Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περιορισμένη προσωπική δουλεία από τη ΔΕΗ στο διηνεκές


Stagia2018

Recommended Posts

Καλημέρα σας. 

Σκέφτομαι να πουλήσω μέρος ενός οικοπέδου που έχω στην κατοχή μου με σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας. Δεν το είχα προσέξει πριν αλλά στο απόσπασμα του κτηματολογικού διαγράμματος λέει και για Δουλείες. Δουλειούχος η ΔΕΗ. Για την ακρίβεια λέει "Περιορισμένη Προσωπική Δουλεία" "Διηνεκές" Δουλεία Διελεύσεως Εναέριας Γραμμής Δεη με απόφαση 401 20/11/1940. Τα καλώδια δεν περνούν μέσα από το οικόπεδό μας αλλά πάνω από το πεζοδρόμιο. Θα υπάρχει πρόβλημα για τον μελλοντικό αγοραστή στο να οικοδομήσει? Ελπίζω να γνωρίζει κάποιος και να μπορέσει να μου απαντήσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by Stagia2018
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Stagia2018 said:

Τα καλώδια δεν περνούν μέσα από το οικόπεδό μας αλλά πάνω από το πεζοδρόμιο.

Γνωρίζεις να μας πεις τι γραμμή είναι; Χαμηλής/Μέσης Τάσης; (δεν ρωτάω για υψηλή διότι αναφέρεις πεζοδρόμιο οπότε δεν φαντάζομαι να εννοείς πυλώνα)

Σίγουρα θα υπαρχει θέμα με τις αποστάσεις ασφαλείας που θα πρέπει να τηρηθούν από την γραμμή. Φυσικά θα πρέπει να απευθύνεις στον μηχανικό σου για να λάβεις μια έγκυρη απάντηση, μετά από μελέτη του τοπογραφικού και επικοινωνία με τον ΔΕΔΔΗΕ (που θα έρθουν για επιτόπιο έλεγχο το πιο πιθανό).

Edited by VirusX2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω τι τάση είναι. Άσχετη γαρ. Στην γωνία του οικοπέδου υπάρχει κολώνα. Όμως έχετε δίκιο. Θα επικοινωνήσω με τον μηχανικό και την ΔΕΔΔΗΕ. 

Link to comment
Share on other sites

Για να υπάρχει δουλεία στο κτηματολόγιο, πρόκειται για μεταλλικούς πυλώνες υψηλής τάσης. Οι πυλώνες αυτοί συνολικά αποτελούν μία τεθλασμένη γραμμή (άξονα) η οποία ορίζει μία ζώνη δουλείας πλάτους 40 ή 50 μέτρων (αναλόγως της τάσης). Όπως καταλαβαίνετε λοιπόν, το ότι τα καλώδια δεν διέρχονται πάνω από το οικόπεδό σας δεν σημαίνει ότι η ζώνη αυτή δεν περιλαμβάνει τμήμα του οικοπέδου σας.

Εντός της ζώνης αυτής, την οποία λογικά βλέπετε στο κτηματολογικό απόσπασμα με συγκεκριμένη διαγράμμιση που περιγράφεται στο υπόμνημα, υπάρχει περιορισμός δόμησης. Αυτά σε γενικές γραμμές, τα υπόλοιπα σε μηχανικό από κοντά!

Edited by ntanos
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, ntanos said:

Για να υπάρχει δουλεία στο κτηματολόγιο, πρόκειται για μεταλλικούς πυλώνες υψηλής τάσης. Οι πυλώνες αυτοί συνολικά αποτελούν μία τεθλασμένη γραμμή (άξονα) η οποία ορίζει μία ζώνη δουλείας πλάτους 40 ή 50 μέτρων (αναλόγως της τάσης). Όπως καταλαβαίνετε λοιπόν, το ότι τα καλώδια δεν διέρχονται πάνω από το οικόπεδό σας δεν σημαίνει ότι η ζώνη αυτή δεν περιλαμβάνει τμήμα του οικοπέδου σας.

Εντός της ζώνης αυτής, την οποία λογικά βλέπετε στο κτηματολογικό απόσπασμα με συγκεκριμένη διαγράμμιση που περιγράφεται στο υπόμνημα, υπάρχει περιορισμός δόμησης. Αυτά σε γενικές γραμμές, τα υπόλοιπα σε μηχανικό από κοντά!

