (ενεργειακός επιθεωρητής β ΠΕΑ) να είναι ταυτόχρονα και ο ελεγχόμενος (αυτός που έχει αναλάβει να τοποθετήσει μια α.θ ή να φτιάξει μια θερμοπρόσοψη κλπ). Αυτό είναι το ασυμβίβαστο, αν πληρούνται οι παραπάνω προϋποθέσεις υπάρχει ασυμβίβαστο. Εγώ δεν μπορώ να ξέρω τί γράφει η ανάθεσης/ανάληψης. Γιατί δεν ρωτάς τον μηχανικό σου να στα ξεδιαλύνει? Τόσα λεφτά δεν τον πλήρωσες?:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Αφου ξεκαθαριστηκε αυτο ας προχωρησω σε μια ακομα απορια που μου γεννηθηκε απο τα γραφομενα εδω οσον αφορα το εξοικονομω 2.

Λεω οτι κανω δυο παρεμβασεις για τις οποιες χρειαζεται ΕΕΜΚ...θερμομονωση στο μπαλκονι μου και τοποθετηση αντλιας θερμοτητας αερα-νερου.Ο λόγος της αποριας μου ειναι για τις ασφαλιστικες εισφορες του ΙΚΑ(το θεμα του οποιου οφειλω να πω πως δεν το κατεχω καθολου).Ολες οι αποριες που διαβαζω στα διαφορα threads ειναι για τη θερμομονωση και αν θα παω στο ΙΚΑ ωα το δηλωσω να μου βγαλουν ενσημα κτλ.Δεν ειδα καπου αλλου για καποια αλλη παρεμβαση π.χ αντλια θερμοτητας να συζητειται για το αν θα πρεπει να παω στο ΙΚΑ να το δηλωσω.

Εχω καταλαβει σωστα οτι μόνο για τη θερμοπροσοψη θα πρεπει να παω στο ΙΚΑ ή για ολες τις παρεμβασεις για τις οποιες απαιτειται εκδοση ΕΕΜΚ?

Αν μου απαντησετε οτι μονο για τη θερμοροσοψη πρεπει ,θα καταλαβω,οτι νομιζετε οτι προκειτε για ''μη στεγασμενο'' και γιαυτο το λετε ή μηπως μόνο εκει εχει εργατικα και αρα ενσημα?

 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.