Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΤΣΜΕΔΕ: Εκδόθηκαν οι αναδρομικές εισφορές 2013 Β’ Εξαμήνου του Ν.3986/11


Engineer

Recommended Posts

Ο ν.4387/16, μεταξύ άλλων, άλλαξε τον τρόπο υπολογισμού των ασφαλιστικών εισφορών από 1/1/2017, δεν διέγραψε (αναδρομικά) απαιτήσεις που έχουν δημιουργηθεί μέχρι και τις 31/12/2016 από προηγούμενους νόμους. Εισφορές-απαιτήσεις-οφειλές που έχουν δημιουργηθεί έως 31/12/16 εξακολουθούν να οφείλονται και να εισπράττονται μέσω των υφιστάμενων συμβάσεων συστημάτων που τηρούν μέχρι σήμερα οι ΦΚΑ.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Αρχιμηνια κι αρχίχρονια

Ηρθανε τ' αναδρομικα

Τρεεεεεεεχα, τρεχα να τα πληρώσεις

Για να μην, για να μην το μετανιώωωωωσεις...

 

Και του χρόνου (πρώην) συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 7/12/2018 at 12:58 ΜΜ, venezia said:

Στην ιστοσελίδα του ΤΣΜΕΔΕ υπάρχει μόνο η παρακάτω ανακοίνωση

image.png.51b8ef750f4541637075d8d4776d0ce1.png

και στα ειδοποιητήρια των εξαμήνων το παρακάτω...

image.png.e499d4ddea8095afbe4126103898c847.png

Βρήκε κάποιος συνάδελφος που στην ευχή είναι τα αναδρομικά Β 2013

 

Επανέρχομαι στην ερώτηση παραπάνω... Βλέπει κανείς τα αναδρομικά του; Κλικάροντας το κουμπάκι περί ειδοποιητηρίων στο site του ΤΣΜΕΔΕ βλέπω κι εγώ το μήνυμα "Δεν έχει εκδοθεί ειδοποιητήριο για το Β2018.".

Link to comment
Share on other sites

@ANTONIS130 ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Είναι πιθανό να μου τα έχουν ήδη κρατήσει σε προηγούμενο συμψηφισμό και ίσως γι'αυτό παίρνω το παραπάνω μήνυμα ότι δεν έχει εκδοθεί ειδοποιητήριο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kakatoua said:

Επανέρχομαι στην ερώτηση παραπάνω... Βλέπει κανείς τα αναδρομικά του; Κλικάροντας το κουμπάκι περί ειδοποιητηρίων στο site του ΤΣΜΕΔΕ βλέπω κι εγώ το μήνυμα "Δεν έχει εκδοθεί ειδοποιητήριο για το Β2018.".

Έλεγξες ότι τα ποσά των κλάδων ασφάλισης (πλην του κλάδου που αφορούσε στην ειδ. προσαύξηση που καταργήθηκε) που ανέγραφε το τότε ειδοποιητήριο που είχες λάβει για το Β'13 αν διαφέρουν σε σχέση με αυτά που θα προέκυπταν από την εφαρμογή του ν.3986/11 ?
Αν διαφέρουν (και έχεις κάνει ορθά τους υπολογισμούς με βάση τον ν.3986/11) και δεν σου έχει εκδοθεί ειδοποιητήριο για το Β'18 (που αφορά στα αναδρομικά του Β'13) ίσως θα πρέπει να επισκεφθείς το ταμείο (τ.ΤΣΜΕΔΕ) της περιοχής σου.
Αν δεν διαφέρουν (και έχεις κάνει ορθά τους υπολογισμούς με βάση τον ν.3986/11, άρθρο 44) τότε ορθά δεν σου έχει εκδοθεί ειδοποιητήριο αναδρομικών για το Β'13.
Το να σου τα έχουν κρατήσει σε κάποιον προηγούμενο συμψηφισμό το θεωρώ μάλλον (για να μην πω ότι είμαι σίγουρος) απίθανο, διότι η εκκαθάρισή τους, η βεβαίωσή τους και η απαίτησή τους έγινε μόλις πριν λίγες ημέρες (5/12/18).

 Οποιαδήποτε αμφιβολία λύνεται μόνο με επίσκεψη το τοπικό τ.ΤΣΜΕΔΕ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθε 116€,  πρώτη φορά που ήρθε αναδρομικό...Τα υπόλοιπα δεν ξέρω ίσως μπήκαν στο διακανονισμό που έχω. Αυτό πως εμφανίστηκε τώρα ούτε που ξέρω.. Ίσως το πληρώσω κάποια στιγμή αργότερα στον Ιανουάριο και βλέπουμε 

Το Α14 ποτέ βγαίνει; Δηλαδή κάποιος που δεν πολύ ασχολείται θα μυρίζει τα νύχια του ποτέ βγάζουν αναδρομικά; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.