Όχι δεν είναι μεταλλικοί πυλώνες. Είναι με τσιμέντο. Αυτό με ρώτησε και η ΔΕΔΔΗΕ. Αν είναι μεταλλικοί. Θα πάνε για επιτόπια έρευνα γιατί λογικά είπαν είναι χαμηλής τάσης και είναι στην δικαιοδοσία τους. Αν ήταν υψηλή θα αφορούσε άλλο τομέα. Όσο για τον μηχανικό μας είπε θα το ψάξει εκτενέστερα αλλά λόγω του ότι για να κτίσεις πρέπει να αφήσεις 5 μέτρα πρασιά δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Αν μου απαντήσουν από την ΔΕΔΔΗΕ θα το αναρτήσω για να γνωρίζουν όσοι ενδιαφέρονται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει πολύ εντύπωση, διότι τόσα χρόνια ποτέ δεν έχω δει δουλεία διελεύσεως της ΔΕΗ παρά μόνο σε μεταλλικούς πυλώνες υψηλής τάσης. Αν δεν έχετε πρόβλημα, θα μπορούσατε να ανεβάσετε μία φωτογραφία του αποσπάσματος, σβήνοντας τα προσωπικά στοιχεία? (όνομα καθώς και συντεταγμένες Χ και Υ). Η ζώνη δουλείας που δείχνει, τι πλάτος χοντρικά έχει?

Link to comment
Share on other sites

Αμφιβάλλει κάνεις ότι υπάρχουν στα σχέδια γραμμές που δεν υπάρχουν στην πραγματικοτητα (δεν έγιναν για διάφορους λόγους) και ότι υπάρχουν γραμμές στην πραγματικοτητα που δεν αναφέρονται μέσα στα σχέδια; Και από πολύ πιο πρόσφατες ημερομηνίες, δεν μιλάμε για το '40.. 

Αν θέλεις βάλε μια φώτο των στύλων.. 

Edited by VirusX2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, ntanos said:

Μου κάνει πολύ εντύπωση, διότι τόσα χρόνια ποτέ δεν έχω δει δουλεία διελεύσεως της ΔΕΗ παρά μόνο σε μεταλλικούς πυλώνες υψηλής τάσης. Αν δεν έχετε πρόβλημα, θα μπορούσατε να ανεβάσετε μία φωτογραφία του αποσπάσματος, σβήνοντας τα προσωπικά στοιχεία? (όνομα καθώς και συντεταγμένες Χ και Υ). Η ζώνη δουλείας που δείχνει, τι πλάτος χοντρικά έχει?

 

12 ώρες πριν, VirusX2 said:

Αμφιβάλλει κάνεις ότι υπάρχουν στα σχέδια γραμμές που δεν υπάρχουν στην πραγματικοτητα (δεν έγιναν για διάφορους λόγους) και ότι υπάρχουν γραμμές στην πραγματικοτητα που δεν αναφέρονται μέσα στα σχέδια; Και από πολύ πιο πρόσφατες ημερομηνίες, δεν μιλάμε για το '40.. 

Αν θέλεις βάλε μια φώτο των στύλων.. 

 

δουλεία ΔΕΗ.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Stagia2018 said:

 

 

δουλεία ΔΕΗ.jpg

Πριν το κτηματολόγιο δεν είχαμε ιδέα για δουλείες. Η ΔΕΔΔΗΕ  δεν μου απάντησε ακόμα. Τέλος πάντων, όλα εκεί τα οικόπεδα γύρω είναι κτισμένα και κάποια με ελάχιστη πρασιά και απόσταση ασφαλείας

Link to comment
Share on other sites

Το ότι είναι κτισμένα δεν είναι κριτήριο ότι δεν υπαρχει πρόβλημα. Έχουν δει πολλά τα μάτια μας.. Και το βασικότερο είναι η ασφάλεια, γι αυτό σου είπα να βάλεις φώτο των στύλων για να δούμε τι γραμμή είναι. Φυσικά το τι θα πούμε εμείς δεν αντικαθιστά σε καμιά περίπτωση τον μηχανικό σου και τον ΔΕΔΔΗΕ.

Αν θυμάμαι καλά πάντως οι ελάχιστες αποστάσεις κτηρίου από τους αγωγούς είναι

Μέση Τάση: 3m Οριζόντια και Κατακόρυφη

Χαμηλή Τάση: 1,25m Οριζόντια και 3m Κατακόρυφη

Δηλαδή κάθε σημείο του κτηρίου(σκεπή, μπαλκόνι, κτλ) θα πρέπει να τηρεί τις παραπάνω ελάχιστες αποστάσεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.