Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κτηματολόγιο: Νέα εφαρμογή ηλεκτρονικής υποβολής δήλωσης


Engineer

Recommended Posts

Σας ενημερώνουμε ότι την επόμενη εβδομάδα θα είναι διαθέσιμη η νέα εφαρμογή για την υποβολή ηλεκτρονικής δήλωσης.

Παρακαλείσθε έως τις 10-12-2018 να οριστικοποιήσετε τυχόν εκκρεμείς δηλώσεις σας, διότι με την έκδοση της νέας εφαρμογής δεν θα υπάρχει η δυνατότητα υποβολής τους και θα πρέπει να συμπληρωθούν ξανά από την αρχή.
 
Η νέα εφαρμογή:
 
· Είναι περισσότερο φιλική στον χρήστη.
 
· Είναι πλήρως συμβατή με όλους τους σύγχρονους browsers.
 
· Είναι διαθέσιμη αποκλειστικά μέσω των κωδικών taxisnet.
 
· Παρέχει πολλούς τρόπους για τον προσδιορισμό της θέσης της ιδιοκτησίας σας, καθώς ο εντοπισμός είναι πλέον υποχρεωτικός.
 
· Δίνει τη δυνατότητα ηλεκτρονικής υποβολής εγγράφων διαφόρων τύπων (tiff, jpeg, pdf), καθώς καταργείται η δυνατότητα ταχυδρομικής αποστολής των εγγράφων.

View full είδηση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω ... με την νέα εφαρμογή είδα ότι πληρώνουμε μονο με πιστωτική ή χρεωστική κάρτα ... Αν έρχονται πολίτες να τους κάνουμε υποβολή θα μας δίνουν και τα στοιχεία της κάρτας τους ... χλωμό το βλέπω γιατί ούτε εγώ δεν θα το επιθυμούσα κάτι τέτοιο Πως το κάνετε όσοι συνάδελφοι κάνετε υποβολές σε περιοχές που ξεκίνησε η διαδικασία ? Εδώ Εύβοια είμαστε "πρωτάρες"  γιατί σήμερα ξεκίνησε η υποβολή 21/1/2019 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

δες εδω ...η καρτα δεν απαιτειται να ανηκει στον δηλουντα...

Επομενως, -μαλλον- χρησιμοποιεις τη δικη σου και παιρνεις σε μετρητα απο τον πελατη

[νομιζω...]

https://www.ktimanet.gr/CitizenWebApp/Info_Page.aspx

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοεί ότι η πιστωτική κάρτα μπορεί να ανήκει σε κάποιον άλλο. Σε μας όμως δεν θα πρέπει να ανήκει διότι θα φαίνεται κίνηση επαγγελματικού μας λογαριασμού (ο οποίος υποχρεωτικά είναι συνδεδεμένος με το POS) και θα φαίνονται εκροές χρημάτων από αυτόν χωρίς να αιτιολογούνται στα έξοδα. Λογιστικό το θέμα αλλά νομίζω ότι θέλει ένα ψάξιμο  για να μη βρούμε κανένα μπελά στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, GEORGE MICHEAL said:

Να ρωτήσω ... με την νέα εφαρμογή είδα ότι πληρώνουμε μονο με πιστωτική ή χρεωστική κάρτα ... 

Και με την παλιά εφαρμογή, πάλι μόνο έτσι πλήρωνες... Αλλά και πάλι εγώ δε θα το έκανα για 2 λόγους: 1ον φαίνεται μεγάλη κίνηση στην κάρτα και κατά συνέπεια στο πελατολόγιό σου σε τυχόν εξωτερικό έλεγχο (και ο νοών νοείτω), και 2ον μην τυχόν κάνεις το σφάλμα να πληρώσεις πριν πάρεις τα ίδια χρήματα από πριν - γιατί μετά άντε να τα πάρεις πίσω!

Link to comment
Share on other sites

Μια λύση που σκέφτομαι είναι να παίρνω την αμοιβή στο χέρι και με ΠΟΣ τα ποσά των παράβολων και  επειδή δεν έχω σκεφτεί τι αμοιβή θα βάλω από εκεί να πληρώνω τα παράβολα Ετσι να μην προστίθονται και αυτά  να φαίνονται σαν αμοιβές ...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως αυτο το "ηλεκτρονικό" σύστημα δεν.....

