Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

γκρέμισμα παταριού


Μαρτίνα

Recommended Posts

Καλησπέρα κι από μένα παιδιά :) 

 

Έχω ξεκινήσει διαδικασίες ανακαίνισης μπάνιου σε διαμέρισμα πολυκατοικίας χτισμένη πιο πίσω από το 65', κι είμαστε τώρα στο σημείο που έχουν περαστεί αποχετεύσεις/παροχές και το επόμενο στάδιο είναι σοβάτισμα, πλακάκια κλπ. Φυσικά, φαντάζεστε, παλιό μπάνιο χωρίς πατάρι δεν κάνει. Λοιπόν, εγώ λέω να φύγει το πατάρι,

(κανονικά θα 'πρεπε να γίνει πιο πριν όλη αυτή η διαδικασία-σκέψη, αλλά δεν έγινε γιατί σκεφτόμουν να παίξει πατητή στο πάτωμα, που θα σ' άφηνε να κερδίσεις τα εκ. που θα κλέψει το πλακάκι, αλλά τελικά απογοητεύτηκα πολύ με ό,τι άκουσα και απέρριψα εντελώς την ιδέα),

να μπορεί να κάνει μπάνιο άνετα ένας άνθρωπος ψηλότερος του 1,70, όμως καθότι πιστεύω ότι καλό είναι να υπάρχει ένας μικρός, έτσι, αποθηκευτικός χώρος, για πράγματα που σπάνια χρησιμοποιούνται (πχ ένα σώμα καλοριφέρ ξέμπαρκο) σκέφτομαι, και θέλω να ρωτήσω, αν γίνεται να κρατηθεί το μισό πατάρι. Το μπάνιο από τούβλο σε τούβλο είναι 315x145, και το κομμάτι που θέλω να μάθω αν θα μπορούσε να μείνει όρθιο είναι 105χ145. (Άντε να 'χει φύγει κάνα εκατοστό.) Τι με συμβουλέυετε;

Aν έχω παραλείψει κάποια πληροφορία χρήσιμη χαρά μου να την προσθέσω :)  

Link to comment
Share on other sites

Αισθητικά δεν θα είναι άσχημο να είναι το μισό μπάνιο χαμηλό και το άλλο ψηλό;

Θα πρέπει να καλέσετε πολιτικο μηχανικό να ελέγξει την κατασκευή για να σας συμβουλέψει με ακρίβεια το τι και πως θα γκρεμίσετε. 

Link to comment
Share on other sites

@killertomato

αντιθέτως, θα έλεγα. Εφόσον δεν θα έχει οπτική στο δεύτερο ταβάνι απευθείας όποιος μπει μέσα, δεν θα δηλώνεται απευθείας το δεύτερο ύψος οπότε θα φαίνεται εν δυνάμει αέναο. Στην επόμενη οπτική που θα 'χει κανείς, θα αντικρύζει το μικρό παράθυρο που υπάρχει στο πατάρι, δηλαδή θα βλέπει δύο παράθυρα, τι καλύτερο από αυτό. Σε αντίθετη οπτική θα βλέπει τον "όροφο", που πιο μελλοντικά λέω να ντυθεί με τζαμάκια βιομηχανικού στυλ συρόμενα κλπ κλπ. Νταξ, γούστα είναι αυτά, στα δικά μου τα μάτια μια ιδιαιτερότητα σ' ένα χώρο τον κάνει πιο ξεχωριστό/περίεργο, άρα και πιο αισθητικό αυτόματα. 

θα 'ρθει ένας μηχανικός να το δει φυσικά, για τη γεύση όμως είπα να στείλω την απορία μου.

Τώρα που έχει περάσει ο υδραυλικός τις αποχετεύσεις/παροχές υπάρχει κάποιος κίνδυνος; Έχει ρίξει λάσπη για να μην είναι εκτεθειμένες και να τις σταθεροποιήσει, σε όλες εκτός από αυτή της ντουζιέρας στο χώρο της οποίας έχει να πέσει μπόλικο υλικό...

Επίσης υπάρχει ένας θεόπαλιος πηλοσωλήνας με βρύα και όστρακα πάνω στο πατάρι, τέρμα γωνία στη μεριά που θα γκρεμιζόταν. Αυτός κάθεται εκεί ακούνητος, σωστά; 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.