Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κτηματολόγιο: Νέα εφαρμογή ηλεκτρονικής υποβολής δήλωσης


Engineer

Recommended Posts

3 λεπτά πριν, BAS said:

Πάντως τώρα που ξεκίνησα με το chrome μου έβγαλε την ψυχή . Θα δοκιμάσω αργότερα με μοζίλα ...

ασε που δεν μου έπαιρνε το μέιλ , τα έγραφε κεφαλαία και δεν δούλευαν τα μισά γράμματα στο πληκτρολόγιο και ενώ έχω περάσει τα στοιχεία μου , μου λέει πριν περάσω οτα να αποθηκεύσω τα στοιχεία μου που είναι αποθηκευμένα .

Ενδιαφέρουσα πρώτη εμπειρία Βασίλη ΘΑ το δω και εγώ τις επόμενες ώρες ξεκινώντας με τα δικά μου ακίνητα 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι,

μπορεί να πω βλακείες παρακάτω, δεν έτυχε να κάνω ηλεκτρονική δήλωση για Κτηματολόγιο αλλά θα χρειαστεί μέσα στον επόμενο μήνα,

η τελευταία σχετική ανακοίνωση είναι αυτή:

http://www.ktimatologio.gr/Pages/News.aspx?id=473

21/12/2018
Η εφαρμογή της ηλεκτρονικής υποβολής δήλωσης αλλάζει!
Εντός του Ιανουαρίου 2019 θα είναι διαθέσιμη η νέα εφαρμογή για την υποβολή ηλεκτρονικής δήλωσης για το Κτηματολόγιο.
Παρακαλείσθε να οριστικοποιήσετε τυχόν εκκρεμείς δηλώσεις σας, διότι με την έκδοση της νέας εφαρμογής δεν θα υπάρχει η δυνατότητα υποβολής τους και θα πρέπει να συμπληρωθούν ξανά από την αρχή.
Η νέα εφαρμογή:
· Είναι περισσότερο φιλική στον χρήστη.
· Είναι πλήρως συμβατή με όλους τους σύγχρονους browsers.
· Είναι διαθέσιμη αποκλειστικά μέσω των κωδικών taxisnet.
 · Παρέχει πολλούς τρόπους για τον προσδιορισμό της θέσης της ιδιοκτησίας σας, καθώς ο εντοπισμός είναι πλέον υποχρεωτικός.
· Δίνει τη δυνατότητα ηλεκτρονικής υποβολής εγγράφων διαφόρων τύπων (tiff, jpeg, pdf), καθώς καταργείται η δυνατότητα ταχυδρομικής αποστολής των εγγράφων.
 
Δεν είδα κάποια ανακοίνωση ότι ξεκίνησε η νέα εφαρμογή, και σίγουρα η εφαρμογή που είναι εδώ:
δεν κάνει login μέσω taxisnet.
 
Είσαστε σίγουροι ότι μπαίνετε στην σωστή εφαρμογή;
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με το κτηματολόγιο και φάγανε και ένα πρωινό βρίσιμο . Τώρα λένε μέχρι τέλος Γενάρη . 

Η ουσία είναι ότι εμείς δεν θα έχουμε την δυνατότητα να δουλέψουμε μέχρι να την φτιάξουν ενώ οι προθεσμίες  τρέχουν . 

Το μόνο καλό είναι ότι θα έχει την δυνατότητα εντοπισμού όπως στα αυθαίρετα .