Απ τη μια οταν ακουω περι σκαναρισμάτων με πιανει ο διατσος...Διότι δεν πολυπάω

τις ντεμεκ καταστάσεις...

Απ την αλλη αυτή η ιστορία με τα παράβολα πέραν του οτι μπορεί να οδηγήσει σε χιόνι

κόβει κι απ τη δική σου όποια αμοιβή. Διότι ο πελάτης δε διαχωρίζει παράβολο απο αμοιβή καθως

και τα 2 βγαίνουν απο την τσέπη του....

Γενικά η ιστορία κτηματολόγιο είναι τοξική...Αν σκεφτεί κανείς τι γίνεται από θέμα ιδιοκτησιακών (ελάχιστα συμβόλαια)

σε συνδυασμό με τις αμοιβές που παίζουν....

 

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Μάλλον εννοεί ότι η πιστωτική κάρτα μπορεί να ανήκει σε κάποιον άλλο. Σε μας όμως δεν θα πρέπει να ανήκει διότι θα φαίνεται κίνηση επαγγελματικού μας λογαριασμού (ο οποίος υποχρεωτικά είναι συνδεδεμένος με το POS) και θα φαίνονται εκροές χρημάτων από αυτόν χωρίς να αιτιολογούνται στα έξοδα. Λογιστικό το θέμα αλλά νομίζω ότι θέλει ένα ψάξιμο  για να μη βρούμε κανένα μπελά στο τέλος.

Γιώργο δες λίγο το παραπάνω που έγραψα. Δεν είμαστε τράπεζες. Το POS συνδέθηκε με επαγγελματικο  λογαριασμό μας και μέσω του pos μπορούμε να εισπράττουμε με ηλεκτρονικό τρόπο τις αμοιβές παροχής υπηρεσίας μας, όχι να διεκπεραιώνουμε συναλλαγές πελατών με τρίτους.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τώρα που ξεκίνησα με το chrome μου έβγαλε την ψυχή . Θα δοκιμάσω αργότερα με μοζίλα ...

ασε που δεν μου έπαιρνε το μέιλ , τα έγραφε κεφαλαία και δεν δούλευαν τα μισά γράμματα στο πληκτρολόγιο και ενώ έχω περάσει τα στοιχεία μου , μου λέει πριν περάσω οτα να αποθηκεύσω τα στοιχεία μου που είναι αποθηκευμένα .

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρω την διαφορά από τα παράβολα στο χέρι δεν υπάρχει πρόβλημα νομίζω αφού θα φαίνεται η αμοιβή μου στο ΠΟΣ και θα μπορώ να πληρώνω με κάρτα από εκεί τα παράβολα ... Πάντως ακόμα και να μου δίνουν τα στοιχεία της κάρτας τους δεν πρόκειται εγώ να βάλω στον Η/Υ μου Εγώ προσπαθώ να ενεργοποιήσω όσους περισσότερους (Συμβολαιογράφους , μηχανικούς , Λογιστές , Δασολόγους , Δικηγόρους κλπ και φυσικά όσοι έχουν γνώσεις Η/Υ να το κάνουν μονοι τους ) και κάποιοι να πάνε Αθήνα όσοι μένουν εκεί (στο Ολυμπιακό κέντρο Γαλατσίου) ώστε να εξυπηρετηθούν περισσότεροι και εγώ να μπορώ να ασχοληθώ με το κυριότερο που είναι αφενός το αρχείο μου με παλαιά τοπογραφικά αλλά η έκδοση και καινούργιων Γιατί ο χρόνος είναι ελάχιστος ....για να εξυπηρετηθούν οι πολίτες σε μια περιοχή (Νότια Εύβοια ) που το 95 % είναι ιδιωτικές ιδιοκτησίες αγορασμένες από Τούρκους με το πρωτόκολλο του Λονδίνου και την Κωνπόλεως 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.