Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνδεση arduino nodemcu με ρελέ 4 καναλιών...


maliaKaggelo

Recommended Posts

Καλησπέρα,

πρώτα από όλα θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι ηλεκτρολόγος...

Θα ήθελα να συνδέσω 4 συσκευές και μέσω του nodemcu μικροελεκτή (με λίγο python να τις βάλω να κάνουν μερικά functions) να μπορώ να τις ελέγχω.

Απλά δε θα ήθελα να πεθάνω, κάνοντας το....

Λοιπον έτσι όπως το σκέφτηκα εγώ:

θα χρησιμοποιήσω extention πρίζες (μπαλαντέζες), οπου θα συνδέονται στο κάθε ενα relay και στην μία άκρη θα συνδέονται οι συσκευές/η και στην αλλη θα καταλήγει σε κάποια πολύπριζα ασφαλείας.

τώρα το θέμα ειναι οτι δεν έχω ιδέα πως μία τέτοια συνδεσμολογία μπορεί να γίνει, δλδ χωρίς να πάθει κανείς κάτι κάποιος ή να πάρει φωτιά το σπίτι(δλδ πως και τι καλώδια απο τis μπαλαντεζες και πως και που να τα συνδέσω στο κάθε relay)....

επίσης τα rele και το nodemcu θα τροφοδοτούνται από έναν απλό φορτιστή 5 volt με current πάνω από 4 αμπ.

 

εδώ είναι τα προιόντα που θα χρησιμοποιήσω:

https://www.cableworks.gr/ilektronika/arduino-and-microcontrollers/microcontrollers/esp8266/esp8266-nodemcu-with-ch340g-wifi-internet-development-board-lolin-version/

https://www.cableworks.gr/ilektronika/arduino-and-microcontrollers/relays/5v-relays/5v-4-channel-relay-module-board-for-arduino/

 

NOTE : σε καμιά περίπτωση δε θέλω να συνδέσω μεγάλη συσκευή π.χ aircondition... απλά για καμιά λάμπα η για χριστουγεννιάτικα λαμπάκια.

 

Edited by maliaKaggelo
Link to comment
Share on other sites

Φωνάζεις κάποιον ηλεκτρολόγο ή (καλύτερα) το αφήνεις στην ησυχία του για να έχεις και την δική σου.. Καλές Γιορτές!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.