Link to comment
Share on other sites

πριν δυο μηνες ο προεδρος ειχε  ανακοινωσει αυτα:

Ψηφικές υπηρεσίες

Ο πρόεδρος της Ελληνικό Κτηματολόγιο Β. Νάκος σε ειδική εκδήλωση παρουσίασε τις νέες ψηφιακές υπηρεσίες που τίθενται σε εφαρμογή για να περάσει το Κτηματολόγιο σε ένα σύγχρονο πλαίσιο ηλεκτρονικών διαδικτυακών υπηρεσιών.

 http://ecopress.gr/?p=14890

Δυο μήνες μετα, τα αλλαξαν, γιατι  θυμηθηκαν αυτα:

"Είναι περισσότερο φιλική στον χρήστη.
· Είναι πλήρως συμβατή με όλους τους σύγχρονους browsers.
· Είναι διαθέσιμη αποκλειστικά μέσω των κωδικών taxisnet.
 · Παρέχει πολλούς τρόπους για τον προσδιορισμό της θέσης της ιδιοκτησίας σας, καθώς ο εντοπισμός είναι πλέον υποχρεωτικός.
· Δίνει τη δυνατότητα ηλεκτρονικής υποβολής εγγράφων διαφόρων τύπων (tiff, jpeg, pdf), καθώς καταργείται η δυνατότητα ταχυδρομικής αποστολής των εγγράφων."

Και ποιος μας λεει οτι δεν θα το ξανααλλάξουν παλι?

 

Και βέβαια, οφειλουν να δοσουν οπωσδηποτε παραταση..

Το ξεχασαν και  αυτο...

 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

BAS, Δημήτρη, καλημέρα.

Χαίρομαι γιατί νόμιζα ότι έχω χάσει πολλά επεισόδια.

Να ξεκαθαρίσουμε λοιπόν σε όλους τους συναδέλφους ότι αυτό που δουλεύει τώρα, είναι η παλιά εφαρμογή, η οποία οσονούπω θα κλείσει και ό,τι δουλειά κάνει κάποιος τώρα, θα χαθεί.

και 2 points ακόμα, σε καιρούς GDPR: α) κακή ιδέα να εισάγουμε προσωπικά δεδομένα σε σύστημα που θα κλείσει σε μία εβδομάδα, β) κακή ιδέα να περνάμε αριθμούς πιστωτικών καρτών σε τέτοιο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω λίγο από την παραπομπή στο post του Δημήτρη ... (Δημήτριε τις καλημέρες μου)

Είναι περισσότερο φιλική ....πλήρως συμβατή ....διαθέσιμη αποκλειστικά .....παρέχει πολλούς τρόπους για τον προσδιορισμό της θέσης της.... !!!! 

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μου προλάβατε την επόμενη ερώτηση Και εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχει ακόμα νεα εφαρμογή Και εγώ λόγο μη χρήσης του taxinet στο login μπήκα στην σκέψη ... αυτή 

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαν στην ήδη υπάρχουσα να προσθέσουν την δυνατότητα ανεβάσματος λοιπών δικαιολογητικών όπως το απόσπασμα κτηματολογίου, το τοπογραφικό και λοιπά. Μου φαίνεται κακή ιδέα τώρα που μπήκε το υπόλοιπο της Ελλάδας να βάλουν μια νέα εφαρμογή.

 

Αυτό που λείπει από την υπάρχουσα είναι οι συντεταγμένες. Ας ελπίσουμε να δει κάποιος από το κτηματολόγιο τα σχόλια

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι που το ξέρω αλλά θέλω επιβεβαίωση Δήλωση στο κτηματολόγιο κάνουν όλοι όσοι έχουν ποσοστό εξ αδιαιρέτου σε ένα ακίνητο ή αρκεί να το δηλώσει ένας Λογικά όλοι Συνάδελφοι που έχουν εμπειρία από κτηματολόγιο στην περιοχή τους θα ξέρουν Ευχαριστώ ...

Link to comment
Share on other sites

καθε "δικαιωμα"   δηλωνεται ξεχωριστα.

Αρα, καθε ιδιοκτητης/συνιδιοκτητης κανει δική του  δηλωση.

[καλημερα Γιώργη]

υγ

απαντηση σε ερωτημα:
Eάν καποιος εχει 5%  ενος ακινήτου  με ενα συμβολαιο  και   10% με ενα αλλο συμβολαιο,

αυτος δηλωνει τα  συνολικα ποσοστα, σαν ενα δικαιωμα, αναγραφοντας δυο τιτλους στην ίδια δηλωση.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.